Հուլիսի 20-ին Երևանում ներկայացվեցին ՀՀ պաշտպանության նախարարության ենթակայության տակ գտնվող կարգապահական մեկուսարաններում և կարգապահական գումարտակում պահվող ազատությունից զրկված անձանց պայմանների ուսումնասիրության արդյունքները:
Ուսումնասիրությունը իրականացրել է 2009թ. Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտ ՀԿ-ն ՀՀ պաշտպանության նախարարության հետ համագործակցությամբ և ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի աջակցությամբ:
Դիտորդների խումբը այցելել է բոլոր կարգապահական մեկուսարանները և կարգապահական գումարտակը և ուսումնասիրել ազատությունից զրկված անձանց պայմանները և նրանց հանդեպ վարվելակերպը: Խումμը նաև ուսումնասիրել է համապատասխան օրենսդրությունը և առաջարկել մի շարք բարեփոխումներ:
Ուսումնասիրության արդյունքները ցույց են տալիս, որ ընդհանուր առմամբ, մեկուսարանների պայմաններն էապես տարբերվում էին։ Ուսումնասիրության ընթացքում պարզ դարձավ, որ վերջին տարիներին ընթանում են մեկուսարանների վերանորոգման աշխատանքներ, մասնավորապես, այցելած 11 մեկուսարաններից 7-ը վերանորոգված էին։ Վերանորոգված մեկուսարաններում պահպանված են ընդհանուր չափանիշները և ապահովված են միանման կենսապայմաններ։ Դրանց սանիտարահիգիենիկ պայմանները կարելի է գնահատել բավարար։ Մինչդեռ այն մեկուսարանները, որոնք դեռևս չեն վերանորոգվել, բավական ծանր սանիտարահիգիենիկ վիճակում էին։ Հատկապես հարկ է նշել Վեդիում, Գյումրիում ե էջմիածնում տեղակայված մեկուսարանները, որտեղ նույնիսկ վերանորոգման արդյունքում հնարավորություն չի լինի ընդունելի պայմաններ ապահովելու ազատությունից զրկվածների համար։
Դիտարկումների արդյունքում բացահայտվեցին մի շարք համակարգային խնդիրներ կապված մեկուսացման ձևով կարգապահական տույժերի կիրառման պրակտիկայի հետ։ Դրանք հիմնականում վերաբերվում էին մեկուսացում կարգապահական տույժի կիրառման թույլատրելիությանը զինվորական ծառայողների անձնական ազատության իրավունքի համատեքստում, առանց (պատշաճ) քննության կարգապահական տույժերի կիրառման օրինականությանը, մեկուսացում կարգապահական տույժի լայն կիրառությանը անկախ զանցանքի ծանրությունից ե մեղքի աստիճանից, մեկուսացման ձևով կարգապահական տույժի կիրառման դեպքում հնարավոր առավելագույն ժամկետների սահմանմանը, նույն զանցանքի համար տույժի տարատեսակ միջոցների կիրառման բազմազանությանը։
Վերլուծությունները ցույց են տալիս, որ մեկուսացման ձևով կարգապահական տույժի նշանակման կարգը նախատեսված կարգապահական կանոնադրությամբ, չի համապատասխանում միջազգային չափանիշներին։ Նորմատիվ իրավական կարգավորման այս մակարդակը չի ապահովում Հայաստանում մեկուսացման ձևով տույժ նշանակելիս պարտադիր համարվող միջազգային չափորոշիչների և սահմանադրական երաշխիքների գործնական իրականացումը ՀՀ-ում առկա հիմնախնդրի լուծման նպատակով, որպես հնարավոր կարգավորում, կարելի է քննարկել մեկուսացման ձևով տույժի ենթարկման հետևյալ կարգը. հրամանատարի որոշմամբ կարող է կիրառվել մեկուսացում մինչև 3 օր ժամկետով, իսկ երեք օրից ավելի ժամկետով մեկուսացումը կիրառել բացառապես դատարանի որոշմամբ։ Իհարկե, նման կարգավորումը հնարավոր կլինի միայն այն դեպքում, երբ Սահմանադրական դատարանն իր որոշմամբ Սահմանադրության 16-րդ հոդվածին տարածական մեկնաբանություն տա և «հանցագործության համար դատապարտում» արտահայտությունը հասկացվի նան դատարանի կողմից այլ զանցանքների համար «դատապարտում», այնպես, ինչպես դա մեկնաբանվում է Եվրոպական կոնվենցիայով։
