«Լրագրողների և լրատվամիջոցների նկատմամբ բռնությունները, ճնշումները և դատական գործերը Հայաստանում 2008-2009. դեպքեր և վերլուծություններ» գիրքը, որը հրատարակել է «Հետաքննող լրագրողներ» հ/կ-ի և ԵԱՀԿ հայաստանյան գրասենյակի աջակցությամբ, ներառում է վերջին 2 տարիներին լրագրողների նկատմամբ կատարված բռնությունների դեպքերը։
Գրքի թեմաները նախկինում hetq.am ինտերնետային կայքի հրապարակումներն են. բռնություններ, դատական գործեր, որոնք հարուցվել են լրագրողների նկատմամբ վիրավորանքի և զրպարտության մեղադրանքներով: Գրքում իրադարձությունները ներկայացված են փաստերով, կան նաև վերլուծություններ Հայաստանի և միջազգային օրենսդրության համատեքստում, դատական գործերով կայացված վճիռներին տրվել են իրավական գնահատականներ:
ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի դեսպանի պաշտոնակատար Կարել Հոֆսթրանի կարծիքով գրքի թեման կարևոր է ժողովրդավարական ուղին բռնած ցանկացած երկրի հասարակության համար։
«Հետք»-ի փոխխմբագիր Լիաննա Սայադյանի խոսքով՝ ինչպես ամբողջ աշխարհում, Հայաստանում էլ աճում է լրագրողների նկատմամբ բռնությունների ու սպառնալիքների թիվը, իսկ վերջին 2 տասնամյակում՝ հատկապես քաղաքական ակտիվ տարիներին, երկրում լրագրողներին լռեցնելու միտում է նկատվում։ Իրավապահ մարմիններն էլ չեն դրսևորում քաղաքական կամք՝դրանք բացահայտելու։
Նրա խոսքով՝ գրքի առաջին մասում ներկայացված են դեպքեր, երբ քրեական գործ հարուցելիս ոստիկանությունը պատշաճ քննչական գործողություններ չի իրականացրել, և վկաները չեն հարցաքննվել։
«Բոլոր դատական գործերը վերլուծվել են Հայաստանի օրենսդրության և Եվրոպական կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածի համատքստում և Եվրոպական դատարանի նախադեպերի լույսի ներքո»,ընդգծված է գրքում։
«Հետք» թերթի գլխավոր խմբագիր Էդիկ Բաղդասարյանի կարծիքով քրեական գործերի հետ շփվելիս անընդհատ հանդիպում ես ոչ պրոֆեսիոնալիզմի:
«Նախ ամեն ինչի համար Հայաստանում քաղաքական որոշում են կայացնում, 2-րդն էլ՝ իրավապահները նախաքննության ընթացքում այնպիսի սխալներ են թույլ տալիս, որոնք հետո նույնիսկ դատարանում չես կարող վերականգնել, օրինակ՝ տեղանքի զննում, մատնահետքեր և այլն: Ոչնչի վրա ուշադրություն չեն դարձնում»,- ասում է Բաղդասարյանը։
Նրա խոսքով` իր համար ժուռնալիստի իրավունքն ավելի բարձր չէ, քան որևէ գյուղացունը։ Բոլորը հավասար են: Իսկ ընդհանրապես ժուռնալիստներն ավելի արտոնյալ վիճակում են, քանի որ կարողանում են գոնե գրել և իրենց այդպես պաշտպանել։
«Հետք»-ի խմբագրի կարծիքով՝ դժվարություններն առաջանում են հատկապես իրվապահների հետ աշխատելիս, երբ նրանք հարցերին տալիս են ոչ թե կոնկրետ, այլ ընդհանուր պատասխաններ։
«Հաճախ ստանում ենք պատասխանն ու ստիպված այդ պատասխանի հիման վրա նորից հարցում ենք ուղարկում' աբսուրդ վիճակ է: Ընդհանրապես, մեր բոլոր կառույցները փակ են, երբ տալիս ես կոնկրետ հարցեր: Օրինակ, պետեկամուտների ամանորյա նվերների հետ կապված` իրականում ամենամեծ խնդիրը շարունակությունն էր, թե որտեղից են 1 միլիոն դրամով ժամացույցներ գնել, մթերքներ և այլն: Ովքե՞ր են եղել մեկ միլիոն դրամանոց ժամացույցով պարգևատրվող մարդիկ: Ու երբ դու սկսում ես այդ հարցերը տալ, պատասխան չես ստանում»,- ասաց նա:
Բաղադասարյանի կարծիքով՝Հայաստանում ամեն ինչի համար պետք է քաղաքական որոշում կայացնել, իսկ լրագրողների նկատմամբ իրականացված բնությունների առթիվ հարուցված գործերի մասով քաղաքական պատվեր չի իջեցվում որպեսզի որևէ գործ բացահայտվի:

The book "Violence, Pressure and Legal Actions against Reporters and Media Outlets in Armenia in 2008-2009: Cases and Analysis" published by "Investigative Journalists" NGO with the assistance of OSCE Yerevan Office, includes cases of violence against reporters for the last two years.
Topics of the book are the publications of the internet site hetq.am: cases of violence, legal actions instituted against reporters for offense and slander. In the book the events are presented with facts, there are also analyses in the Armenian and international legislation context, court verdicts are given legal assessments.
Carel Hofstra, acting head of the OSCE Yerevan office believes that the topic of the book is important for the society of any county that has chosen a democratic route.
Deputy editor of "Hetq" Liana Sayadyan says that the number of cases of violence and threats against reporters grows both in the world and in Armenia and that during the last two decades, especially during politically active years a tendency of silencing reporters is noticed in Armenia. Law enforcement agencies do not manifest political will to reveals such cases.
According to him in the first part of the book cases are presented when police while instituting criminal cases did not carry out appropriate investigative actions and witnesses were not questioned.
"All court cases have been analyzed in the context of Armenian legislation and Article 10 of European Convention and in the light of precedents of the European Court," says the preface of the book.
Editor-in-chief of "Hetq" Edik Baghdasaryan says when dealing with criminal cases you come across non-professionalism all the time.
"First in Armenia they take a political decision for everything; second, law enforcement agencies make such mistakes during preliminary investigation that later at the court nothing can be recovered, e.g. site examination, finger prints etc. They pay attention to nothing," Baghadasaryan says.
In his words the reporter's right is not higher that that of a peasant. All are equal. But on the whole reporters are in an advantageous position since they can at least write and thus protect themselves.
In the editor's opinion difficulties arise especially when working with law enforcement officers when they give not concrete but general answers.
"Often we get an answer and are obliged to make a new inquiry for that answer. It's absurd. Generally all our structures are closed when you ask a concrete question. For instance, in the case with New Year presents at the State Revenues Committee the biggest problem was the continuation - where did they get watches for 1 million drams, foodstuff etc? Who were awarded with 1 million dram watches? And when you start asking these questions, you get no answers," he says.
In Baghdasaryan's opinion, in Armenia a political decision should be taken for everything and for violence against reporters no political decision is made, that's why no case is revealed.