Հարցազրույց Կապանում գործող «Կայուն զարգացում» հասարակական կազմակերպության նախագահ Արմեն Փարսադանյանի հետ
Կառավարության 2008 թ. մարտի 6-ի 234-Ն որոշումը, որին դեմ եք հանդես գալիս, ի՞նչ է նախատեսում:
Դեռ Ռոբերտ Քոչարյանի նախագահության ժամանակ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ պայմանավորվածություն է ձեռքբերվել ուրանի հանքաքարի երկրաբանական հետախուզման համատեղ աշխատանքներ իրականացնելու վերաբերյալ: Արդեն 2008թ. մարտի 6-ին կառավարությունը որոշում է կայացրել «Հայ-ռուսական լեռնահանքային կազմակերպություն» ՓԲԸ ստեղծելու մասին, որի բաժնետոմսերի 50 տոկոսը պատկանում է ռուսական «Ռոսատոմ» ատոմային էներգիայի պետական կորպորացիային, իսկ մյուս 50 տոկոսի բաժնետերը ՀՀ կառավարությունն է՝ ի դեմս Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության:
Կառավարության որոշման համաձայն՝ մինչև 2014թ. ընկերությունը Հայաստանի հանրապետության ամբողջ տարածքով պետք է իրականացնի ուրանի հանքաքարի երկրաբանական հետախուզման աշխատանքներ: Քանի որ աշխատանքները սկսվել են Սյունիքի մարզի Լեռնաձոր գյուղից' 2010թ. փետրվարից, դժգոհության ալիքն այնտեղ է առաջացել: Բայց վտանգի տակ է ամբողջ Հայաստանը, եթե մենք թույլ տանք, որ հետախուզական աշխատանքները շարունակվեն:
Որո՞նք են ռիսկերը, ի՞նչ բացասական հետևանքներ են նախատեսվում։
Հանքաքարի որոնման համար հորատումներ են կատարվում: Իսկ դուք գիտեք, որ ուրանը ռադիոակտիվ նյութ է, և, տեղաշարժելով հանքաքարը, մենք չենք կարող երաշխավորել, որ տարածաշրջանում ռադիոակտիվ ֆոնը չի փոխվի: Բայց մեր հիմնական մտահոգությունն այն է, որ եթե ուրանի հանքաքարի բավական պաշարներ հայտնաբերվեն և գտնեն, որ նպատակահարմար է շահագործել ուրանի հանքերը, մենք չունենք երաշխիք, որ ՀՀ իշխանությունները կարող են դիմադրել խոշոր պետության ցանկությանը և ասել՝ ոչ, մենք դեմ ենք:
Սյունիքի տարածաշրջանը համարվում է Հայաստանի հանքարդյունաբերության կենտրոնը: Մեզ մոտ անոմալ ծնունդները շատ են՝ 6 մատով երեխաներ են ծնվում, երկգլխանի հորթ է ծնվել, շատ-շատ են քաղցկեղով հիվանդները, գրեթե բոլոր կանայք քաղցկեղ ունեն: Պարզապես վիճակագրական տվյալներ չկան, որովհետև մեծ մասը դիմում է Երևանի հիվանդանոցներ:
Ինչպե՞ս տեղեկացաք կառավարության այդ որոշման մասին։
Որոշման մասին մենք, որքան էլ զարմանալի է, տեղեկացել ենք 2010թ.-ին՝ համացանցից: Որից հետո մենք նախաձեռնեցինք ստորագրահավաք՝ մայիսից սկսած: Ստորագրահավաքն իրականացվել է Կապան քաղաքում և հարակից գյուղերում:
Մարդիկ, լսելով ուրան բառը, խուճապի մեջ են: Եվ, մեր կարծիքով, անընդունելի է, որ նման նուրբ հարցի վերաբերյալ կառավարությունը որոշում է կայացրել առանց քաղաքացիների կարծիքը լսելու:
Դրա համար մենք «Ազատամարտ» կոմիտեի հետ նախաձեռնել ենք հարցում-ստորագրահավաք, որին մասնակցել են 13.850 քաղաքացիներ:
Քաղաքացիներին հնարավորություն է տրվել հարցմանը պատասխանել՝ կողմ եմ, դեմ եմ կամ ձեռնպահ եմ, որպեսզի հետագայում իշխանությունները չշահարկեն այն հանգամանքը, որ ստորագրահավաքը կազմակերպվել է միայն բացասական դիրքորոշում ունեցող քաղաքացիների շրջանում:
