Հարցազրույց գրող-հրապարակախոս Տիգրան Պասկևիչյանի հետ
-Կարծում եմ'«Ընտրություն» ֆիլմի շուրջ բարձրացած աղմուկն արհեստական է, քանի որ, ըստ Սահմանադրության երաշխավորած ազատությունների՝ ֆիլմը ոչ միայն դահլիճի խնդիր պիտի չունենար, այլեւ պետք է ցուցադրվեր հեռուստատեսությամբ։ Այս աղմուկը տարատեսակ սահմանափակումների հետևանք է, երբ հայտարարված խոսքի ազատությունը չունի դրսեւորվելու հնարավորություն։ Դեպքը եզակի չէ, եւ դա թույլ է տալիս նման կատեգորիկ եզրահանգում անելու։ 2008 -ի հոկտեմբերին կինո «Մոսկվայում» արգելվեց իմ պատրաստած մեկ այլ՝ «Օտարում» ֆիլմի ցուցադրությունը: Բացի այդ, կա մի մեծ ցանկ հասարակական կազմակերպությունների եւ նախաձեռնությունների, որոնց հրաժարվել են դահլիճներ տրամադրել հյուրանոցները, բիզնես կենտրոնները, ստեղծագործական միությունները։ Մոտ 20-22 անգամ մերժվել է տարբեր կազմակերպությունների ներկայացրած սեմինարներ, քննարկումներ, դիտումներ անցկացնելու հայտերը։ Այսինքն' սա նորություն չէ։
-Իսկ որտե՞ղ փնտրել այս գործելաոճի ակունքները:
-Ակունքներն առհասարակ ամենավերեւում են։ Թեեւ կոնկրետ այս դեպքում վստահ չեմ, թե վերևների ուղղակի ցուցումով է ֆիլմի ցուցադրումն արգելվել։ Սա, իմ կարծիքով, միջին կարգի ինչ-որ չինովնիկի ձեռքի գործ է, ավելի շուտ՝ Գեղագիտական կենտրոնի տնօրեն Լևոն Իգիթյանի անձնական նախաձեռնությունը: Դա երեւում է նրանից, որ Կրթության եւ գիտության նախարարությունը շփոթմունքի մեջ է ու քանի օր շարունակ մեկը մեկից անհեթեթ պատճառաբանություններ է ներկայացնում։
-Համոզի՞չ են այդ պատճառաբանությունները:
-Այն, ինչ ապրիլի 16-ին ինձ ասացին նախարարությունում, բնականաբար համոզիչ լինել չի կարող։ Իրենց ներկայացրած կանոնադրության մեջ ոչ մի խոսք չկա ֆիլմ ցուցադրել-չցուցադրելու մասին, իսկ քաղաքական կազմակերպություն, ինչի մասին նշված է այնտեղ, ես չեմ պատրաստվում ստեղծել։ Այս անհեթեթությունն իրենք էլ հասկացան ու երեք օր անց հայտարարեցին, թե իբր արգելել են պայմանագիր չլինելու պատճառով։ Ես այդ դահլիճից մի քանի անգամ օգտվել եմ եւ երբեք պայմանագիր չեմ կնքել։ Վճարել եմ դահլիճի վարձն ու ստացել հաշիվ-ապրանքագիր։ Բայց եթե անգամ ԿԳՆ-ն ճիշտ է, այդ դեպքում էլ չպետք է արգելեին՝ կարելի էր զգուշացնել, կարելի էր ուղարկել պայմանագիր կնքելու, բավական ժամանակ կար։ Արգելման պատճառը քաղաքական է, եւ դա անվիճելի է։ Ի՞նչ եք կարծում, եթե հիմա գնամ-ասեմ՝ եկեք, պայմանագիր կնքենք, դահլիճը տալո՞ւ են։ Ո՛չ։
-Իշխանամետ մամուլը գրել էր, որ Տիգրան Պասկևիչյանը 10 րոպեում դարձավ հանրաճանաչ, իսկ «Ընտրություն» ֆիլմը' գլուխգործոց: Ի՞նչ կասեք սրա մասին:
-Իշխանամետ մամուլը հաստատում է, որ մենք ապրում ենք աննորմալ երկրում։ Եթե իշխանամետ մամուլն ու նրա պապաները չեն ուզում, որ ես տասը րոպեում դառնամ հանրահայտ, ֆիլմս էլ՝ գլուխգործոց, թող բարի լինեն հարգել Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը, մասնավորապես՝ 27-րդ հոդվածը։
-Ի վերջո, դուք գտաք ֆիլմը այլ տեղում ցույց տալու ձևը՝ ՀԱԿ-ի Էրեբունու գրասենյակում: Քանի՞ մարդ հնարավորություն ունեցավ դիտելու այն:
-Գիտե՞ք, ես կարող եմ ամեն օր քսան հոգու հրավիրել մեր տուն եւ ցույց տալ ֆիլմը։ Հազարավոր մարդիկ DVD-ներ են կրկնօրինակում եւ իրար փոխանցում, տասնյակ հազարավոր մարդիկ դիտում են այն ինտերնետում, բայց դա չի փոխարինում հասարակական վայրերում ցուցադրելու-դիտելու իմ եւ հանդիսատեսի իրավունքին։ Վերջին հաշվով, մեծ կամ փոքր որեւէ դահլիճ հասարակության սեփականությունն է, եւ եթե Լեւոն Իգիթյանն անհասկանալի պայմաններում այն «ժառանգություն» է ստացել իր ավագ եղբորից, դա դեռ չի նշանակում, թե նա իրավունք ունի ցենզորի դեր ստանձնելու։