Մյուս կողմից, ուսումնասիրությունները ցույց տվեցին, որ գործնականում չի պահպանվում անգամ ներկայիս տույժ սահմանելու չափազանց անկատար համարվող կարգը։ Մասնավորապես, պարզվեց, որ քննություն գործնականում չի իրականացվում այն դեպքում, երբ կարգապահական կանոնադրության համաձայն հրամանատարը (պետը) պարտավոր է անցկացնել քննություն և հենց դրա ընթացքում պարզել, թե կատարվել է արդյոք զանցանք, երբ, որտեղ, ինչ պարագաներում, ինչ զանցանք է, մեղքի առկայությունը կոնկրետ անձանց գործողություններում կամ անգործության մեջ, յուրաքանչյուրի մեղքի աստիճանը, եթե զանցանքը կատարել են մի քանի անձինք, զանցանքի հետևանքները, մեղավորի պատասխանատվությունը մեղմացնող և ծանրացնող հանգամանքները, զանցանքի կատարման պատճառներն ու պայմանները։ Քննություն իրականացնելը օրենսդրության պահանջ է, քննության բացակայությունը խախտում է անմեղության կանխավարկածը և կարող է հանգեցնել հրամանատարի կողմից անհիմն տույժերի, սխալ որոշումների կայացմանն ու մեծացնել զանցանքին ոչ համապատասխան պատիժներ նշանակելու և նույնիսկ անմեղ զինծառայողներին պատժելու հավանականությունը։
Ինչ վերաբերվում է կարգապահական գումարտակին, ապա ուսումնասիրությունները ցույց տվեցին, որ կարգապահական գումարտակի առնչությամբ կարևորագույն խնդիրներից է մնում շենքային պայմանների բարելավման հարցը։ Միաժամանակ, պետք է արձանագրել, որ կարգապահական գումարտակում պահման պայմանների և պատժի կրման կարգի վերաբերյալ իրավական կարգավորումը առավել բարվոք է։ Իրավական խնդիրներից թերևս կարելի է առանձնացնել երկու խնդիր։
Առաջինը՝ անձնական հիգիենայի պարագաներից գումարտակում դատապարտյալներին միայն օճառ է տրամադրվում: Երկրորդը՝ օրենսդրությունը կարգապահական գումարտակում գտնվող դատապարտյալների համար չի նախատեսում երկարաժամկետ տեսակցություն։
Ուսումնասիրության արդյունքների հիման վրա կարգապահական մեկուսարաններում, Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի կարգապահական կանոնադրության հիման վրա, կարգապահական տույժի ենթարկված անձանց, ձերբակալված և կալանավորված անձանց, ինչպես նաև կալանքի ձևով պատժի ենթարկվածների պահելու պայմանները, նաև կարգապահական գումարտակում պատժի կրման պայմանների բարելավելու նպատակով առաջարկվել է.
Սահմանել կարգապահական տույժի ենթարկված անձանց, ձերբակալված և կալանավորված անձանց, ինչպես նաև կալանքի և կարգապահական գումարտակում պահելու ձևով պատժի ենթարկվածներին պահելու միասնական պայմաններ, որոնք պետք է բավարարեն Եվրոպական բանտային կանոններով նախատեսված նվազագույն չափանիշները, մասնավորապես.