Հարցվածների 99%-ից ավելին դեմ է արտահայտվել Հայաստանում ուրանի հանքերի հնարավոր շահագործմանը:
Իսկ ինչպե՞ս է եղել, որ Կապանի «Օրհուս» կենտրոնում տեղի ունեցած քննարկումից հետո կազմված արձանագրության մեջ նշվել է, որ Լեռնաձորի բնակիչները կողմ են կառավարության նախաձեռնությանը՝ այն դեպքում, երբ գյուղացիները դեմ են:
Ճիշտն ասած, ես անձամբ քննարկմանը ներկա չեմ եղել, որովհետև այդ ժամանակ հարցը դեռ հասարակական նման հնչեղություն չէր ստացել: Դա, եթե չեմ սխալվում, 2010թ. սկզբին էր: Ես չգիտեմ՝ ինչպես էին լիազոր մարմնի ներկայացուցիչները կազմակերպել այդ հանրային լսումը: Ներկա են եղել Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության ներկայացուցիչներ և հասարակական ոլորտի 2-3 ներկայացուցիչ: Արձանագրությունը, ըստ հասարակական կառույցների ներկայացուցիչների, կեղծել են, որովհետև արձանագրության մեջ նշվում է, որ Լեռնաձորի բնակիչները կողմ են այդ որոշմանը և գյուղապետը նույնպես ողջունել է: Բայց մենք համագործակցում ենք նաև գյուղապետի հետ և նրա դիրքորոշումը նույնն է, ինչ գյուղացիներինը՝ միանշանակ ոչ:
Ե՞րբ են մեկնարկել ուրանի հանքաքարի հետախուզական աշխատանքները Լեռնաձորում և ներկայումս ի՞նչ ընթացքի մեջ են:
«Հայ ռուսական լեռնահանքային կազմակերպություն» ՓԲԸ-ի պատվերով 2011թ. հոկտեմբերից «Աբվան» ՍՊԸ-ն Լեռնաձորի տարածքում վերսկսել է որոնողական-հետախուզական աշխատանքները: Այս պահի դրությամբ մենք պատրաստվում ենք վերսկսել մեր բողոքի ակցիաները:
Ի՞նչ եք նախաձեռնում:
Պատրաստում ենք պաստառներ՝ տարբեր կարգախոսերով, ՀԿ-ների հետ համատեղ բաց նամակով ՀՀ նախագահին ենք դեմելու: Հաշվի առնելով, որ մեր տարածաշրջանում ցածր է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառման մակարդակը, մենք օգտագործում ենք նաև թռուցիկներ և պաստառներ, որպեսզի քաղաքացիներին իրազեկենք մեր գործողությունների մասին:
Դուք նամակ-դիմումներ էիք ուղղել նաև տարբեր պետական մարմինների: Ո՞րն էր ձեր պահանջը և ինչպիսի՞ արձագանքներ եք ստացել:
Մենք դիմել ենք ՀՀ նախագահին, վարչապետին, էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարին, ազգային անվտանգության քարտուղարին, հանրային խորհրդին, բնապահպանության նախարարությանը, տարբեր հասարակական կառույցներին: Պետական գերատեսչություններից ստացված պատասխաններն ընդհանրապես առնչություն չունեն մեր մտահոգությունների հետ, քանի որ պատասխանում ներկայացվում են՝ ինչ աշխատանքներ են կատարվել, ինչ իրավական ակտի հիման վրա և ինչ է նախատեսվում իրականացվել: Իսկ մենք մեր նամակում ներկայացնում ենք, որ հանրությունը միանշանակ դեմ է կառավարության որոշմանը, և հանրության դիրքորոշման անտեսումը հարիր չէ ժողովրդավարական և իրավական պետությանը: Մենք պահանջում ենք չեղյալ համարել տվյալ ոլորտին առնչվող բոլոր իրավական ակտերը և դադարեցնել որոնողահետախուզական աշխատանքները: Դա ոչ միայն հասարակական կառույցների դիրքորոշումն է այլ նաև հանրության դիրքորոշումը, ինչպես ցույց տվեց ստորագրահավաքը:

Interview with the Chairman of Kapan based NGO "Sustainable Development" Armen Parsadanyan.
