Հայաստան. Իրավապաշտպանը ազատ է արձակվել
Փարիզ - ժնև - Երևան, հոկտեմբերի 20, 2009. Իրավապաշտպանների պաշտպանության օբսերվատորիան՝ Ընդդեմ խոշտանգումների համաշխարհային կազմակերպության (OMCT)  և Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիայի (FIDH) համատեղ ծրագիրը, Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտի, Հելսինկյան քաղաքացիական անսամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի, Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի, Համագործակցություն հանուն ժողովրդավարության կենտրոնի, Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի և Ընդդեմ իրավական կամայականության հիմնադրամի հետ համատեղ ողջունում են իրավապաշտպան Արշալույս Հակոբյանին կալանքից ազատելու որոշումը։
Հոկտեմբերի 16-ին, Երեւանի Կենտրոն եւ Նորք Մարաշ համայնքների առաջին ատյանի դատարանը  որոշում կայացրեց փոխարինել կալանքը որպես խափանման միջոց չհեռանալու մասին ստորագրությամբ Հայաստանի Հելսինկյան Ասոցիացիայի անդամ, կազմակերպության ինտերնետային կայքի (www.hahr.am) ֆոտոլրագրող պարոն Արշալույս Հակոբյանի նկատմամբ, որը 4 ամիս գտնվել էր նախնական կալանքի տակ։  Նա ազատ արձակվեց դատարանի դահլիճից, իսկ դատաքննությունը հետաձգվեց՝ լրացուցիչ քննչական գործողություններ կատարելու հիմնավորմամբ։
2009 թ-ի հունիսի 6-ին Երեւանի Կենտրոն եւ Նորք Մարաշ համայնքների առաջին ատյանի դատարանը բավարարել էր քննիչի միջնորդությունը պարոն Հակոբյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ։ Կալանքը հետեւել էր Երեւանի ավագանու ընտրությունների ժամանակ իր կողմից դիտորդական առաքելություն իրականացմանը։ Ընտրատեղամաս մուտք գործելու մերժման վերաբերյալ բողոք ներկայացնելուց հետո, ոստիկանությունը հրավիրել էր պարոն Արշալույս Հակոբյանին որպես վկա եւ հետագայում ձերբակալել՝ առաջադրելով մեղադրանք ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 316 հոդվածի առաջին մասով «Իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելը»։ Այդ գործի դատաքննությունը սկսվել է 2009 թ-ի սեպտեմբերի 16-ին։
Վերը նշված կազմակերպությունները ողջունում են Արշալույս Հակոբյանի ազատ արձակումը և շնորհակալություն են հայտնում բոլոր անձանց, կառույցներին և կազմակերպություններին, որոնք հանդես են եկել ի պաշտպանություն Հակոբյանի։
Այնուամենայնիվ մեր կազմակերպությունները դատապարտում են այն փաստը, որ պրն. Հակոբյանից  դեռևս չի հանվել առաջադրված մեղադրանքը։ Մեր կազմակերպությունները կոչ են անում Հայաստանի իշխանություններին դադարեցնել Արշալույս Հակոբյանի նկատմամբ բոլոր տեսակի ոտնձգությունները ՄԱԿ-ի իրավապաշտպանների մասին հռչակագրի, ինչպես նաև Հայաստանի կողմից վավերացրած մարդու իրավունքների վերաբերյալ միջազգային և տարածաշրջանային փաստաթղթերի համաձայն։
Մեր կազմակերպությունները նաև իրենց խորը մտահոգությունն են հայտնում պրն. Արշալույս Հակոբյանի նկատմամբ ձերբակալության ժամանակ դաժան վերաբերմունք գործադրելու կապակցությամբ։ Մենք կոչ ենք անում Հայաստանի իշխանություններին երաշխավորել անհապաղ, լիարժեք, արդյունավետ և անկախ քննություն, հրապարակել դրա արդյունքները եւ պատասխանատվության ենթարկել մեղավորներին՝ կանգնեցնելով նրանց  անկախ և անաչառ դատարանի առաջ և պատժելով օրենքով սահմանված կարգով։

ARMENIA: Human rights defender released
Paris-Geneva-Yerevan, October 20, 2009The Observatory for the Protection of Human Rights Defenders, a joint programme of the International Federation of Human Rights (FIDH) and the World Organisation Against Torture (OMCT), along with the Civil Society Institute, Helsinki Citizen's Assembly Vanadzor office, the Helsinki Committee of Armenia, the Collaboration for Democracy centre, Transparency International Anti-Corruption Centre, as well as the Foundation against Violation of Law, welcome the release on bail of human rights defender Arshaluys Hakobyan.
On October 16, 2009, the Court of First instance of Kentron and Nork Marash Communities of Yerevan decided to release on bail Mr.Arshaluys Hakobyan, a member of the Armenian Helsinki Association and press photographer of the official website of the organisation (www.hahr.am), who had been in pre-trial detention for four months. Immediately after the hearing, Mr. Arshaluys Hakobyan had to sign a document by which he committed not to leave the area. He eventually walked out of the court room free and the trial was postponed pending complementary investigation.
On June 6, 2009 the Court of First Instance for Kentron and Nork-Marash districts had placed Mr. Hakobyan in pre-trial detention. His arrest followed his attempt to monitor the elections for the Mayor of Yerevan together with a group of observers. After he had filed a complaint to challenge denial to accede a polling station, the police summoned him and eventually arrested him. Mr. Hakobyan was charged with "violence against a Government representative" pursuant to Article 316 of the Criminal Code and trial started on September 16, 2009.
The aforementioned organisations  welcome Mr. Arshaluys Hakobyan's release, and thank all the persons, institutions and organisations who intervened in his favour.
Nevertheless, our organisations deplore that Mr. Arshaluys Hakobyan remains charged with "violence against a Government representative". Our organisations urge the Armenian authorities to put an end to any kind of harassment, including at the judicial level, against Mr. Arshaluys Hakobyan, in conformity with the provisions of the United Nations Declaration on Human Rights Defenders and with international and regional human rights instruments ratified by Armenia.
Our organisations also denounce that, in the course of arrest and detention, Mr. Arshaluys Hakobyan was subjected to acts of ill-treatment. Therefore we urge the Armenian authorities to order a thorough, immediate, effective and impartial investigation into the above-mentioned facts, the result of which must be made public, in order to identify all those responsible, bring them before a competent, independent and impartial tribunal and apply to them the sanctions provided by the law.