Օպերայի թատրոնի երգչախմբի նախկին երգչուհի 89-ամյա Էվելինա Գևորգյանը արդար դատաքննության խախտման համար դիմել է Եվրոդատարան։ Հաշվի առնելով դիմումատուի տարիքը՝ Եվրադատարանը 3-4 ամսվա ընթացքում գործն ընդունել է վարույթ։
Էվելինա Գևորգյանն ապրում է երգչախմբային ընկերության տնտեսական կարիքների համար նախատեսված 3,5 քառակուսիանոց փոքրիկ սենյակում։ Փոքրիկ խուց հիշեցնող այս սենյակում փայտե թախտ է դրված, կոտրած մի աթոռ, իսկ մի քանի հնամաշ իրերը լրացնում են ողջ կահավորանքը:
«Իմ հայրական տան տեղում ներկայիս Մոսկովյան լիճն է' Առագաստ՚ սրճարանը, իսկ նախկին Կիրովի անվան մանկական զբոսայգու տարածքում եղել են հորս խանութները», պատմում է ծեր կինը։
Հայրը՝ մեծահարուստ վաճառական Երվանդ Գևորգյանը, 1924 թվականին առանց դատաստանի գնդակահարվել է: Կուլակաթափությանը հաջորդեցին ճնշումներն ընտանիքիս մյուս անդամների նկատմամբ»:
1942-ի մարտի 8-ին Ռոմանոս Մելիքյանի անվան ուսումնարանի վոկալ բաժնի 2-րդ կուրսի ուսանողուհու մեծ բեմ տանող երազելի ճանապարհն ընդհատվեց»։ Նրան աքսորեցին Ուրալ։ Ծանր ժամանակներ էին ստալինյան բռնատիրության տակ, չեկիստների կողմից գնդակահարված ժողովրդի թշնամու դուստրը չէր կարող երազանքներ ունենալ: Չորս տարի անց Էվելինան վերադառնում է Հայաստան ու բնակություն հաստատում Դիլիջանում (Երեւանը փակ էր աքսորից վերադարձածների համար):
1957-ին, ի թիվս այլոց, Էվելինա Գեւորգյանն արդարացվում է։ Դիմում է իրավասու մարմիններին՝ ցանկանալով օգտվել բռնադատվածի նկատմամբ պետության ստանձնած պարտավորություններից ու ստանում համապատասխան կարգավիճակ։
Օգտվելով իր բռնադատվածի իրավունքներից՝ 2003-ին գրավոր դիմում է ներկայացնում Երեւանի նախկին քաղաքապետին՝ խնդրելով իրեն հատկացնել 400 քմ հողատարածք և երկարաժամկետ վարկ Երևանի կենտրոն համայնքի տարածքում՝ նկատի ունենալով, որ բռնադատման պահին ապրել է այդ տարածքում՚:
Սակայն այդպես էլ չի ունենում իր սեփական բնակարանը։
«Հայաստան վերադառնալուց հետո համոզվեցի, որ կյանքը հայրենիքում կարող է ավելի ծանր լինել, քան համակենտրոնացման ճամբարում,- ասում է նա։
1994-ին ընդունված «Բռնադտվածների մասին օրենք»-ով հանրապետությունից բռնադատնվածներին սեփականության իրավունքով տրամադրվում է սահմանված չափի հողատարածք՝ բնակարանային անհատական շինարարության համար։ Շինարարության համար հատկացվում է նաև արտոնյալ պայմաններով երկարաժամկետ վարկ։
2006-ին, սակայն նշված հոդվածը կրում է փոփոխություն, որի համաձայն այդուհետ հողահատկացումը կատարվելու է բռնադատվածների նախկին բնակության, կամ վերջին 3 տարվա բնակության վայրերում բացի Երեւան քաղաքից։ Իրեն տարածք հատկացնելու նպատակով դիմում է դատարան ու բոլոր դատական ատյանները սպառելով ու որևէ արդյունք չստանալով՝ նա դիմում է Եվրոպական դատարան։
Առաջին ատյանի դատարանը մերժում է Գեւորգյանին, ու թեև 2007-ին ՀՀ քաղաքացիական վերաքննիչ դատարանը վճռում է դիմումատուի հայցը բավարարել մասնակի' տրամադրել նրան համապատասխան հողամաս, այնուամենայնիվ երկրի վարչական կառույցների բյուրոկրատական քաշքշուկների պատճառով դիմումի ընթացքը ձգձգվում է մինչեւ 2008 թիվը:
