Իրավապաշտպանի գործով դատաքննությունը կրկին հետաձգվեց
Հատուկ քննչական ծառայությունում կարճվել է Արշալույս Հակոբյանի գործով տուժողներ Վահե Բադալյանին ու Աշոտ Սարգսյանին պատասխանատվության ենթարկելու մասին քրեական գործի հարուցումը: Այս մասին այսօր Երևանի Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում հայտարարեց դատախազ Հունան Բաբայանը՝ դատավոր Ավետիսյանից խնդրելով մեկ շաբաթ ժամանակ՝ փաստաթղթերն ուսումնասիրելու համար։ Ի դեպ, քրեական գործը կարճվել էր դեկտեմբերի 28-ին և փաստաթղթերն ուսումնաիրելու համար դատախազը մոտ մեկ ամիս ժամանակ ուներ դրանց ծանոթանալու։
Հելսինկյան ասոցիացիայի դիտորդ, իրավապաշտպան Արշալույս Հակոբյանի դատավարությունն հետաձգվում է 3-րդ անգամ։ Նրա դեմ քրեական գործը հարուցվել է 2009 թ. նոյեմբերի 28-ին։ Արշալույս Հակոբյանը մեղադրվում է  «իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն» գործադրելու մեջ(Քր.Օրենսգրքի 316 հոդվածի 1-ին մաս): Մեղադրանքն առաջադրվել է բացառապես չորս ոստիկանների ցուցմունքների հիման վրա:
«Միայն իմ խոսքը ոստիկանների ցուցմունքների դիմաց ոչինչ է,- ասաց Արշալույս Հակոբյանը,- Ես ո՞նց կարող էի ինքս ինձ ծեծել՝ միաժամանակ սեռական բնույթի հայհոյանքներ տայլով ու լացելով, հիմա՞ր էի ինքնուրույն  մեջքս քերծեի, գլուխս հարվածեի մեքենայի բռնակին»։
Ըստ գործի նյութերի' հունիսի 5-ին ոստիկանները այցելել են Հակոբյանի տուն' Հատուկ քննչական ծառայությունից ծանուցագիր հանձնելու, սակայն վերջինս հարբած է եղել, հայհոյել, սխալ տեղում ստորագրել, չի ենթարկվել ոստիկանների պահանջներին, հետո սկսել է հարվածել նրանց: Արդյունքում «օգնության հասած» Կենտրոնի ոստիկանության երկու աշխատակիցների ուղեկցությամբ նրան տարել էին ոստիկանություն:
Մեղադրող կողմը դեռևս հոկտեմբերի 16-ին պետք է հանդես գար մեղադրական ճառով: Սակայն հրաժարվեց և մեկ ամիս ժամանակ խնդրեց, քանի որ գործում նոր ապացույցներ էին հարկավոր:

Criminal case against victims Vahe Badalyan and Ashot Sargsyan of Arshaluys Hakobyan's case was terminated in the Special Investigatory Service. Today Prosecutor Hunan Babayan announced about it in the court of first instance of Kentron and Norq-Marash administrative regions and asked the court to give him one week for examining documents. By the way criminal case was terminated in December 28 and the Prosecutor had about one month to look through them.
The trial of human rights activist Arshaluys Hakobyan, an observer from Helsinki Association gets postponed for the third time. A criminal case against him was brought forward in November 28, 2009. Arshaluys Hakobyan is accused of "exerting violence towards the representative of the government" (Criminal Code 316, part 1). The accusation was brought forward only based on the testimonies of four policemen.
"Only my word is nothing against the testimonies of four policemen, said Arshaluys Hakobyan, How could I beat myself, at the same time swearing, and crying, am I an idiot so that to harm my back, and hit my head on the hook of the car?".
According to the materials of the case the policemen visited Hakobyan's house on June 5 to give him a notice from the Special Investigatory Service, but the latter was drunk, was swearing, and signed on the wrong place, did not obey the orders of the policemen, then started to beat them. As a result he was taken to the police being accompanied by two employees of Kentron police who came "to help".
The prosecution had to come up with the accusatory speech yet on October 16. But he refused and asked for one more month, as new evidence was needed for the case.