What provides the Government Decree 234-N as of March 6, 2008 and which you are protesting. What does the Government Decree 234-N of 6 March, 2008 provide for, that you are opposing?
During the presidency of Robert Kocharian an agreement was made with President of the Russian Federation Vladimir Putin on conducting joint geological exploration for uranium ores. On March 6, 2008 the Government issued a decree on Establishment of the Armenian-Russian Mining Company CJSC, 50% shares of which are held by «Rosatom» State Nuclear Energy Corporation, and the other 50 %- by the Armenian Government on behalf of the Ministry of Energy and Natural Resources.
According to the Government Decree, the Company will conduct geological exploration of uranium ore in the whole territory of Armenia until 2014. The protest movement was formed in Lernadzor village of Syunik region, as the activities were launched there in February 2010. However the whole country will be endangered if we allow continuation of uranium exploration.
What are the risks and what kind of negative consequences?
Currently they conduct drilling activities to detect uranium reserve. Do you know that uranium is radioactive and by moving the deposit we can not ensure that the level of radiation in the region remains the same? However, our main concern is the possible discovery of the uranium. If they find sufficient reserves of uranium and decide to exploit the mine we do not have guarantees that Armenian authorities would resist the large state and say: "No, we are against the project".
Syunik region is considered to be a center of mining in Armenia. We have too many abnormal births: newborns with six fingers, calf with two heads, the rate of cancer is high, almost all women have cancer. There is no statistics because majority of them go to hospitals in Yerevan.
How were you informed about the decision of the Government?
Surprisingly, we have learned about the decision in 2010 from the Internet. Then we have initiated collection of signatures from May. It was conducted in Kapan and nearby villages.
People are at a loss when they hear the word "uranium". And we find unacceptable the Government's way of making decisions on such a delicate issue without consideration of public opinion. For that reason, together with "Azatamart" Committee we have initiated a survey and signature collection with participation of 13 850 citizens.
The citizens were given opportunity to answer for, against or be neutral.
This was done to prevent further accusations of the authorities that the survey was conducted only among those who had negative attitude.
More than 99 % of respondents are against the possible exploitation of the uranium mine in Armenia.
How that could have possibly happened that after the discussion at Kapan's Arhus center in the minutes of the meeting it was noted that residents of Lernadzor are in favor of Government's initiative while the villagers are against?
To be honest, I was not there during the discussion because at that time this issue had not been raised publicly. It was in the beginning 2010, if I am not mistaken. I do not know how the hearing was organized by the authorized bodies. Representatives from the Ministry of Energy and Natural Resources and 2-3 representatives from the public sector were there. According to the representatives from the public sector, the minutes were falsified because it is mentioned there that Lernadzor residents and the Head of Lernadzor village are in favor of that decision. However we cooperate with the Head of the village as well and he has likewise position with the village residents.
When was the exploration for uranium ore launched in Lernadzor and what are current developments?
Since October, 2011 «Abvan» LLC restarted exploratory activities in Lernadzor by the order of «Armenian-Russian Mining Organization» CJSC. We are planning to renew our protest actions.
What measures are you planning to take?
We are preparing posters with different slogans; along with NGOs we will submit an open letter to RA President. Considering a low level of usage of information technologies, we disseminate leaflets and posters to inform residents about our activities.
You have submitted letters to various public bodies. What is your demand and what was the feedback?
We have submitted letters to RA President, Prime Minister, Minister of Energy and Natural Resources, Secretary of the National Security, Public Council, Ministry of Nature Protection and various non-governmental institutions. The responses from public institutions do not meet our concerns as they present the work that was done, legislative grounds and prospective. While in our letters we clearly presented that public is apparently against the government decrees and it is not proper to disregard public opinion in the democratic and rule of law state. We demand to annul all legal acts concerning this field and stop exploration. This is the position of not only the civil society institutions but also general public opinion. It was shown by the results of the signatures collected.