Արագածոտնի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում շարունակվում է անչափահաս աղջկա նկատմամբ սեռական բռնության գործով մի դատավարություն, որտեղ մեղադրվող և տուժող կողմերը նույն ընտանիքի անդամներն են։ Հայրը մեղադրվում է 17-ամյա անչափահաս աղջկան բռնաբարելու, իսկ 22- ամյա դստերը' խոշտանգելու մեջ։ Նրանց շահերը պաշտպանող փաստաբանները, հայրն ու տուժող-աղջիկները պնդում են, որ գործը սարքվել է բացառապես խոշտանգումների ու բռնության միջոցով։
Մեղադրող կողմի պահանջով դատավարությունն ընթանում է դռնփակ դատական կարգով՝ չնայած այն բանին, որ տուժող և մեղադրվող կողմերը պահանջում էին հրապարակային, բաց դատավարություն՝ հանրությանը իրենց ձայնը լսելի դարձնելու համար։
Անչափահաս աղջկա նկատմամբ սեռական բռնության դեպք իրականում տեղի է ունեցել, սակայն աղջկա պնդմամբ այլ անձի կողմից։ Դեպքը տեղի է ունեցել 2008-ի օգոստոսի 11-ին։ Դրանից հետո աղջիկը մոտ 20 օր տուն չի վերադարձել և հայրը ստիպված է եղել օգոստոսի 21-ին հայտարարություն տալ ոստիկանությանը՝ աղջկա անհայտանալու կապակցությամբ։ Աղջկա տուն վերադարձից հետո, երբ հայրը տեղեկանում է եղելությանը, սեպտեմբերի 15-ին աղջիկը հետո հոր հետ միասին դիմում են Թալինի տարածքային ոստիկանության բաժանմունք և մանրամասն բացատրություն են տալիս կատարվածի մասին։ Մանրամասն բացատրություն են գրում նաև քույրերը, ում և դեպքի մանրամասները պատմել էր այդ ժամանակ դեռևս անչափահաս աղջիկը։
Հարուցվում է քրեական գործ։ Նախաքննության առաջին փուլում գործը քննում է Գլխավոր քննչական վարչության քննիչ Արտակ Քալաշյանը, ով կարծես փորձում է գտնել իրական հանցագործին, սակայն 2009թ. փետրվարի 6-ին քրեական գործը կասեցվում է՝ հանցագործի անձը պարզված չլինելու պատճառաբանությամբ։ Մայիս ամսին գործի քննությունը վերսկսում է մեկ այլ քննիչ՝ Ռուբեն Վարդանյանը, ով և «հայտնաբերում» ու «հանցագործ» է ճանաչում ընտանիքի հորը:
Չնայած դաժան ու անմարդկային վերաբերմունքին՝ հայրը չի ընդունել իր «մեղքը», բայց նույն՝ խորթ մեթոդներով աղջիկներից ցանկալի ցուցմունքները կորզվել են հոր դեմ և դրվել մեղադրանքի հիմքում։ Հետագայում աղջիկները հրաժարվել են կորզված ցուցմունքներից և բողոքով դիմել գլխավոր դատախազությանը։ Այժմ, արդեն 18 տարեկան աղջիկը դատական նիստերից մեկում ցուցմունքներ է տվել և պատմել, թե ինչպիս են իրենից կորզվել ցուցմունքները։ Նրան 4 օր սոված են պահել, ծեծել ու ահաբեկել են։
«Գիշերը ժամը 1-ի կողմերը ինձ տարան ոստիկանության Կենտրոնի բաժին։ Ոստիկաններից մեկը Էրիկ Պողոսյանն էր. ինձ ասաց «մեր հետ 10 րոպեով պիտի գաս բաժին՝ հարցեր կան պարզելու՝ Տիգրանի պահով»։ Ես էլ կարծեցի դրան գտել են, ուրախացա։ Չգիտեի, թե ինձ ինչ է սպասվում», պատմում է աղջիկը։
