Հունվարի 25-ին Սյունիքի մարզի 9 հասարակական կազմակերպություններ բաց նամակով դիմել են ՀՀ նախագահին' պահանջելով Լեռնաձորում դադարեցնել ուրանի հանքաքարի որոնողահետախուզական աշխատանքները և չեղյալ համարել դրան առնչվող բոլոր որոշումները:
«Կայուն զարգացում» ՀԿ նախագահ Արմեն Փարսադանյանը, ով ուրանի հանքավայրի շահագործման դեմ պայքարող խմբի անդամներից է, www.hra.am -ին փոխանցեց, որ տարածաշրջանի բնակիչները իսկապես տագնապի մեջ են: «Հաշվի առնելով Հայաստանի չափերը և ուրանի հանքի շահագործման բացասական ազդեցությունը շրջակա միջավայրի և մարդկանց առողջության վրա, այս ծրագիրը համարում ենք լուրջ սպառնալիք մեր ազգային անվտանգությանը»,- նշեց նա:
Բաց նամակում հասարակական կազմակերպությունները ոչ նպատակահարմար են համարում հանքարդյունաբերության զարգացման քաղաքականությունը, «քանի որ ՀՀ բոլոր քաղաքացիներին և նրանց սերունդներին պատկանող բնական պաշարներից օգտնվում են միայն որոշ անհատներ»:
Հասարակական կազմակերպությունները վերստին հիշեցնում են, որ Սյունիքի մարզում կատարված հարցումների ժամանակ 13.850 քաղաքացիների 99 տոկոսից ավելին դեմ է արտահայտվել Հայաստանում ուրանի հանքերի հնարավոր շահագործմանը:
«Ստորագրահավաքի արդյունքների անտեսումը կսպառի իշխանությունների հանդեպ վստահությունը, և այն կընկալվի մարտահրավեր՝ ուղղված հանրությանը և հասարակական կառույցներին»,- հայտարարում են 9 ՀԿ-ները՝ ավելացնելով, որ այս հարցում իրենց դիրքորոշումը միասնական է:
Կապանի Օրհուս կենտրոնի համակարգող Աշոտ Ավագյանը www.hra.am -ին ասաց, որ իրենք առայժմ կսպասեն ՀՀ նախագահի պատասխանին, որից էլ կախված է իրենց հետագա անելիքները: Եթե պատասխանը գոհացուցիչ չլինի, իրենք կշարունակեն բողոքի ակցիաները: «Մենք մի անգամ արդեն կարողացել ենք դադարեցնել աշխատանքները: Ենթադրում եմ, որ դա մեզ հանգստացնելու համար արեցին, որովհետև հետո նորից վերսկսեցին որոնողահետախուզական աշխատանքները»,- ասում է Ավագյանը:
Նրա խոսքերով՝ կառավարությունը չի ցանկանում հասկանալ, թե ինչու է հանրությունը դեմ կանգնում այս ծրագրին: «Պատճառը պարզ է. եթե հետախուզական աշխատանքների արդյունքում բացահայտվեց, որ կա ուրանի մեծ քանակ, բիզնես ծրագիրը կանգնեցնելը շատ դժվար կլինի»,- նշում է Կապանի Օրհուս կենտրոնի համակարգողը:
Բաց նամակի տակ ստորագրել են ուրանի հանքավայրի շահագործման դեմ պայքարող խմբի անդամ հանդիսացող՝ «Կայուն զարգացում», «Ազատամարտ», «Կապանի կանանց ռեսուրս կենտրոն», «Ապավեն համայնքներին», «Իրավական հասարակություն», «Խուստուփ» և «Հանգրվան» հասարակական կազմակերպությունները, Հայաստանի երիտասարդ իրավաբանների ասոցիացայի Կապանի մասնաճյուղը և Կապանի Օրհուս կենտրոնը:

On January 25, nine NGOs of Syunik region addressed the open letter to the RA President and demanding to stop the searching of uranium ore in Lernadzor and repeal all decisions concerning the mine.
Chairman of the "Sustainable Development" NGO Armen Parsadanyan who is a member of the group that has initiated the campaign against the mine exploitation informed www.hra.am that residents of the region are really scared. «Taking into consideration the territory of Armenia and negative impact of the uranium mine utilization on the environment; we believe that this project bears a serious threat to our national security», he says.
In the open letter the NGOs state that the policy of the development of mining is not appropriate because "only few individuals make use of the natural resources belonging to all the citizens of Armenia and the coming generation."
NGOs repeatedly remind that during the survey conducted in Syunik region 99 percent of 13 850 questioned citizens were against the possible exploitation of the uranium mine in Armenia.
"Disregarding the results of the collected signatures will threaten trust in authorities and will be a challenge to the society and civil society organizations", stated 9 NGOs adding that they have a joint position regarding the issue.
Coordinator of Aarhus center of Kapan Ashot Avagyan said www.hra.am that they will wait for the response from RA President. Their further steps would depend on the response. If it is not acceptable, they will continue the protest actions. «Once we succeeded in stopping the activities. I suppose they did it in order to calm us down as they continued the exploration later », says Mr. Avagyan.
According to him, the Government does not want to understand why the society is protesting against the project. "The reason is simple. If as a result of exploration they discover huge deposits of uranium, it will be very difficult to stop the business project", says the Coordinator of Aarhus center of Kapan.
The open letter is signed by the members of the group that initiated the protest against the exploitation of the uranium mine including "Sustainable Development", "Azatamart", , "Kapan women's resource center", "Apaven Hamaynqnerin", "Legal Society", "Khustup" and "Hangrvan" NGOs, Kapan office of the Young Lawyers Association and Aarhus center of Kapan.