«Միլանոյի» գործով նոր բողոք. վիճարկում են առաջին ատյանի դատարանի վճիռը
«Միլանո» խանութի սեփականատեր «Օլիմպ» արտադրական կոոպերատիվը վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել, որը քննվեց փետրվարի 10-ին ՀՀ վերաքննիչ դատարանում (նախագահող դատավոր՝ Ն.Բարսեղյան, դատավորներ՝ Ն.Հովսեփյան, Ա.Մկրտչյան):
«Օլիմպ» կոոպերատիվը պահանջում է բեկանել Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ 2010թ. հոկտեմբերի 6-ին կայացրած վճիռը: Այդ վճռով «Օլիմպին» պատկանող «Միլանո» խանութի տարածքի (հասցե՝ ք. Երևան, Աբովյան 4) սեփականության իրավունքը գրանցվել է «Ավո Ֆ.Մ.Հ.» ՍՊԸ անունով: Ավելի վաղ՝ 2007թ.-ին նույն տարածքը ճանաչվել էր «գերակա հանրային շահ»:
Առաջին ատյանի դատարանում սեփականության իրավունքի ճանաչման վերաբերյալ «Ավո Ֆ.Մ.Հ.» ՍՊԸ հայցի քննությանը մասնակից չի դարձել ո՛չ տարածքի սեփականատեր «Օլիմպ» ԱԿ-ն, ո՛չ ՀՀ կադաստրի պետական կոմիտեն: Ըստ «Օլիմպ» ԱԿ փաստաբան Հայկ Ալումյանի՝ իր վստահորդի իրավունքները կոպտորեն ոտնահարվել են, քանի որ նա մասնակից չի դարձել անմիջականորեն իրեն վերաբերող գործի քննությանը:
«Արդյունքում խախտվել է Կոնվենցիայի 6(1) հոդվածը: «Ավո Ֆ.Մ.Հ.» ՍՊԸ-ն մասնակցել է դատաքննությանը, ապացույցներ է ներկայացրել, տվել է բացատրություններ և բերել է հիմնավորումներ, հայտնել է իր կարծիքը և միջնորդություններ է ներկայացրել դատարան, սակայն դատավարական այդ բոլոր իրավունքներից չի օգտվել կոոպերատիվը»,- գրված է «Օլիմպ»-ի վերաքննիչ բողոքում:
Հայկ Ալումյանը նաև շեշտում է այն հանգամանքը, որ մինչ օրս «Օլիմպ» կոոպերատիվին չի տրվել գույքը պետության կարիքների համար վերցնելու դիմաց ՀՀ Սահմանադրությամբ երաշխավորված նախնական համարժեք փոխհատուցումը:
Դատավարությանը ներկա չէր «Ավո Ֆ.Մ.Հ.» ՍՊԸ ներկայացուցիչը, որը պատշաճ կարգով ծանուցված էր: Ուստի գործի քննությունը կատարվեց առանց պատասխանող կողմի: Վերաքննիչ դատարանը բողոքի վերաբերյալ վճիռը կհրապարակի փետրվարի 18-ին, ժամը 16:30-ին:
Նիստի ավարտից հետո «Օլիմպ» ԱԿ փաստաբան Հայկ Ալումյանը հավելյալ պարզաբանումներ արեց: «Երկու դեպքում կարող է պատասխանող կողմը իրեն թույլ տալ չգալու դատավարությանը: Մեկը՝ եթե նրա համար այնքան էլ էական չէ դատավարության ելքը, բայց սա այդ դեպքը չէ, որովհետև լուրջ գույքային իրավունքներ են շոշափվում, և երկրորդ՝ եթե ինքը նախապես կանխորոշում է, թե ինչով է ավարտվելու դատավարությունը: Կարծում եմ, այստեղ երկրորդ դեպքն է»,- «Ավո Ֆ.Մ.Հ» ՍՊ ընկերության ներկայացուցչի բացակայությունը այսպես մեկնաբանեց փաստաբանը:
Նրա խոսքերով՝ սա իր վստահորդի իրավունքների խախտման հերթական դեպքն է: Հաշվի առնելով իրենց ունեցած փորձը՝ նա վստահ չէ, որ իրենց բողոքը կբավարարվի: «Պատվիրատուն երևի շատ ազդեցիկ է: Դատարանները հավանաբար դժվարանում են այդ պատվերը չկատարել»,- ենթադրում է Ալումյանը: Հաջորդ քայլը լինելու է Վճռաբեկ, այնուհետև՝ Եվրադատարան դիմելը: Փաստաբանի համար ցանկալի տարբերակն այն է, որ բոլոր խնդիրները լուծվեն հայաստանյան, այլ ոչ թե եվրոպական դատարաններում, որպեսզի մեր պետության հեղինակությունը չտուժի:

"Olimp" Production Cooperative, owner of the Milano store, had applied to the Court of Appeal. The appeal was considered on February 10 at the Court of Appeal (Chairman - N.Barseghyan, judges - N.Hovsepyan, A.Mkrtchyan).
"Olimp" demands to overturn the verdict of the General Jurisdiction Court of Kentron and Nork-Marash administrative regions of October 6, 2010. Under that verdict, the right of ownership of the area of the Milano store belonging to "Olimp" (at the address of Abovyan str. 4, Yerevan) is registered at the name of "Avo F.M.H." Ltd. Earlier, in 2007, the same area was recognized "a public priority interest".
Neither the owner of the area - "Olimp" Production Cooperative, nor the RA State Cadastre Committee were present at the hearing of the "Avo F.M.H." Ltd. claim at the first instance court on recognizing the right of ownership. According to the "Olimp" Production Cooperative attorney Haik Alumyan, his client's rights have been grossly violated since he was not made part of the consideration of the case directly relating to him.
"As a result, Article 6(1) of the Convention was violated. "Avo F.M.H." Ltd. took part in the trial, presented proves, made explanations and substantiations, expressed its opinion and presented solicitations to the court whereas the cooperative had no chance to make use of all its judicial rights," "Olimp" cooperative appeal reads.
Haik Alumyan also emphasizes the fact that until now "Olimp" cooperative was not given the preliminary adequate compensation for taking the property for public priority interest guaranteed by the RA Constitution.
The representative of "Avo F.M.H." Ltd. who was duly informed was not present at the hearing so the consideration of the case proceeded without the defendant. The Appeals Court will publish the verdict on the appeal on February 18 at 04:30 PM.
After the hearing ended, Alumyan made additional explanations. "The defendant can allow itself not to come to the trial in two cases: first, if the result of the trial is not essential for it, but this is not the case because serious property matters are being considered; second, if it predicts what the trial will end with. I believe this is the second case," this is how Alumyan explained the absence of the representative of "Avo F.M.H." Ltd.
He said this was another case of violating his client's rights. Taking into account their experience, he is not sure that their appeal will be satisfied. "The person who gave the order must be very influential. Courts must have difficulties in not complying with that order," Alumyan speculates. The next step will be applying to the Court of Cassation, then the European Court of Human Rights. It is desirable for the attorney that all problems be solved in Armenian and not European courts so that prestige of our country does not suffer.