Ութ տարի առաջ' 2002թ. հունվարի 26-ին ձերբակալվեց արեւելագետ, լրագրող, ՀՀ առաջին նախագահի նախկին խորհրդական Մուրադ Բոջոլյանը: Հայաստանյան դատարանների կայացրած վճիռներով Մուրադ Բոջոլյանը 2003թ. դատապարտվեց 10 տարվա ազատազրկման՝ հայրենիքի դավաճանության' Թուրքիայի օգտին լրտեսության մեղադրանքով:
Ինքը՝ Բոջոլյանը համոզված է, որ դատապարտվել է լրագրողական գործունեության արդյունքում և տեղեկությունները, որ իբրև թե ինքը փոխանցել է թուրքական հատուկ ծառայություններին պետական կամ ռազմական գաղտնիք չէր կարող հանդիսանալ, քանի որ այդ տեղեկությունները ինքը որպես լրագրող վերցրել էր հանրային աղբյուրներից։
Մինչդեռ Բոջոլյանի դեմ հարուցված քրեական գործում ընդգրկված թուրք լրագրողներին, որոնց հետ համագործակցել է Բոջոլյանը, նախաքննական մարմինը ներկայացրել է իբրեւ լրտեսներ եւ այս կերպ փորձել հիմնավորել նրա լրտեսությունը:
Չընդունելով իր դեմ առաջադրված մեղադրանքը՝ նա նույն թվականին դիմել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան:
«Նա հանդիսանում է մի շարք թուրքական լրատվամիջոցների թղթակից և կատարել է իր որպես լրագրողի պարտականությունները, իսկ եթե իրոք ճիշտ է կառավարության պնդումը, որ իրոք փոխանցել է պետական կամ ռազմական գաղտնիք, ապա պետք էր հստակ ցույց տալ։ Այնքան էլ հստակ չէ, թե կոնկրետ ինչ տեղեկություններ, ում և ինչպես է փոխանցել։ Այս հարցն անորոշ է մնում։ Սա է իր հայցապահանջի առարկան։», պարզաբանում է ԵԴ-ում Բոջոլյանի ներկայացուցիչ Արա Ղազարյանը։ Նրա համոզմամբ ԵԴ-ն պետք է քններ գործը և պարզեր, թե արդյոք խախտվել են Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածը՝ այս դեպքում ազատ արտահայտվելու իրավունքը։
Շուրջ 8 տարի անազատության մեջ գտնվող Մուրադ Բոջոլյանը բանտից փոխանցել էր, որ երկար տարիների սպասումներին միշտ հավատացել է, որ արդարությունը անպայման հաղթելու է և համոզմունք էր հայտնել, որ արդարադատություն մի օր կլինի նաև Հայաստանում և այլևս դրսի հետ հույսեր չեն կապի։
Բոջոլյանի ընտանիքը նույնպես մեծ հույսեր էր կապում Եվրադատարանի հետ, սակայն անցած տարվա նոյեմբերի 3-ին Եվրադատարանը մերժեց Բոջոլյանի հայցը:
«8 տարվա ընթացքում մենք համոզվեցինք, որ Հայաստանում արդարադատություն գոյություն չունի և մեր հույսը մնում էր միայն եվրադատարանի վրա։ Ես միայն արդարացում էի սպասում», մեզ հետ զրույցում նշեց Մուրադ Բոջոլյանի կինը։
«Եվրոպական դատարանը մեղքի մասին հարցը չի լուծում, ուստի մենք նման ձեւակերպումով չէինք դիմել դատարանին, որ անմեղ ճանաչի Մուրադ Բոջոլյանին։ Մենք դիմել էինք' հայտարարելով, որ խախտվել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածը, որովհետեւ նրա իրավունքներին եղել է ոչ օրինական և անհամաչափ միջամտություն։ Սա է եղել մեր ձեւակերպումը: Եվրոպական դատարանը իր կայացրած որոշումով մերժել է մեր բողոքի ընդունելության հարցը։ Քվեարկությունը միաձայն չի անցել, այլ ձայների մեծամասնության արդյունքում», - ԵԴ որոշումից հետո մեզ հետ զրույցում պարզաբանել էր Արայիկ Ղազարյանը:
Փաստաբանն ասում է, որ Եվրադատարանի վճռի բողոքարկման հնարավորություն չկա, քանի որ «սա ընդունելության մասին որոշում է, ճիշտ է, ընդունելության մասին որոշումը գործի էության հետ է լուծել, բայց ընթացակարգը թույլ չի տալիս բողոքարկել: Եթե սա լիներ վճիռ' այդ դեպքում հնարավոր կլիներ բողոքարկել Մեծ պալատ»:
Դատարանը գտել է, որ տեղեկությունը, որ Մուրադ Բոջոլյանը փոխանցել է թուրքական MIT-ին (գաղտնի ծառայությանը), պետական գաղտնիք չէր, բայց փոխանցել է գործի փաստերով այլ տեղեկություններ։
«Այսինքն' նույնիսկ եթե այդ տեղեկությունը պետական գաղտնիք չէ, դրա արդեն իսկ փոխանցումը օտարերկրյա հատուկ ծառայություններին հիմք է, որպեսզի պետական մարմինները միջամտեն եւ դատապարտեն անձին», մեկնաբանում է փաստաբանը։
Հանգամանքը, որ Բոջոլյանը լրագրող էր այս դեպքում նվազ նշանակություն է ունեցել, որովհետև նա չի դատապարտվել որպես լրագրող իր պարտականությունները կատարելու, այլ՝ բացառապես այդ տեղեկությունը օտարերկրյա հատուկ ծառայություններին հանձնելու համար։
Եթե ազգային դատավճիռներում նշվեր Մուրադ Բոջոլյանը տեղեկատվություն է տրամադրել թուրք լրագրողներին եւ ոչ թե հատուկ կառույցներին, ապա ըստ Ղազարյանի որոշումն այլ կլիներ։
«Եվրադատարանի կարգավիճակը նրան թույլ չի տալիս ինքնուրույն ապացույցներ գտնել եւ ներկայացնել: Նա ուսումնասիրում է իրեն ներկայացված ապացույցները»:
Մուրադ Բոջոլյանը անազատության մեջ է 2002 թվականի հունվարից: Բոջոլյանի կինը՝ Լյուդմիլա Բոջոլյանն ասում է, որ շարունակելու են պայքարել արդարության հասնելու համար։
Բոջոլյանը անկախ Հայաստանի առաջին քաղաքացին է, ով դատապարտվել է Հայրենիքի դավաճանության մեղադրանքով: Համաձայն մեղադրական եզրակացության՝ Բոջոլյանը հավաքագրվել է թուրքական հետախուզության կողմից եւ գաղտնի տեղեկատվությունը, Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ ռազմական տեղեկությունները գումարային փոխհատուցման դիմաց հանձնել է թուրքական կողմին:
«Մուրադ Բոջոլյանին 10 ազատազրկման դատապարտեցին առանց որեւէ ապացույցի: Այդ վճռով դատապարտվեց ոչ միայն Մուրադ Բոջոլյանը, այլեւ նրա ընտանիքի բոլոր անդամները: Հայրենիքի դավաճանի պիտակը' նաեւ մեր վրա դաջվեց, որն արդեն 8 տարի շարունակ ուղեկցում է մեզ»,- մեզ հետ զրույցում ասաց Մուրադ Բոջոլյանի կինը:
Նշենք, որ 1 տարի 4 ամիս հետո լրանում է Մուրադ Բոջոլյանի ազատազրկման ժամկետը։ Ընտանիքի վկայությամբ բազմաթիվ անգամ անհիմն մերժվել են վաղաժամկետ ազատ արձակելու նրա դիմումները։

On Murad Bojolyan’s Case
Eight years ago, on January 26 of 2002, Murad Bojolyan, an orientalist, journalist, former adviser of the first president of RA, was arrested. In 2003 Armenian courts sentenced him to 10 years of imprisonment charging him for high treason, spying for Turkey.