-Ըստ Ձեզ, վերջին նախագահական ընտրություններից հետո հասարակության ներսում լարումը պակասե՞լ է:
-Եթե լարումը պակասած լիներ, դահլիճները չէին փակվի, հեռուստատեսությունները կլինեին ազատ, «ԳԱԼԱ»-ի դեմ դուրս չէր գա պետական ապարատն՝ իր ճնշիչ մեխանիզմներով։ Լարումը կա եւ լինելու է այնքան ժամանակ, քանի դեռ կան քաղաքական բանտարկյալներ, քանի դեռ կա ճնշում, հետապնդում, հալածանք։ «Ընտրություն» ֆիլմը, մեծ հաշվով, հենց նրա մասին է, թե ինչպես է հալածանքը համախմբում մարդկանց եւ կռում հասարակության կամքը։
-Բայց հասարակությանն ընտրելու հնարավորություն չի տրվում: Ի՞նչ վտանգների ու հետևանքների կարող է բերել այսպիսի տենդենցը:
-Ձեր հարցը երեւի վերաբերում է ֆիլմի վերնագրին՝ «Ընտրություն»։ Այո, դրա մեջ ներքին բառախաղ կա՝ ընտրություն կատարելու աստվածաշնորհ ունակությունն առանձնացված է «ընտրություններ» կոչվող քաղաքական արարողությունից։ Մենք ունենք հասարակություն, որը տարիներ շարունակ կատարում է իր ընտրությունը: Մեր հասարակությունը դեմ է բռնապետությանը, կոռուպցիային, անօրինականությանը, մյուս արատավոր երևույթներին: Դրա համար միշտ ընտրում է ընդդիմադիր թեկնածուներին, այսինքն՝ փոփոխությունն է ընտրում: Իսկ մի խումբ մարդիկ իրենց ձեռքում կենտրոնացրելով բոլոր լծակները՝ թելադրում են խաղի կանոններ: Բայց մարդկանց այդ մի խումբն այնքան բանականություն չունի, որ հասկանա' մարդկանց բանտարկելով, դահլիճներն ու հեռուստաընկերությունները փակ պահելով հնարավոր չէ հասարակության տրամադրությունը փոխել: Այսօրվա իշխանավորները իմ տարիքի, մի քիչ ավելի մեծ մարդիկ են, ովքեր ապրել են սովետական տարիներին: Այս նույն բաները 1980-ականնների վերջին մենք բացատրում էինք կոմսոմոլի հրահանգիչներին ու բաժնի վարիչներին: Հիմա ստիպված ենք բացատրել Արմեն Աշոտյանին: Մեծ հաշվով ոչ մի տարբերություն չկա էն հրահանգիչների ու էս հրահանգիչների միջև եւ, վստահ եմ, որ տարբերություն չկա նաեւ էն ժամանակների ու էս ժամանակի միջեւ։ Ամեն ինչ նույն ձեւով է ավարտվելու։
-Իսկ ի՞նչ կտար հասարակությանը այլընտրանքը, այընտրանքային խոսքը, որից այդքան վախ կա:
-Հասարակությանը կտար համեմատական դատողություն անելու հնարավորություն: Մարդիկ վերահսկելի հեռուստաալիքներ են դիտում եւ, ըստ էության, զրկված են այլընտրանքից, համեմատական դատողություն անելու հնարավորությունից: Մարդը չի կարողանում տեսնել լույսն ու ստվերը, ճիշտն ու սխալը և այլն: Այսպես փորձում են մարդուն զրկել ընտրելու իրավունքից, բայց քանի որ դա իշխանության շնորհը չէ, որ իշխանությունն էլ զրկի կամ չզրկի, փորձ է արվում գոնե անվստահություն սերմանել։
-Ինչի՞ կարող է բերել վստահության անկումն այս պարագայում:
-Դա մեկ նպատակ է հետապնդում՝ հուսահատեցնել հասարակությանը, գցել անտարբերության մեջ, համոզել, որ իրենց դեմ խաղ չկա՝ կուզենք' դահլիճ կփակենք, կուզենք' ճանապարհները կփակենք, կուզենք՝ հեռուստաընկերություն կփակենք: Հիմա էլ «ԳԱԼԱ»-ի դեմ է խայտառակ արշավ սկսվել' հարկայինով, մաքսայինով, ազգային անվտանգությունով: Դրա նպատակն այն է, թե տեսեք'ինչ ուզում-անում ենք: Իսկ մեր նկատակը դա կանխելն է: Եվ, կարծում եմ' կկանխենք, որովհետև այսպես շարունակել անհնար է:
-Տեսականորեն պատկերացնենք, թե «Ա1+»-ը եթերազրկված չէ: Այդ ժամանակ կարո՞ղ էր բացառվել Մարտի 1-ը:
-Այո, հնարավոր կլիներ խուսափել ոչ միայն Մարտի 1-ից, այլեւ բոլորովին տարբեր կլիներ Հայաստանի հասարակական-քաղաքական իրավիճակը։ «Ա1+»-ի բացումից, իմ կարծիքով, եւ իշխանություններն են սարսափում, եւ գործող հեռուստաընկերությունները, որովհետև այդ դեպքում առաջինները ստիպված կլինեն փոխել գործելաոճը, իսկ հեռուստաընկերությունները՝ ծրագրային քաղաքականությունը: Այդ ժամանակ մրցակցությունը կլինի ոչ թե սերիալների միջեւ, այլ՝ լրատվական թողարկումների եւ հասարակական-քաղաքական հաղորդումների։ Իսկ ազատ մրցակցությունը լրատվական դաշտում ավելի կմեծացնի քաղաքական ազատ մրցակցության հնարավորությունը։ Կարծում եմ, Ռոբերտ Քոչարյանն այս բանը լավ էր հասկանում, դրա համար էլ ժամանակին փակեց «Ա1+»-ը։
-Ինչո՞ւ մեր հանրությունում սկանդալ տեղի չի ունենում: Չարենցավանի ոստիկանությունում օրերս մահվան դեպք արձանագրվեց. դանակի հարվածներից զոհվեց 24-ամյա Վահան Խալաֆյանը: Հատուկենտ լրատվամիջոցներ արդեն քանի օր է գրում են այդ մասին, սակայն «բում» այդպես էլ չի հասունանում, որ հաջորդ անգամ կարողանա նույն ոստիկանի ձեռքը բռնել: Որտե՞ղ եք տեսնում պատճառը:
-Սա, կարծում եմ, երկու բացատրություն ունի: Առաջին' հասարակությունը բավարար չափով տեղեկացված չէ: Թերթերը կարդում են սահմանափակ թվով մարդիկ, մարզերում, գյուղերում ընթերցողները չափազանց քիչ են: Հեռուստատեսությունները նման դեպքերի մասին լռում են: Լուրերը մարդկանց հասնում են բանավոր, չստուգված եւ անհավաստի վիճակում։ Իսկ անհավաստի, չստուգված լուրը չի կարող ռեակցիա առաջացնել։ Երկրորդ պատճառն՝ անտեղյակ հասարակությունը չի կարող պատճառաբանել իր գործողությունները: Այս դեպքում հասարակության ռեակցիան պետք է արտահայտեն հասարակական կազմակերպությունները եւ այդ արտահայտությունը պետք է լինի միահամուռ։ Այդ ժամանակ արդեն որոշակի ֆոն կապահովվի: Թե չէ հիմա իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցը հայտարարում է, որ պետք է պահանջել ՀՀ ոստիկանապետի հրաժարականը, բայց հասարակական կազմակերպություններից ոչ մեկը, կարծես, չի միանում նրան:

Choice Denied 22 Times
- I think the noise about "Choice" is artificial since by freedoms guaranteed by the Constitution the film not only should have had no problem with the hall but also should have been demonstrated on TV. This noise is the consequence of various restrictions when the declared freedom of speech has no chance of manifestation. This is not a unique case which allows making such a categorical conclusion. In October 2008 another of my films - "Alienation", was prohibited for demonstration in "Moscow" cinema. Besides, there is a big list of non-government organizations and seminars that have been rejected halls by hotels, business centers and creative unions. Applications of different organizations for holding seminars, discussions and demonstrations have been rejected 20-22 times. So this is not something new.
- And where should we look for sources of such work style?
- The sources are generally at the top. Though I am not sure that in this very case the demonstration of the film was banned by the direct instruction of top leadership. I think this is done by some middle ranking employee, most probably by the personal initiative of Levon Igityan, Director of Aesthetic Center. It can be seen from the fact that the Ministry of Education and Science is in confusion and presents absurd argumentations day after day.
