Արդարադատության նախարար Գևորգ Դանիելյանը պատասխանել է քրեակատարողական հիմնարկներում և մարմիններում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող հասարակական դիտորդների խմբի փետրվարի 3-ի նամակին։
Հիշեցնենք, որ խումբը խնդրել էր միջամտել դատապարտյալներ Մ.Հ.-ի և Հ.Վ.-ի առողջության հետ կապված ՀՀ ԱՆ միջգերատեսչական հանձնաժողովի կողմից համապատասխան որոշում կայացնելու հարցում։
Նախարարի պատասխան նամակում նշված է, որ քրեակատարողական վաչությունում քննարկվել է հասարակական դիտորդների խմբի հրատապ հաշվետվությունը և որոշվել է կազմակերպել լրացուցիչ հետազոտություն։ «Իմ կողմից երկու անձանց վերաբերյալ էլ գործընթացները վերցված են հսկողության տակ»,-նշված է նախարարի նամակում։
Ըստ այդմ, 2010 թ-ի փետրվարի 16-ին դատապարտյալ Հ․Վ․-ն լրացուցիչ հետազոտվել է «Գապեկս» ակնաբուժական կլինիկայում, ինչից պարզ է դարձել, որ Հ․Վ.-ի հիվանդության ախտորոշումը համապատասխանում է կառավարության «Կալանավորված անձանց և դատապարտյալների բուժսպասարկման և կանխարգելիչ օգնությունը կազմակերպելու, առողջապահական մարմինների բուժական հիմնարկներից օգտվելու և այդ նպատակով դրանց բժշկական անձնակազմին ներգրավելու կարգը հաստատելու մասին» որոշման հավելված 2-ով հաստատված «Պատիժը կրելուն խոչընդոտող հիվանդությունների» ցանկին։
Ինչ վերաբերում է դատապարտյալ Մ․Հ․-ին, ապա նա 2010 թ-ի փետրվարի 3-ին նախ հրաժարվել, ապա 20 օր անց համաձայնվել է լրացուցիչ հետազոտություն անցնել։ Արդարադատության նախարարի նամակում նշված է, որ իր օգնականը հանդիպել է Մ․Հ․-ի հետ։ Նա հայտարարել է, որ ոչ թե հրաժարվել է բժշկական զննությունից, այլ նախապես իրեն չեն հայտնել բժշկական հետազոտության մասին։
Նշենք, որ դատապարտյալ Մ.Հ․-ն տառապում է ուռուցքային հիվանդությամբ (ըստ ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնի օնկոլոգ Ծառուկյանի խորհրդատվության՝ երիկամային երակի ուռուցքային թրոմբ), իսկ Հ.Վ․-ն տեսողության լուրջ խնդիրներ ունի (բարդացած կատարակտով)։

The answer from the Minister of Justice
Minister of Justice Gevorg Danielyan replied to the letter sent on February 3 by the Group of Public Monitors implementing supervision over the criminal executive institutions and bodies of the Ministry of Justice of RA.
Let us remind that the Group asked that the RA MJ inter-department commission adopt an appropriate decision regarding the health situation of two imprisoned persons M.H and H.V.
In the reply letter of the Minister it was mentioned that the Criminal Execution Department discussed the urgent report of the Group and and decided to organise additional investigation.  The Minister said in the letter that "the process regarding the two cases will undergo under my supervision."
According to the letter, imprisoned H.V passed through additional examination in Gapex Eye Treatment Clinic on February 16. The examination proved that  illness of H.V belongs to those - a serious eye disease, complicated with cataract, which are specially stated in the Governmental Decision "Regulation regarding organising health care and medical examination of the arrested and imprisoned persons" ("List of illnesses hindering execution of punishment", Attachment 2 of the Decision).
Regarding the refusal of convict M.H to pass an additional medical examination on February 5, the minister's letter says that his assistant who met M.H was informed that M.H had not been suggested to pass an additional examination.  On February 20, a special medical examination was organised for M.H. , and cancer was diagnosed by Doctor Tsarukyan at the National Cancer Treatment.