Նրա գործը եվրոպական դատարան ներկայացրած փաստաբան Հայկ Ալումյանն, ով հայաստանյան դատարաններում պաշտպանել է նրա շահերը, ասում է, որ ոչ նախկին քաղաքապետը, ոչ ԴԱՀԿ-ը ծառայությունը, ոչ Արդարադատության նախարարը, ոչ Մարդու իրավունքների պաշտպանը չեն նպաստել հարցի լուծմանը։
«Քանի որ մեր երկրում ավարտվեց արդարության հասնելու բոլոր միջոցները, ստիպված էինք դիմել Եվրոդատարան՚,- ասում է Ալումյանը:
Եվրոդատարանը պարզաբանումներ է խնդրել կառավարությունից, որին հաջորդել է հաշտեցման առաջարկը:
<Մեր կառավարությունը, իմ դեմս Երևանի ներկայիս քաղաքապետի, հաշտություն կնքեց և մենք գնացինք դրան>,- ասում է փաստաբանն ու ավելացնում, որ այժմ տիկին Էվելինային տրամադրվել է իրեն հասանելիքը՝ 400քմ հողամաս Երեւան քաղաքում։
«Այս գործը կարևոր նշանակություն ունի ոչ միայն տիկին Էվելինայի՝ այլեւ ողջ իրավական համակարգը առողջացնելու համար: Սա դաս է այն իրավապահների համար որոնք անպատասխանատու վճիռներ են կայացնում՝ հուսալով, որ մինչեւ Եվրոդատարանը կհասցնի քննել գործը, շատ բան կփոխվի», -ասում է Հայկ Ալումյանը։
Տիկին էվելինայի լավատեսությունը և պայքարելու անընկճելի կամքը հաղթեց թեպետ ինքն էլ չէր հավատում, որ կապրի միչեւ եվրոպական դատարանի վճիռը:
Արդար դատաքննության խախտման վերաբերյալ ՀՀ-ի դեմ 20 վճիռ կա։ Դրանց մեջ են նաեւ բարեկամական կարգավորմամբ լուծվածները, որոնց թվում 89 ամյա Էվելինա Գևորգյանի սեփականության իրավունքի խախտման հետ կապված գործն էր։
Վերջին 7 տարիներին՝ 2002-ից մինչեւ 2009-ի ապրիլ ամիսը, Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարան է ներկայացվել 1120 գանգատ, որոնցից 291-ը վարույթ չի ընդունվել։ Հայաստանի կառավարության հետ հաղորդակցվել է 105 գործ, որոնք այժմ գտնվում են քննարկման փուլում։ Դրանցից 5-ն արդեն ճանաչվել են անընդունելի։
Չնայած չիրականացավ տիկին Էվելինայի երազանքը՝ դառնալ ճանաչված օպերային երգչուհի, միևնույն է, նա երգեց Կապելլայում, ապա օպերային թատրոնի երգչախմբում։ Հավատարիմ մնալով սիրված բնագավառին՝ նա շարունակեց աշխատել Երգչախմբային ընկերությունում:
Եթե չլիներ ընկերության ղեկավար Դավիթ Ղազարյանի բարությունը՝ անկախացած Հայաստանը եւս դառը ճակատագրերի դատապարտված կնոջը կթողներ փողոցում:
«Ինչ էլ որ պատահի, ինչքան էլ որ ինձ համար հիմա ծանր լինի ապրելը, ես ուրախ եմ, որ սովետմիությունը փլուզվեց, ու չեմ ցանկանա, որ նախկին ռեժիմը երբեւէ վերադառնա»,- սթափվելով դառը հուշերից ասում է նա:

89-old singer against the Republic of Armenia
A former singer of the Opera Theater, 89-old Evelina Gevorgyan applied to the European Court on Human Rights to restore her right for fair court investigation. Taking into account the age of the applicant, the European Court considered her case in 3-4 months.
