Ղարաբաղյան պատերազմի մասնակից, «Արամո» ջոկատի հրամանատարներից Արայիկ Մելքումյանի հաշմանդամության երրորդ կարգը վերականգնված է երկու ամիս բժշկական տարբեր հաստատություններում տարբեր ստուգումներ և բուժումներ անցնելուց հետո:
Հիշեցնենք, որ 2011թ. դեկտեմբերի 7-ին անդրադարձել էինք այն խնդրին, որ ՀՀ բժշկասոցիալական փորձաքննության գործակալությունը հերթական ստուգման ժամանակ հաշմանդամ չէր համարել տարիներ շարունակ հաշմանդամության կարգ ունեցող ղարաբաղյան պատերազմի մասնակցին՝ ասելով «գնայիր բուժվեիր, ինչու՞ չես բուժվել»:
Երեք տարի նրան զննող նյարդաբան Կարինե Հարությունյանը 2011թ. բժշկական քաղվածքի մեջ հերթական անգամ նշել էր, որ հիվանդությունը Մելքումյանի մոտ կայուն մնացորդային հետևանքներ ունի, սակայն 2011թ. Բժշկասոցիալական փորձաքննության հանձնաժողովը հաշվի չէր առել այդ փաստը և նրան հաշմանդամ չէր ճանաչել: ՀՀ բժշկասոցիալական փորձաքննության գործակալության պետ Միշա Վանյանը պնդում էր, որ Մելքումյանն իրականում հաշմանդամ չի կարող ճանաչվել:
Մեր հրապարակումն իր արձագանքը գտավ. խնդրով հետաքրքվեցին ՀՀ պաշտպանության և Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարություները։ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արթուր Գրիգորյանն Արայիկ Մելքումյանի հետ հանդիպումից հետո հանձնարարեց իր աշխատակիցներին ևս մեկ անգամ ստուգումներ իրականացնել:
Մելքումյանն ստացավ այն բուժումը, որը չէր ստացել նախկինում տեղամասային պոլիկլինկայի աշխատակիցների թերացման պատճառով։ Տեղամասային պոլիկլինիկան ուղեգիր չէր տվել Ա. Մելքումյանին դեպի Նուբարաշենի հոգեբուժական հիվանդանոց:
Նախարարի միջնորդությունից հետո Ա. Մելքումյանը 10 օրից ավելի բուժում ստացավ Նուբարաշենի հոգեբուժական հիվանդանոցում, որտեղից ստացված տվյալները ևս հաստատեցին, որ Մելքումյանի մոտ կայուն մնացորդային հետևանքներով կոնտուզիա է, և նրան պետք է տրվի հաշմանդամության կարգ:
Ցավալի է, որ պետք է նախարարի միջնորդություն՝ օրենքով սահմանված գործառույթներ իրականացնելու համար, քանի որ Արայիկ Մելքումյանը միակ հաշմանդամը չէ, ով այս խնդրի առաջ էր կանգնել։

The disability category of Arayik Melkumyan, a participant of Kharabagh war and one of the commanders of "Aramo" squad, is restored after two months of medical examinations and treatments in various medical institutions.
To remind, on December 7, 2011, we touched upon the issue that RA Agency of Medical and Social Expertise did not consider disabled the participant of Kharabagh war, who used to have a disability category for years, telling him: "You should have been cured. Why haven't you turned to doctor?"
Karine Harutyunyan, who has been his neurologist for three years, once again mentioned in his medical reference that Melkumyan's disease left permanent effects, however the committee of Medical and Social Expertise did not take that fact into consideration and did not recognize him disabled. The director of RA Agency of Medical and Social Expertise Misha Vanyan claims that actually, Melkumyan cannot be recognized disabled.
Our publication has repeatedly addressed this issue, as a result RA Ministry of Defense and RA Ministry of Labor and Social Affairs became interested in the matter. The RA Minster of Labor and Social Affairs Arthur Grigoryan assigned his employees to carry out inspections.
Melkumyan received the treatment, which he had never received because the employees of the district policlinic did not take due care. The doctors of the district policlinic did not send him to Nubarashen psychiatric hospital.
After Minister's mediation A. Melkumyan received a treatment lasting more than 10 days in the psychiatric hospital of Nubarashen. And the data received from the hospital also confirmed that Melkumyan has contusion with permanent effects and he must receive a disability category.
What a pity, that we need Minister's petition in order to implement the functions prescribed by law (provided by law) by law, because Arayik Melkumyan is not the only disabled person who faces this problem.