- Are those argumentations convincing?
- What I was told on April 16 in the Ministry naturally cannot be convincing. The charter they presented did not have a single word about demonstrating or not demonstrating films, and I am not going to found a political organization it mentions. They understood the absurdity of it themselves and after three days said that they banned the demonstration because there was no contract. I have used that hall several times and never with a contract. I paid for the hall and took the invoice. But even if the Ministry of Education and Science is right, they shouldn't have banned the demonstration; they could have warned or sent a contract to sign, there was a lot of time. The reason for ban is political, and it is indisputable. What do you think, if I go now and offer them to sign a contract, will they give a hall? No way.
- The pro-government press wrote that in 10 minutes Tigran Paskevichyan became famous and his film "Choice" a masterpiece. How do you feel about this?
- The pro-government press confirms that we live in an abnormal country. If the pro-government press and their patrons do not want me to become famous and my film a masterpiece in 10 minutes, let them kindly respect the Republic of Armenia Constitution, in particular, Article 27.
- You finally found the way to demonstrate the film in some other place - Erebuni office of Armenian National Congress. How many people did have a chance to watch it?
- You know, I can every day invite some 20 people to my place and demonstrate the film. Thousands of people copy DVDs and pass to each other, dozens of thousands of people watch it in internet but that does not replace my and audience's right to demonstrate/watch the film in public places. After all any big or small hall is public property and if Levon Igityan has under vague circumstances "inherited" it from his older brother, it does not mean that he has a right to undertake the role of a censor.
- Do you think that public tension has declined after the last presidential elections?
- If it had declined, halls would not be closed, TV companies would be free, state apparatus with its oppressive mechanisms would not stand against "GALA". There is and there will be tension as long as there are political prisoners, oppression, persecution and pursuit. The film "Choice" on the large scale is just about it - how persecution unites people and forges public will.
- But the society is not given a chance for choice. What dangers and consequences can such a tendency lead?
- Your question probably concerns the title of the film - "Choice". Yes, it has some inner casuistry: the god given right to make a choice is separated from the political ceremony called "elections". We have a society that for many years makes its choice. Our society is against tyranny, corruption, lawlessness and other vicious phenomena. That is why it always elects opposition candidates, i.e. chooses change. And a group of people that concentrated all levers in their hands dictate rules of the game. But that group of people is not reasonable enough to understand that by arresting people, closing halls and TV-companies one cannot change public mood. Current authorities are people of my age or a little older who lived in Soviet epoch. At the end of 1980s we were explaining all these things to instructors and department heads of Young Communist League. Now we have to explain it to Armen Ashotyan. On the large scale there is no difference between those instructors and these ones and, I am sure, between those times and these times. Everything will end in the same way.
- What would the alternative, the alternative word give to the society that is so scared of?
- It would give the society an opportunity to make comparative judgment. People watch controlled TV channels and actually are deprived of alternative, of opportunity of making comparative judgment. People cannot see the light and the shade, the right and the wrong etc. They try to deprive people of the right to choose, but since it is not the grace of authorities that it can deprive people of, they attempt to sow mistrust.
- What can be the result of decline of mistrust in this case?
- It can pursue one aim - reduce society to despair, make it indifferent, convince that nothing can be done against them - that they can close a hall or the roads or a TV-company if they wish. Now they have started an outrageous campaign against "GALA" using tax, customs and national security services. The aim is to show - look, we do what we want. And our aim is to prevent that. And I think we will prevent it because it is impossible to continue like that.
- Let's assume that "A1+" was not closed; could March 1 be excluded in that case?
- Yes, it would be possible not only to avoid March 1, but the social-political situation in Armenia would also be absolutely different. I believe both current authorities and TV-companies are afraid of "A1+" opening because in that case the former would have to change their work-style and the latter their program policies. And the competition will be not between soap operas, but between news reports and social-political programs. And free competition in the information field will increase the chances for free political competition. I think Robert Kocharyan understood this quite well that is why he closed "A1+".
- Why no scandal breaks in our society? Recently 24-year-old Vahan Khalafyan was stabbed to death at the Charentsavan police. A few media report on it for several days but the "boom" does not mature enough to catch the hand of the same policeman next time. What is the reason in your opinion?
- I think it has two explanations. The first is that the society is not informed enough. Limited number of people read newspapers; number of readers in regions and villages is very small. TV-companies keep silent about such cases. News reaches people in oral, non checked and unreliable state. And unreliable and non checked news cannot cause reaction. The second reason is that unaware society cannot substantiate its actions. In this case the reaction of the society has to be expressed by non-government organizations and that expression has to be unanimous. In that case there will be some background. Whereas now human rights activist Arthur Sakunts announces that RA Police head's resignation has to be demanded but it looks like no non-government organization joins him.