Արդարացրեց անպատիվ մեղադրանքից
Այն, ինչ այսօր տեղի ունեցավ Արագածոտնի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ հայաստանյան արդարադատության համակարգի համար սենսացիոն է։ Դատավոր Ռուզաննա Բարսեղյանը արդարացման դատավճիռ կայացրեց Սաշա Դավթյանին առաջադրված մեղադրանքներից մեկով՝ անչափահաս դստերը բռնաբարելու մեղադրանքով։
«Դատաքննությամբ չի հաստատվել Սաշա Դավթյանի մեղքը»  դատավճիռն ընթերցում էր դատավորը՝ հուզված ու դողացող ձայնով։ Սակայն դատավորը 4 տարվա ազատազրկման դատապարտեց Սաշա Դավթյանին՝ ավագ դստերը՝ 22 ամյա Թ.Դ-ին, իբր խոշտանգելու մեղադրանքով։ Սաշա Դավթյանի երկու աղջիկներն  էլ դատարան էին եկել սպիտակ մեխակների փնջով՝ համոզված, որ այսօր դատարանն ազատ է  արձակելու իրենց հորը և ծաղիկները միայն կուրախացնեն նրան։ Դատական նիստը նրանց համար ավարտվեց շատ տխուր։ Ծաղիկները շպրտեցին և իրար գրկախառնված լաց էին լինում։ «Իմ հայրն ինձ ապտակել է՝ լավ է արել, իրենց ինչ գործն է», ասում էր Թեհմինեն,-«Իսկ ոստիկանները, քննիչ Ռուբեն Վարդանյանը, որ մեզ օրերով խոշտանգել և հորից զրկել են, պատասխան տալո՞ւ են»։
Հարց, որի կարոտն են ոչ միայն այս խեղճ ու կրակ աղջիկները, այլ ամբողջ հասարակությանը։ Անպատժելիության մթնոլորտը Հայաստանում այնքան արմատացած է, որ արդարադատության որևէ դեպք սենսացիա է առաջացնում։ Խոսքը կոնկրետ իրավապահ մարմինների՝ ոստիկանության գործելակերպի մասին է, իսկ այս դեպքում արտոնյալ կարգավիճակում հայտնված Էրիկ Պողոսյանի ու  քննիչ Ռուբեն Վարդանյանի, որոնք օրեր շարունակ ինչպես ուզել վարվել են այս անպաշտպան ընտանիքի հետ։։ Դատախազության թուրը միայն խեղճ ու կրակ մարդկանց՝ անչափահասների վրա է կտրում, թող գործ սկսի այս անձանց նկատմամբ։
«Գյուղով մեկ խայտառակ ենք եղել, մարդու երես չենք կարող նայել, էս ինչ անպատվություն մտցերեցին մեր ընտանիք», ասում էր Սաշա Դավթյանի եղբայրը՝ Սամվելը, ով այս ընթացքում տեր է կանգնել աղջիկներին։
Սաշա Դավթյանի փաստաբան Խանում Մկրտչյանը աննախադեպ և բարձր է գնահատում դատավոր Ռուզաննա Բարսեղյանի այս քայլը։ «Ամեն մի դատավոր չէ, որ կարող էր վեր կանգնել դատախազության ճնշումներից և արդարացնել մարդուն այդ անպատիվ մեղադրանքից»։ Փաստաբանը վճիռը  բողոքարկելու է  վերաքննիչ դատարանում։
Չենք բացառում, սակայն, որ գլխավոր դատախազությունը պատժիչ գործողություններ ձեռնարկի և հետապնդումներ սկսի դատավորի նկատմամբ։ Ինչ որ մեկը ըմբոստացել է իրենց սարքած մեղադրանքի դեմ։

Acquitted of dishonorable accusation
The thing that happened today in the court of first instance of Aragatsotn marz is a sensation for the juridical system of Armenia. Judge Ruzanna Barseghyan made a decision of acquittal about one of the accusations brought towards Sasha Davtyan for raping his under-aged daughter.
"The trial has not approved Sasha Davtyan's guilt", the judge was reading the decision with an excited and trembling voice. But the judge imprisoned Sasha Davtyan for 4 years, for allegedly torturing his 22 year old daughter, T. D.
But Sasha Davtyan's both daughters came to the court with a bunch of flowers being assured that the court would release their father and the flowers would make him happy. The trial ended for them very sadly. They threw away the flowers and by hugging each other they started to cry. "My father has slapped on my face, he did it right, it is not their business", says Termine, "and the policemen, the investigator Ruben Vardanyan who tortured us for several days, and deprived from our father, would they answer?"
A question that worries not only these poor girls, but the whole society. Atmosphere of impunity in Armenia is so deepened that any case of justice administration is a sensation. The thing is about activities of certain law enforcement bodies, that's of police. In this case Erik Poghosyan and investigator Ruben Vardanyan had a privileged status and treated this unprotected family as they wished. The Prosecutor's office is only able to use its sword against poor people; under-aged people, let him bring a case against these people.
"We are ashamed in this village; our reputation is at stake", said Sasha Davtyan's brother Samvel, who was taking care of the girls during this period.
Sasha Davtyan's attorney Khanum Mkrtchyan highly appreciates judge Ruzanna Barseghyan's this step. "not every judge could prevail over the pressures of the prosecutor's office and acquit a person". The attorney will submit an appeal to the Court of Appeal.