- Մեկուսացման ձևով կարգապահական տույժի ենթարկված բոլոր զինծառայողներին ապահովել անկողնային պարագաներով։
- Վերացնել օրենսդրության մեջ նախատեսված և խտրական բնույթ կրող այն նորմը, որն արգելում է զինվորներին ծխել մեկուսացման ընթացքում ի տարբերություն ենթասպաների։
- Ապահովել Բանտային կանոններով նախատեսված շաբաթական նվազագույնը 2 անգամ լոգանք ընդունելու հնարավորությունը։
- Խցերում ապահովել հարմարավետ նստատեղեր, որոնք տեղակայված կլինեն սեղաններին մոտ։
- Բացառել incommunicado պայմաններում անձանց պահելու հնարավորությունը։ Ստեղծել հարազատների հետ նամակագրություն հաստատելու,
- հեռախոսազանգեր կատարելու և տեսակցություններ ունենալու, այդ թվում արտաքին աշխարհից լուրեր, տեղեկություններ ստանալու հնարավորություն։
- Օդափոխության ապահովման նպատակով ապահովել ազատությունից զրկվածների կողմից խցերի պատուհանները ինքնուրույն բացելու հնարավորություն։
- Մշակել մշտական խմելու ջրով ապահովելու այնպիսի մեխանիզմ, որը կբացառի ջրի նոր բաժին ստանալու համար աշխատակազմին դիմելը։
- Զբոսահրապարակներում տեղադրել նստարաններ, որոնց վրա տեղադրված կլինի նաև տեղումներից պաշտպանող ծածկ։
- Մշակել սանհանգույցից օգտվելու այնպիսի մեխանիզմ, որը ազատությունից զարկվածին հնարավորություն տա անարգել օգտվելու դրանից։ Օրինակ մեկուսացված սանհանգույցներ տեղադրել խցերում, ինչպես դա արված է քրեակատարողական համակարգում։
- Բացառել սննդի պատրաստումը մեկուսարաններում, քանի դեռ սննդի պատրաստման հատուկ պայմաններ և պարագաներ ստեղծված չեն, իսկ սննդի պատրաստման և տրամադրման պայմանները չեն համապատասխանում ՀՀ օրենսդրությամբ սննդի ապահովմանդ ներկայացվող սանիտարական և հիգիենիկ կանոններին և նորմատիվներին։
- Գազաֆիկացնել մեկուսարանները, ինչը հնարավորություն կտա արդյունավետորեն ջեռուցելու հաստատությունները ապահովելով նորմատիվային ջերմաստիճան։ Դա նաև հնարավորության կտա էականորեն խնայելու պետության ֆինանսական ռեսուրսները։
- Հատկացնել ժամանակակից չափանիշներին համապատասխանող նոր շինություն՝ կարգապահական գումարտակում պահելու ձևով ազատազրկվածներին պահելու համար:
- Օրենսդրությամբ նախատեսել երկարաժամկետ տեսակցություն կարգապահական գումարտակում գտնվող դատապարտյալների համար, որը կնպաստի ընտանիքի հետ կապի պահպանմանը և դրական կանդրադառնա ազատազրկվածի բարոյահոգեբանական վիճակի վրա:
- Կարգապահական գումարտակում պահվող ազատազրկվածներին ապահովել սանիտարահիգիենիկ պարագաներով, ինչպես դա արվում է քրեակատարողական հիմնարկներում:
Միաժամանակ, կարգապահական տույժի կիրառման պրակտիկան բարելավվելու և ՀՀ Սահմանադրությանը համապատասխանեցնելու նպատակով առաջարկում ենք.
1. Չկիրառել մեկուսացման ձևով կարգապահական տույժն այնքան ժամանակ, քանի դեռ օրենսդրությամբ չեն ստեղծվել Սահմանադրության 16-րդ հոդվածին չհակասող իրավական հիմքեր և մեխանիզմներ։
2. Կարգապահական տույժի կիրառման պրակտիկան համապատասխանեցնել Եվրոպական կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածի պահանջներին։ Այն է մեկուսացումը կիրառել բացառապես դատարանի որոշմամբ։
3. Մշակել հատուկ ընթացակարգ, որը կսահմանի մեկուսացում կարգապահական տույժի կիրառման հարցի քննության առանձնահատկությունները, ինչպես նաև այն երաշխիքները, որոնք պետք է պահպանվեն այդ գործերի քննության ընթացքում։
4. Հստակ առանձնացնել այն զանցանքների ցանկը, որոնց կատարման դեպքում զինծառայողը կարող է ենթարկվել մեկուսացման ձևով կարգապահական տույժի։ Ապահովել այդ զանցանքների քննության ընթացքում Եվրոպական կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածի քրեական գործերի քննությանը վերաբերող պահանջների, չափանիշների պահպանումը, այդ թվում անկախ դատարանի կողմից գործի քննություն, կողմերի հավասարության ապահովում, պաշտպանության պատրաստման համար բավարար ժամանակի և հնարավորությունների տրամադրում։
5. Մեկուսացման ձևով պատասխանատվություն չնախատեսող զանցանքների քննությունն իրականացնել գործող կարգին համապատասխան երաշխավորելով քննության փաստացի իրականացումը։
6. Կարգապահական տույժ կիրառելու վերաբերյալ կայացնել պատճառաբանված որոշում, որում պետք է նշվեն զանցանքի փաստական կողմը, տույժի կիրառման իրավական հիմքերը, ընտրված տույժի տեսակի վերաբերյալ հիմնավորումները, իսկ մեկուսարանում պահելու ձևով տույժի ընտրման դեպքում նաև պատճառաբանություններ առ այն, թե ինչու է այլ տույժի միջոցների կիրառումը համարվում անարդյունավետ։ Պատճառաբանված որոշումը պետք է պարունակի նշում բողոքարկման կարգի վերաբերյալ, իսկ որոշման պատճենը պետք է տրամադրվի տույժի ենթարկվածին։
7. Միասնականացնել կարգապահական տույժերի կիրառման պրակտիկան և բացառել տույժի միջոցի ընտրման կամայական դրսևորումները։
8. Մշակել կարգապահական տույժ կիրառելու մասին որոշման բողոքարկման իրավունքի արդյունավետ իրականացումն ապահովող ընթացակարգ։

The results of a study on the conditions of persons deprived of their liberty in disciplinary cells and disciplinary battalion of the Armenian Defence Ministry were the focus of a discussion organized in Yerevan on July 20.