Կենտրոնի ոստիկանության բաժնում մինչ քննիչ Ռուբեն Վարդանյանի գալը հարցաքննությունն իրականացնում է օպեր լիազոր Էրիկ Պողոսյանը( ՀԱԿ ակտիվիստ Տիգրան Առաքելյանի գործով անցնում է որպես տուժող)։ Բացի օպեր լիազորից սենյակում մշտապես ներկա են գտնվել 4-5 ոստիկանության աշխատողներ։
«Երբ արդեն 30 րոպե անցել էր, ասեցի, ինձ թողեք գնամ, ասեց, ձենդ կտրի նստի տեղդ։ Ձայն չհանեցի ու սկսեցի ահավոր վախենալ»։
Էրիկ Պողոսյանը սպառնալից տոնով շարունակել է։
«Դու մեզ խաբել ես։ Դու պիտի մեզ ճիշտն ասես, որ քո հերնա քեզ բռնաբարել։ Երբ ասեցի, էս ի՞նչ եք խոսում, ինձ ապտակեց, բա դու տեղյակ ես, որ հերդ արդեն գնացելա Թալինի բաժին խոստովանելա, ամեն ինչ պատմելա ու գրել։ Ես էնքան էի հուզվել, որ լեզուս կապ էր ընկել...»։
Աղջիկը փորձել է իր ասածը պնդել, սակայն դրանից Էրիկ Պողոսյանն ու մյուսները էլ ավելի են բորբոքվել։ Ասում է, որ Էրիկ Պողոսյանն իր հետ շատ կոպիտ էր վարվել՝ «անընդհատ խփում էր», բայց ամենից շատ Վարդանյանն էր խփում ու քաշքշում, «ամեն ձևով համոզում», որ հայրն է իրեն բռնաբարել։
«Ոչ քնել եմ, ոչ հաց են տվել, ոչ ջուր, զուգարան էլ չէին թողնում գնամ։ Ամբողջ 3 օր Վարդանյանը գնում՝ գալիս էր, ոնց որ հարբած լինեի, ուժահատված.., 3-րդ օրը չեմ էլ զգացել, թե գրիչը ոնց եմ բռնել, ինչ եմ գրել, ուժահատված, հազիվ մի կերպ, ինչ ասում էր, գրում էի, չեմ էլ կարդացել։ Իրանց ուզածին հասան, որովհետև շատ էի վախենում, ուժահատվել էի..., Իրանցից շատ էի վախենում, որ ինձ մի վնաս չտաին, ահավոր վախենում էի, գայլերի ոհմակի նման թափվել էին գլխիս...»։
Արդեն չորրորդ օրը քննիչն ու նրան աջակցող ոստիկանները առերեսում են կազմակերպում, բայց մինչ այդ նրանք առանձին սենյակներում իրենց հատուկ ձևերով «մշակում են» նաև հորն ու 22-ամյա քրոջը, որոնց, փաստաբանի պնդմամբ, ևս բերման են ենթարկում ապօրինի։
Նույն վերաբերմունքին է արժանացել նաև 22 ամյա քույրը։ «Երկու օր ես ոտքի կանգնած եմ եղել, ինձ թույլ չէին տալիս նստել, այլանդակ հայհոյանքներ էին տալիս ու անցնող դարձողը խփում էր։ Հայհոյանքներն այնքան այլանդակ էին, որ ամոթից ուզում էի գետինը մտնել...»։
«Երբ հորս բերեցին մի քանի ոստիկաններ և Էրիկ Պողոսյանը կանգնել էին հորս դիմաց այնպես, որ ես նրա դեմքը չէի տեսնում, որ մի բան հասկացնեի։ Հորս ասում էին, հ՞ը, ընդունում ե՞ս քո մեղքը, հերս ասում էր, չեմ հավատում, որ իմ աղջիկը նման բան ասեր ու ես հասկացա, որ պապային էլ ասել են, որ ես եմ նման բան գրել», շարունակում է պատմել 18 ամյա աղջիկը։
Այսպես կոչված առերեսման ժամանակ հայրն անընդհատ կրկնել է, որ նման բանը «իր էրեխու արածը չի, սրա հետևում մեկը կա կանգնած»։ Վարդանյանը աղջկա ներկայությամբ ծեծել է հորը։
«Շատ էի ուզում պապայիս դեմքին նայել, բայց իմ դեմը փակում էին։ Երբ պապան մի քիչ բարձր ձայնով ասեց. ես ի՞նչ ունեմ խոստովանելու, Վարդանյանն ընենց խփեց հորս, որ նա ընկավ գետնին ու շարունակում էր նրան խփել արդեն ընկած վիճակում... Հայրս մեջքը բռնած, լացելով մի կերպ վեր կացավ ... Ես չդիմացա ու սկսեցի ուժեղ լացել...
