Հրապարակվել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի 2008 թվականի ապրիլից մինչեւ 2009 թվականի հուլիս ամիսը Հայաստանի դատարաններում անցկացված մոնիտորինգի վերաբերյալ 114 էջանոց զեկույցը։
ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը 16 ամսվա ընթացքում հետևել են 93 դատավարությունների, որոնցում ընդգրկված էին 109 ամբաստանյալներ, ովքեր հիմնականում հետընտրական գործընթացների հետևանքով տարբեր մեղադրանքներով դատապարտվող ընդդիմության ներկայացուցիչներ էին։
Զեկույցի հեղինակները ուշադրություն են հրավիրել, հատկապես, մինչդատական գործընթացներին' նախաքննության ընթացքում տեղի ունեցած խախտումներին՝ նշելով, որ մի շարք դեպքերում խախտվել է անձի ազատության իրավունքը, երբ մարտյան իրադարձություններից հետո կալանավորվում էին անխտիր բոլոր կասկածյալները։ Խախտվել է անմեղության կանխավարկածը:
Դիտորդների փոխանցմամբ' որոշ դատավորներ իրենք էին մեկնաբանություններ անում ամբաստանյալների մեղքի վերաբերյալ, երբ դեռ չէր ավարտվել քննությունը և դեռ չկար օրինական ուժի մեջ մտած դատավճիռ: Իսկ դատավորները երբեմն իրենք էին ճնշում գործադրում մեղադրվողների նկատմամբ, որպեսզի նրանք ընդունեն իրենց մեղքը:
«Դատարաններում միշտ չէ, որ պահպանվել է մրցակցության և կողմերի հավասարության սկզբունքը, խոշտանգումների և ճնշումների են ենթարկվել ականատես վկաները, ցուցմունքներ են կորզվել ոչ օրինական միջոցներով»,- արձանագրված է զեկույցում։
Մոնիտորինգի մասնակից դիտորդներն իրենց բոլոր դիտարկումներն ու գնահատականները հիմնավորել են կոնկրետ օրինակներով:
Զեկույցում արվում են նաև թերությունները շտկելու առաջարկներ։
ԵԱՀԿ-ի Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի տնօրեն դեսպան Յանեշ Լենարչիչի հայտարարությամբ՝«Զեկույցը կարող է նոր թափ հաղորդել երկրի արդարադատության համակարգը միջազգային չափանիշներին և ԵԱՀԿ-ի առջև պարտավորություններին համապատասխան բարեփոխելու' Հայաստանի իշխանությունների ջանքերին»:
Զեկույցով առաջարկվում է՝ սահմանափակել նախաքննության ընթացքում ձերբակալությունները և առաջնորդվել անմեղության կանխավարկածով, ձեռնարկել միջոցներ' դատարանում մեղադրող և պաշտպանական կողմերի հավասարությունը ապահովելու համար, իրականացնել ամբողջական քննություն' կապված խոշտանգումների ու վատ վերաբերմունքի վերաբերյալ բոլոր պնդումների հետ, բացառել ապօրինի միջոցներով ապացույցների ձեռք բերումը:
Յանեշ Լենարչիչի կարծիքով որոշ ակնհայտ քայլեր նախաձեռնվում են' անդրադառնալու ի հայտ եկած թերություններին։
Հայ ազգային կոնգրեսի համակարգող Լևոն Զուրաբյանը «Ազատության» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում ասել է, որ դեռ չեն հասցրել ամբողջությամբ ծանոթանալ զեկույցին, սակայն իր կարծիքով զեկույցը թեև ջախջախիչ քննադատություն է պարունակում, բայց զուտ քաղաքական առումով այն ուշացած է, քանի որ իր քաղաքական կարևորագույն գործառույթը չկատարեց։
«Կարծում եմ, որ այստեղ տեղի են ունեցել Հայաստանի իշխանությունների հետ որոշակի պայմանավորվածություններ: Այլ կերպ բացատրել զեկույցի ձգձգումները և հետաձգումները ուղղակի հնարավոր չէ: Ըստ երեւույթին, իշխանություններին ժամանակ են տվել կարևոր որոշումներ ընդունելու համար' միջազգային հարցերում և կարծում եմ, որ քաղաքական բանտարկյալների առկայության համար իր բաժինը մեղավորությունն ունի նաև ԵԱՀԿ-ն՝ զեկույցն ուշացնելու առումով»,- մեկնաբանեց Զուրաբյանը։

The conduct of the trials that took place in the aftermath of the March 2008 post-election violence in Yerevan reveals shortcomings in Armenia's justice system, concludes a report published today by the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR).
The 114-page report, based on the monitoring of 93 criminal cases during a 16-month period, offers detailed recommendations on how to address the identified shortcomings.
"The trials took place amid high tensions, which made the work of courts extraordinarily difficult and at the same time raised the bar for their professional performance to the highest levels," said Ambassador Janez Lenarcic, ODIHR's director.
"We hope that this report can give new impetus to the ongoing efforts by the Armenian authorities to reform the country's justice system in line with international standards and OSCE commitments."
The violent clashes that erupted in Yerevan on 1-2 March 2008 between the police and protesters demonstrating against the conduct of the February 2008 presidential election resulted in at least eight deaths and numerous injuries.
Between April 2008 and July 2009, 37 ODIHR monitors observed the trials of the individuals charged in connection with the clashes.
The report's recommendations include limiting the use of pre-trial detention and upholding the presumption of innocence. It also recommends measures to ensure equality between prosecution and defence in court and comprehensive investigations into all allegations of torture or other ill-treatment in order to eliminate the use of evidence obtained through illegal means. It says judges would benefit from further training to enhance impartiality and professional conduct.
"The OSCE stands ready to assist the authorities in further advancing justice reform in Armenia," said Lenarcic.
"We are encouraged by the open attitude we have encountered during the trial monitoring project and value the authorities' input in the process of preparing the final report. It appears that some steps are already being taken to address the identified shortcomings."