Արշալույս Հակոբյանն արդարացվեց
Կենտրոն և Նորք-Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ Գագիկ Ավետիսյանի նախագահությամբ այսօր ապացույցների բացակայության պատճառաբանությամբ արդարացման դատավճիռ է կայացրել Հելսինկյան ասոցիացիայի անդամ Արշալույս Հակոբյանի գործով։
Մեղադրող կողմը հանդես է եկել քրեական գործը կարճելու միջնորդությամբ։ Հակոբյանի գործը շարունակվում էր անցած տարվա հուլիսից։ Թեև Արշալույս Հակոբյանի խափանման միջոցը  փոխվեց և նա ազատ արձակվեց, սակայն քրեական գործը չէր կարճվում։ Մեղադրող կողմը դատարանին միջնորդություն էր ներկայացրել ժամանակ տրամադրել գործով քննությունը շարունակելու համար։ սակայն ինչպես այսօր պարզվեց մեղադրող կողմը այդ ժամանակը անարդյունավետ էր օգտագործել և ստիպված էր գործը կարճելու միջնորդությամբ հանդես գալ։
Հիշեցնենք, որ Նրան մեղադրանք էր առաջադրել Քրեական օրենսգրքի 316 հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով(իշխանության ներկայացուցչի նկատամբ բռնություն գործադրելը): Հակոբյանը ձերբակալվել էր 2009թ. հուլիսի սկզբին և 4 ամիս անցկացրել բանտում:
Հելսինկայն ասոցիացիայի ղեկավար Միքայել Դանիելյանի կարծիքով այլ կերպ չէր կարող լինել, քանի որ դատական պրոցեսի ձգձգումից հոգնել էր նաև մեղադրող կողմը։
«Չէի հասկանում՝ ինչ էին պրպտում ու ման գալիս այսքան ժամանակ ,- ասաց նա,- Պիտի մի բան գտնեին, բայց չէին կարողանում, չէին իմանում՝ ոնց փակել տային գործը, ախր ամեն ինչ պարզ էր»։

Today the Court of First Instance of Center and Nork-Marash Communities of Yerevan chaired by Gagik Avetisyan brought in an acquittal in the absence of evidence in the Helsinki Association member Arshaluys Hakobyan's case.
The prosecution came up with a motion to quash the criminal case. Hakobyan's case was going on since July 2009. Though restraint was changed and he was released, the criminal case was not quashed. The prosecution presented a motion to the court asking for time to continue the investigation of the case. However, as it became obvious today, the prosecution had used that time inefficiently and was obliged to come up with a motion to quash the case.
Hakobyan was charged with part 1 of article 316 of Criminal Code (use of violence against representative of state). He was arrested in the beginning of July 2009 and spent 4 months in prison.
Head of the Helsinki Association Mikael Danielyan believes there could be no other verdict since the prosecution itself was tired of the delays in the trial process.
"I didn't know what they were looking for for such a long," he said. "They wanted to find something but couldn't, they didn't know how to close the case. Everything was so obvious."