Մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանը կարծիք է հայտնել, թե 7 տարվա ազատազրկման դատապարտված «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանի պատժի չկրած ժամկետը պետք է կիսով չափ կրճատվի: Նա նշել է, որ ընդդիմադիր քաղաքական գործչի նկատմամբ կիրառելի է ԱԺ- ի կողմից 2009 թվականի հունիսի 19-ին հայտարարած համաներումը։
«Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում օմբուդսմենն իր եզրակացությունը հիմնավորել է այսպես. «Դա տարածվում է, որովհետեւ առաջին հերթին սա մարտի 1-ի հետ է կապված,ինչը համաներման նախապայմանն էր»։
Ինչ վերաբերում է առաջին ատյանի դատարանի կայացրած դատավճռի օրինականության կամ անօրինականության հարցին և, որ հենց այդ ատյանը պատժաչափը սահմանելիս պետք է հաշվի առներ համաներման ակտը, ապա օմբուդսմենն ասել է, որ չի ցանկանում մեկնաբանել այդ խնդիրը։։
«Տվյալ դեպքում հարցը պետք է մեկնաբանվի հօգուտ մարդու իրավունքների, իսկ եթե ի օգուտ քաղաքացու ենք մեկնաբանում, միանշանակ տարածվում է, տվյալ դեպքում՝ Նիկոլ Փաշինյանի նկատմամբ։ Հույս ունենանք, որ վերաքննիչ դատարանը այդպես կմոտենա, որովհետեւ պետք է ազատական տեսակետից, լայն մեկնաբանել օրենքները», - ընդգծել է Մարդու իրավունքների պաշտպանը։
Միևնույն ժամանակ արդարադատության նախարար Գևորգ Դանիելյանը այսօր մամուլում կարծիք է հայտնել, թե «այս պահին հաստատապես կարող եմ ասել, որ Նիկոլ Փաշինյանի անձնական գործում եղած տվյալները չեն խոչընդոտում համաներման կիրառմանը»։
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 10-ին արդարադատության նախարարը Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիայի (FIDH-ի) նախագահ տիկին Սուեր Բելասենի հետ հանդիպման ընթացքում խոսել էր Նիկոլ Փաշինյանի նկատմամբ համաներման կիրառելու հնարավորության մասին։ «Նիկոլ Փաշինյանի նկատմամբ կարող է համաներում կիրառվել, և որ հնարավոր է դեպքերի նոր զարգացում»․ նախարարի խոսքը փոխանցել էր տիկին Բելասենը։
Նախարարի այս անդրադարձը տարակարծիք քննարկումների նյութ դարձավ և վերջինս պաշտոնապես հերքեց, թե իր խոսքը սխալ է արտացոլվել մամուլում։
Անհասկանալի է մնում, թե ինչու է Արդարադատության նախարարը հերքում, ապա հաստատում իր իսկ հնչեցրած խոսքը։ Սա այն բացառիկ դեպքերից էր, երբ մամուլը գնահատել և լուրջ էր ընդունել Գևորգ Դանիելյանի հայտարարած, ինչպես հետագայում պարզվեց, օրենքի պահանջը։

Ombudsman Armen Harutyunyan expressed an opinion that editor-in-chief of Haykakan Zhamanak daily Nikol Pashinyan's sentence term, convicted to 7 years of imprisonment, has to be halved (for the period not carried yet). He noted that the amnesty declared on June 19, 2009 by the National Assembly can be applied to the opposition politician.
In an interview with Radio Liberty the ombudsman grounded his opinion as follows: "It does apply since first of all it is connected with March 1, which was a precondition for amnesty."
As to whether the verdict of the first instance court is legal or not, and that the first instance court had to take into account the amnesty act while defining the sentence term, the ombudsman said that he did not want to comment it.
"The case has to be viewed in favor of human rights, and if we view it in a citizen's favor, amnesty is unambiguously applied, in this case to Nikol Pashinyan. Let us hope that the Court of Appeal will display such an approach, as laws need a liberal, broad interpretation," the ombudsman emphasized.
Meanwhile Minister of Justice Gevorg Danielyan has today expressed his opinion in the press: "As of now I can state with certainty that the data in Nikol Pashinyan's personal case do not interfere with application of amnesty."
It should be reminded that on February 10 the Minister of Justice had spoken about the possibility of applying amnesty to Nikol Pashinyan while meeting with the Chairman of the International Federation for Human Rights (FIDH): "Amnesty to Nikol Pashinyan may be applied and new developments are possible," Mrs. Belhassen cited minister.
Later the minister's words became topic of different discussions, and the minister officially announced that his words were wrongly reflected in the press.
It is unclear why the Minister of Justice first denies then confirms his own words. This is one of the rare cases when the press had appreciated and taken seriously what Gevorg Danielyan announced (and which later turned out to be а statutory requirement).