The study was conducted in 2009 by the Civil Society Institute NGO in co-operation with the Defence Ministry and with the support of the OSCE Office in Yerevan. The monitoring team visited all disciplinary cells and the penal battalion, observed the conditions and treatment of persons deprived of their liberty, reviewed relevant legislative acts and suggested a number of recommendations.
Study results demonstrated that the conditions in isolators vary. It was revealed that repair activities were being undertaken in the isolators during the last years; in particular, 7 out of 11 visited isolators were repaired. The repaired isolators meet general standards and ensure similar living conditions. The sanitary-hygienic conditions of the repaired isolators may be characterized as satisfactory, whereas the isolators which were not repaired have rather poor sanitary-hygienic conditions. It is worth mentioning especially the isolators located in Vedi, Gyumri and Echmiatsin where it will be impossible to ensure acceptable conditions for the persons deprived of their liberty even after the repair.
The results of observations revealed a number of systematic problems in connection with the practice of imposing isolation as a disciplinary sanction. They mainly refer to permissibility of application of isolation as a disciplinary sanction within the context of the right to liberty of armed forces personnel, legality of its imposition without proper examination, broad application of disciplinary isolation sanction irrespective of the severity of misconduct and level of guilt, setting of a possible maximal term in case of application of disciplinary isolation sanction and application of different means of the sanction for the same misconduct.
The analysis shows that the procedure of imposing the sanction of disciplinary isolation as stipulated in the Disciplinary Statute does not comply with international standards. This level of normative legal regulation fails to ensure the practical implementation of the international standards and Armenian constitutional guarantees deemed mandatory in imposing a disciplinary isolation sanction.
As a possible solution the following order for imposing isolation sanction may be proposed: isolation of up to 3 days may be applied upon the commander's decision, while isolation exceeding 3 days shall be applied exclusively upon the court decision. Of course, such regulation will be possible only in case the Constitutional Court gives a broad interpretation to Article 16 of the Constitution and the expression "sentencing for a crime" is considered by the court as "sentencing" for other types of misconduct as it is interpreted by the European Convention on Human Rights.
It is also necessary to develop a special procedure defining the requirements in the examination of cases on application of disciplinary isolation sanction as well as the guarantees to be observed during examination of such cases.
On the other hand, the studies showed that even the current imperfect procedure of imposing a sanction is not observed in practice. Particularly, it turned out that in practice examination is not conducted, whereas according to the Disciplinary Statute the commander (chief), must perform an examination and find out whether the misconduct was committed, when, where and in which circumstances it occurred, the type of misconduct, the presence of guilt in actions or inactions of certain persons, degree of guilt of each person if it was committed by several persons, consequences of the misconduct, mitigating and aggravating circumstances, reasons and conditions in which it was committed. Implementation of the examination is а legislative requirement, while its absence violates the presumption of innocence and may lead to unduly sanctions by the commander, adoption of wrong decisions and increase the probability of imposing disproportionate punishment for the misconduct and even punishing of innocent persons, whereas the only warranty of upholding the military discipline is the implementation of fair, lawful and effective policy of holding responsible persons accountable.
With respect to the disciplinary battalion, the study demonstrates that one of the most important problems related to the disciplinary battalion is the issue of improving building conditions. They are extremely poor; the structure is not typical, the building has no foundation, as a result the walls are extremely wet. The current repair works are unproductive, and the study revealed the urgent need of providing or constructing a new building for keeping the convicted persons.
At the same time, it should be underlined that the legal regulation of the conditions and serving a sentence in the battalion is better. Perhaps two problems may be singled out among the legal issues.
First, from personal hygiene items the battalion provides the convicts only with soap. This gap stems from the fact that the conscripts receive salaries and buy personal hygiene items with their money, whereas the convicts receive neither salary nor are provided with hygiene items. Convicts are provided with necessary items either by their friends/relatives or the administration of the entity on their personal means. Such provision creates unequal conditions for the convicts kept in the disciplinary battalion as compared to other convicts. Therefore, it is necessary to envisage a provision on sanitary-hygienic items for convicts in the budget as it is practiced in penitentiary institutions.