Evalina Gevorgyan lives in a small room- 3.5 sq.m- which was supposed to be a storage room in the Choral Society.  It reminds a cell, and it is furnished with the wooden ottoman, a broken chair and a few other decrepit things.
"My father's home was at the spot of the Moskovyan lake, currently, the Aragats café.  He also had shops in the Kirov children's park," tells the woman.
Evelina's father, a rich tradesman Yervand Gevorgyan was killed without any court decision, in 1924. Dispossession of the kulaks was followed with the pressure on the other members of the family.
Under the tyranic regime of Stalin a daughter of "enemy of people", slaughtered by the checkists, could hardly fulfill her dreams.  The path to the big stage for the 2nd year student of Romanos Melikyan music college was disrupted in March 1942.  She was exiled to Ural. After four year, Evelina returned to Armenia and settled in Dilijan (Yerevan was closed to the returnees from exile).
In 1957, Evelina Gevorgyan, among others, was recognized as acquitted. She applied to the authorized bodies to receive an official status of a victim of political regime.
In 2003, using the right of the victim of political regime, she applied to the former mayor of Yerevan, requesting to provide her with 400 sq.m land plot in the center of Yerevan and a long-term loan, considering the fact that before the repression she lived in the center of Yerevan.  Her request was not satisfied. She was left without real property.
"After return to Armenia, I saw that one may have harder time at homeland than at the concentrated camp," she says.
In 1994, a RA Law on Victims of Political Repression was adopted.  According to it, persons exiled from the republic should be provided with a fixed - size land property to build personal housing. Also, a long-term loan with a special law interest rate should be provided for the construction
Nevertheless, in 2006 the abovementioned article was amended.  The changes envisioned that the land plot should be provided to the victims of political repression at the place they used to live prior exile or during last three years, with the exception of the city of Yerevan.
Ms. Evelina Gevorgyan applied to the court to demand that a land plot in Yerevan be allocated to her.  She passed through all court instances, and achieving no result at home, she applied to the European court.
The court of the first instance issued a negative decision on Gevorgyan's case. In 2007, the Civil appeal court decided to satisfy partially Gevorgyan's appeal of by providing her with a building plot. However, her case was postponed due to bureaucratic procrastination until 2008.
Lawyer Hayk Aloymyan, who defended Gevorgyan in all courts of Armenia and submitted Gevorgyan's case to the European court mentions that neither former mayor of Yerevan, or Ministry of Justice or Human Rights Defender (Ombudsman) assisted in solution of this case. "We applied to all courts to reach the justice in our country, and had to seek it in the European Court," says Aloumyan.
The European Court requested explanations from the government of Armenia and suggested that the parties come to agreement.
"Our government represented by the Mayor of Yerevan suggested a deal and we accepted it," says the lawyer and added that a land plot of 400 sq.m in Yerevan was provided to Evelina Gevorgyan.
"This case is important not only to Ms. Gevorgyan but also to the whole legal system.  This is a lesson for legal authorities who make irresponsible decisions, hoping that before the case reaches the European court many things will change", says Hayk Aloumyan.
Ms. Gevorgyan's optimism and unbroken will to struggle resulted in victory, although she did not believe that she would be alive to see the decision of the European court.
There are 20 cases with decisions against the government of RA on violation of fair justice, these include cases which are solved in the bases of agreement among the parties, among which is this one.
During last 7 years (from 2002 to April 2009) 1120 cases were submitted to the European Court on Human Rights, among which 291 were not proceeded. About 105 cases communications were held with the Government of Armenia, 5 of them were recognized as unacceptable, the others are in the process of discussion.
Although the dream of Ms. Gevorgyan to become famous opera singer was not realized, she, nevertheless, has sung in the Opera Theatre Choir.  Without help of the Director of the Choral Society Davit Ghazaryan, the woman would be left homeless. "Whatever happens now, notwithstanding the hard life I live, I am happy that the Soviet Union collapsed, I do not wish the former regime to come back," says Gevorgyan, calming down from the bitter memories.