Մինչև առերեսում կատարելը քննիչը քույրերին բերում է տուն՝ գործի համար անհրաժեշտ իրեղեն ապացույցներ ձեռք բերելու համար։
«Մինչև մեր տուն հասնելը Վարդանյանն ինձ ասում էր. տանից մի շոր կվերցնես, որ ասես էդ շորի վրա է ամեն ինչ տեղի ունեցել»։
Երբ տուն են հասել,պարզվել է, որ տան բանալին չեն վերցրել, չնայած որ հոր մոտից առգրավել էին։ Աղջկան ստիպել են պատուհանից ներս մտնել ու դուռը բացել։
«Ես գտա իրենց ուզած շորը..., որովհետև ոստիկանության բաժնում ես արդեն զգացել էի, թե ինչի էին իրենք ընդունակ։ 4-րդ օրն էր, բայց ես դեռ ոչինչ չէի կերել, առերեսումից հետո նոր ինձ թողել են։»։
Աղջիկն ասում է, որ մինչ դատախազություն բողոք գրելը հարազատները չգիտեին, որ իրեն ստիպել են սուտ ցուցմունքներ գրել։ Նա ամոթից ու վախից որոշ ժամանակ տուն չի եկել։
«Հետո եկա տուն ու պատմեցի ճշմարտությունը, ոնց որ եղել էր։ Մթով եկա որ գյուղացիները ինձ չտեսնեին։ Հիմա էլ եմ վախենում եմ, վախիս զգացումը չի անցնում։ Ես մեկ մեկ, որ մենակ եմ մնում, մտածում եմ.տեսնես ինձ ինչ են անելու, իմ հետ ոնց են վարվելու։ Ես համոզմունք ունեմ, որ միլիցեքը ինձ սպանելու են, ու էդ համոզմունքից չեմ կարողանում ազատվել»։
Աղջիկն ասում է, որ ինքը Տիգրանի մասին բավարար տվյալներ հայտնել է ոստիկանությանը, որոնց միջոցով կարող էին գտնել նրան։
Ինչպես արդեն մեր նախորդ հոդվածում նշել էինք, դատավարության առաջին օրը՝ սեպտեմբերի 1-ին ոստիկանությունը «գրոհ էր կազմակերպել» և Արագածոտնի մարզի Աշտարակում տեղակայված դատարանում փորձել էին առևանգել աղջկան, սակայն չէին հաջողել։ Նրա նկատմամբ հետապնդումները շարունակվել էր մի քանի օր։ Սեպտեմբերի 4-ի դատավարության ժամանակ ոստիկանության աշխատակիցները, այնուամենայնիվ, կարողացել էին նրան ապօրինաբար բերման ենթարկել գլխավոր քննչական վարչություն։ Փաստաբանին թույլ չէին տվել ուղեկցել իր պաշտպանյալին և միայն ժամուկես հետո է վերջինիս հաջողվել ներս մտնել Աշտարակի ոստիկանության բաժին, այն էլ մարդու իրավունքների պաշտպանի միջամտությունից հետո միայն։
«Ինձ հետ հիմա թարսված են,որ փոխել եմ ցուցմունքներս ու դատարանում ճշմարտությունն եմ ասել», ասում է աղջիկը։
Հ.Գ. Ելնելով գործի առանձնահատկությունից նպատակահարմար չենք գտնում հրապարակել ընտանիքի բնակավայրն ու անունները։ Համագյուղացիներից մեկը մեր զրույցում նշեց, որ գյուղում այս ընտանիքը լավ համարում է ունեցել. «նամուսով, թասիբով, խեղճ ապրող մարդիկ են», սակայն երկու տարի առաջ, երբ աղջիկների մայրը մահացել է, ընտանիքը շատ է խեղճացել.«հայրը քարհանքում էր աշխատում, ծանր քարեր էր քարշ տալիս, որ աղջիկներին պահեր, հիմա էլ միլիցեքը նրանց տունը քանդեցին»։

A trial about a sexual harassment towards a minor girl continues in the court of first instance of Aragatsotni marz where the victim and the defendant are from the same family. The father is convicted for raping the minor girl of 17 year old, and for torturing his 22 year old daughter. Their attorneys, father and victim-girls claim that the case was made up through violence and torture.
The trial continues in a closed door session as requested by the prosecutor, even though both the victim and the defendant demand for open hearing to spread their voice in the public.
In fact, the minor girl was subjected to sexual harassment, but as stated by the girl it was done by another person. The incident took place on August 11, 2008. After that the girl had not returned home for 20 days and the father had to submit a claim to the police about his daughter's disappearance on August 21. After the daughter returned home the father got informed about the happened incident, on September 15 he and his daughter went to the police station of Talin district to submit an application and gave detailed explanations about the happened incident. Detailed explanation was also written by the sisters who were told about the details by the girl who was minor at that time.
Criminal case was brought forward. During the first phase of the investigation the case was investigated by Artak Kalashyan from the Chief investigative department, who seemed to try to find the real criminal, but on February 6, 2009 criminal case was suspended on the basis of lack of identification of the person who must be presented as an accused. In May the investigation of the case was re-started by the investigator Ruben Vardanyan, who "identified" and recognized as a "criminal" the father of the family.