Second, long-term visits are not envisaged by the legislation for the convicts kept in the disciplinary battalion. This creates unequal conditions for the convicts kept in the disciplinary battalion as compared to other convicts and allegedly aggravates their punishment. In the penitentiary system convicts have a right to long-term visits. As the experience shows, it contributes to upholding contacts with the family and has a positive impact on moral-psychological state of a convict.
Based on the results of the study, in order to improve the conditions of keeping persons subjected to disciplinary sanction, arrest and detention, as well as those subjected to punishment in the form of detention in the disciplinary isolators, on the basis of the Disciplinary Statute of the Armed Forces of the Republic of Armenia, and the conditions of serving sentence in the disciplinary battalion it is recommended to:
- Establish uniform conditions for keeping persons subjected to disciplinary sanction, arrest and detention, and those subjected to the detention as a form of punishment, as well as those kept in the disciplinary battalion. These uniform conditions should meet the minimum standards envisaged in the European Prison Rules, in particular,
- Provide all persons subjected to the disciplinary isolation sanction with beddings;
- Eliminate the allegedly discriminatory norm envisaged in the legislation which prohibits smoking for soldiers during isolation as compared to the corporals;
- Ensure the opportunity for taking a bath at last 2 times per week as envisaged in the European Prison Rules;
- Provide cells with comfortable stools which are placed next to the tables;
- Exclude opportunities for keeping persons incommunicado. Create an opportunity for establishing correspondence with the relatives, making phone calls and visits, including receiving news and information from the outside world;
- Ensure the opportunity for the persons deprived of their liberty to open cell windows independently;
- Develop a mechanism for permanent access to drinking water which excludes applying to the staff for a new portion of water;
- Place benches in the walking areas and cover them by tents for protection from precipitation;
- Allow the persons deprived of their liberty to use the toilet without any limitations. For example, to place isolated toilets in cells as it is practiced in the penitentiary system;
- Exclude cooking of meals in isolators as long as there are no special conditions and items for cooking. Current conditions of cooking and food provision do not comply with the RA sanitary and hygienic rules and norms established for food supply;
- Gasify the isolators which will enable to heat the entities efficiently, by ensuring adequate temperature. It will also enable to significantly save the financial resources of the state;
- Allocate a new building that complies with the contemporary standards for keeping persons deprived of their liberty in the disciplinary battalion;
- Envisage a legislative provision for long-term visits for the convicts in disciplinary battalion which will promote keeping of contacts with the family and have positive impact on moral-psychological state of a convict;
- Provide convicts kept in the disciplinary battalion with sanitary-hygienic items as practiced in the penitentiary institutions.
At the same time, to improve the practice of application of disciplinary sanction and to bring it into compliance with the RA Constitution, we recommend to:
1. Avoid applying the sanction of disciplinary isolation as long as there are no legislative provisions and mechanisms which comply with Article 16 of the Constitution.
2. Comply the practice of application of isolation as a disciplinary sanction with the requirements of Article 6 of the European Convention, i.e. to apply isolation exclusively upon the court decision.
3. Develop a special procedure establishing the requirements of the examination of application of isolation as a disciplinary sanction as well as the guarantees to be observed during examination of these cases.
4. Clearly identify the list of misconducts, as a result of which the conscripts can be subjected to isolation as a disciplinary sanction. Ensure adherence to the requirements and standards of Article 6 of the European Convention during the examination of such misconducts, including examination of a case by an independent court, ensuring equality of arms, provision of adequate time and facilities for the preparation of the defense.
5. Perform examination of misconducts, for which other sanctions than the isolation is envisaged, according to the current procedure guaranteeing factual performance of examination.
6. Adopt a substantiated decision on the application of the sanction of disciplinary isolation, where the facts of the specified misconduct, legal grounds for the application of the sanction will be mentioned, as well as justifications about the type of the selected sanction, and in case of choosing a sanction of keeping in isolation - also reasoning why the application of other sanctions is deemed insufficient will be specified. The substantiated decision should contain a note on appeal procedure, and a copy of the decision must be provided to a party subject to the sanction.
7. Unify the practice of application of disciplinary sanctions and exclude manifestations of random selection of sanction.
8. Develop a procedure ensuring effective implementation of the right to appeal the decision on application of the disciplinary sanction.