Bojolyan himself is convinced that he is convicted for his activities as a reporter, and the information that he allegedly passed to Turkish special services could not be state or military secret since he has taken them from public sources as a reporter.
However, the preliminary investigation body had presented the Turkish reporters involved in the criminal case against Bojolyan, with whom Bojolyan had cooperated, as spies trying to substantiate Bojolyan's spying.
Bojolyan rejected the charges against him and the same year applied to the European Court of Human Rights.
"He is a reporter for a number of Turkish newspapers and has performed his responsibilities as a reporter, and if the Government's statement is really true that he had really passed state or military secrets, they should have clearly shown that. It is not quite clear exactly what information, to whom and how he had passed. This issue is unclear. This is the subject of his claim," says Ara Ghazaryan, Bojolyan's representative in the European Court. He believes that the European Court had to consider the case and find out if Article 10 of the European Convention on Human Rights - the right to freedom of expression, was violated.
Murad Bojolyan, whoh has been in prison for about 8 years, had passed from his jail cell that during these long years he had always believed that justice would prevail by all means; he had expressed his conviction that one day there would be justice also in Armenia and people would not have to look  for it in other countries.
Bojolyan's family also had big hopes with the European Court but on November 3, 2009 the European Court dismissed Bojolyan's claim.
"During these 8 years we were convinced that there is no justice in Armenia and the European Court was our only hope. I was waiting only for a not guilty verdict,' said Murad Bojolyan's wife while talking to us.
"The European Court does not solve the issue of guilt, so we had not applied to the court with such formulation - to recognize Murad Bojolyan not guilty. We had applied insisting that Article 10 of the European Convention on Human Rights had been violated because there had been illegal and inadequate intervention into his rights. This was our formulation. The European Court rejected to accept our claim with its verdict. The vote was not unanimous, the decision was made by the majority of votes," Araik Ghazaryan said to us after the EC decision.
The lawyer says that the European Court resolution cannot be appealed, since it is "a decision on acceptance. True, it has adopted a decision taking into account the essence of the case but the procedure does not allow an appeal. If this was a verdict we could appeal to the Great Palace."
The Court has decided that the information Murad Bojolyan had passed to the Turkish MIT (secret service) was not a state secret but that according to the facts in the case he had passed other information.
"That is, even if the information is not state secret, just passing it to a foreign special services is enough basis for state bodies to interfere and convict the person," explains the lawyer.
The fact that Bojolyan was a reporter in this case was less important because he was not convicted as a reporter who performed his responsibilities but exclusively for passing the information to a foreign secret service.
If verdicts of national court said that Murad Bojolyan passed information to Turkish reporters and not to special services, then, according to Ghazaryan, the decision would have been different.
"The status of European Court does not allow it to independently search evidence and present it. It studies the evidence presented to it."
Murad Bojolyan is in prison since January 2002. Bojolyan's wife, Lyudmila Bojolyan, says they will continue their fight for justice.
Bojolyan is the first citizen of independent Armenia convicted for high treason. According to the bill of indictment, Bojolyan was recruited by Turkish intelligence and passed to the Turkish side secret information, military information about Armenia and Nagorno Karabakh for financial compensation.
"Murad Bojolyan was sentenced to 10 years of imprisonment without any evidence. The verdict was a sentence not only for Murad Bojolyan but also for all members of his family. The label of traitor of Motherland was stamped also on us, we have been living with it already for 8 years," Murad Bojolyan's wife said to us.
It should be mentioned that in 16 months Murad Bojolyan's imprisonment period comes to an end. His family says that his many appeals for an early release have been rejected without any grounds.