In spite of the cruel and inhuman treatment the father did not accept his "fault", but with the usage of the same strange methods the required testimony was taken from the girls against their father and was taken as a basis of the accusation. Later the girls refused the testimony and submitted a claim to the Chief prosecutor's office. Now already 18 year old girl gave testimonies during one of the trial sessions and told how the testimonies had been taken from her. She was kept in hunger for 4 days, was beaten and threatened.
"At 1 o'clock night I was taken to the kentron police station. One of the policemen was Erik Poghosyan, who told me "you have to come with us for 10 minutes there are some questions that need to be clarified concerning Tigran". I thought that he was found and became very glad. I didn't know what was going to happen with me", is telling the girl.
In the Kentron police station before investigator Ruben Vardanyan came the investigation was carried out by the authorized operative searcher Erik Poghosyan (who was a victim in Armenian National Congress's active member Tigran Arakelyan's case). 4-5 policemen were also present in the room besides him.
"When 30 minutes had already passed I said let me go, they told me to shut up and not to move. I did not make a sound and started to fear greatly".
Erik Poghosyan continued in a threatening voice.
"You have told me a lie. You must tell us the truth, that your pa had raped you". When I said what are you telling?, he slapped me in my face, "Aren't you aware that your pa had already gone to Talin police station and confessed, had told and written everything". I was thrilled so much that was not able to speak...".
The girl tried to assert whatever she had said, but this caused Erik Poghosyan's and others' irritation. She says that Erik Poghosyan treated her very rudely "was beating all the time", but Vardanyan was beating her most of the time, "was pursuing by any means" that her father had raped her.
"I didn't sleep, was not given bread, water, was not allowed to go to toilette. All the three days Vardanyan was going around, I was as drunken, and very weak.., on the third day I didn't even feel how I took the pen and wrote down. I was very weak, was writing whatever they were telling me. They reached their goal, I was afraid very much, I was very weak and exhausted... I was afraid from them very much, they were like a pack of wolves".
On the fourth day the investigator and supporting policemen organized cross-examination, but before that they were "working out" with their special methods both the father and 22 year old daughter, who as stated by the attorney were brought illegally too.
The same treatment received also 22 year old daughter. "I was standing on feet two days, I was not allowed to sit down, heard terrible swear words, and whoever was going around was beating me. The swear words were so terrible, that I was ashamed badly".
"When my father was brought the policemen and Erik Poghosyan stood in front of him in such a way that I was not able to see his face to ask something. They told my father do you accept your fault, my father said I didn't believe that my daughter could have told you such a thing, and I understood that my father was told that I had written such a thing", 18 year old girl continues telling.
During the so-called cross-examination the father repeated all the time, that "my child could not do such a thing; there is somebody else behind this". Vardanyan beat the father in front of the daughter.
"I wanted to look at my father, but they were closing in front of me. When my father said in a bit higher voice what I have to confess, Vardanyan beat my father in such a way that he fell on the floor, and he continued beating him on the ground. My father holding his back stood up in tears... I could not hold myself and started to cry in a loud voice.
Before cross-examination the investigator brought the sisters home to get necessary material evidence.
"Before getting our home Vardanyan was telling me to take a cloth from home and to say that everything happened on that cloth".
When they got home, they found out that they hadn't taken the keys, though they had seized it from the father. They made the girl to enter the house from the window and open the door.
"I found the cloth that they wanted, because I had felt in the police station what they are able to do: It was the fourth day, but I hadn't eaten anything, they had just left me from the cross-examination.
The girl said that her relatives did not know that she was made to write down false testimony before submitting a claim to the prosecutor's office. She didn't go home for some time because she was afraid and ashamed.
"Then I came home and told the truth, as it had happened. I came at night so that the villagers didn't see me. I am afraid now too, this feeling is not leaving me. Sometimes when I am alone I think what they will do with me, how they will treat me. I am sure that policemen would kill me, and cannot drop that feeling".
The girl says that she has submitted enough facts about Tigran to the police, which can help to find him.
As it was mentioned in our previous article on the first day of the trial on September 1, the police "organized an attack" and tried to kidnap the girls from the court of Aragatsotni marz located in Ashtarak. Prosecusiotn against her has continued for several days. During the trial of September 4, the policemen managed to bring her to the Chief investigation department illegally. The defense attorney was not allowed to be with his client and only after 1 and a half hour he was allowed to enter Ashtarak police station, after the interference of human rights' defender.
"They are angry with me that I have changed my testimonies, and have told the truth in the court", says the girl.
P.S. Considering the specificity of the case we don't think that publishing the place of residence of the family and their names will be appropriate. One of the villagers told us that this family had a good reputation in the village, "They are truthful, honest poor people", but two years ago when the girls' mother passed away, the family became poorer, "their father worked in a stone mine, moved heavy stones to keep his daughters, and now the policemen ruined their home".