Այսօր Վերաքննիչ քրեական դատարանում սկսվեց և ավարտվեց Արագածոտնի մարզի Կաթնաղբյուր գյուղի բնակիչ Սաշա Դավթյանի բողոքի քննությունը, որով վերջինս խնդրել էր մասնակիորեն բեկանել իր նկատմամբ առաջին ատյանի դատարանի կողմից կայացրած վճիռը ՀՀ քր.օրի 119 հոդվածը (խոշտանգում) և մեղմ պատիժ սահմանել։ Վերաքննիչ դատարանը բավարարեց բողոքը, և Սաշա Դավթյանը ազատ արձակվեց դատարանի դահլիճից։
Դատարանը 3 տարվա ազատազրկման փոխարինեց Սաշա Դավթյանի պատիժը և կիրառելով ՀՀ ԱԺ-ի համաներում հայտարարելու մասին որոշումը' ազատ արձակեց նրան։
Մինչ այդ նա իր խոսքում ընդգծեց, որ ինքը պայքարելու իրական հանցագործներին գտնելու համար։ «Իսկական հանցագործների փոխարեն ինձ բերեցին նստեցրեցին»։
Դատական նիստին ներկա էին Սաշա Դավթյանի տուժող ճանաչված դուստրերը, որոնք հենց դատարանի դահլիճում հոր գիրկը նետվեցին։ Մինչ դատարանից խնդրում էին. «Թողեք թող մեր հերը գա հասնի մեզ»։
Անցած դեկտեմբերին Արագածոտնի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը արդարացրել էր Սաշա Դավթյանին իր դուստրերից մեկին՝ անչափահաս աղջկան բռնաբարելու մասով և 4 տարվա ազատազրկման էր դատապարտել խոշտանգման հոդվածով։
Նա կալանքի տակ է գտնվում 2009թ. մայիսի 8-ից և մեղադրվում էր դուստրերին՝ անչափահաս աղջկան խոշտանգելու ու նրանցից մեկին անօգնական վիճակն օգտագործելու ու բռնաբարելու համար։
Արագածոտնի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը անցած դեկտեմբերին Սաշա Դավթյանին արդարացրեց անչափահաս աղջկան բռնաբարելու մասով և 4 տարվա ազատազրկման էր դատապարտել խոշտանգման հոդվածով։
Դատավոր Ռուզաննա Բարսեղյանը հայաստանյան արդարադատության իրականության մեջ հազվադեպ մի որոշում է կայացրել՝ իր կայացրած վճռով անթույլատրելի է ճանաչել տուժողներ Թեhմինե և Շուշան Դավթյանների նախաքննական ցուցմունքները ձեռք են բերվել օրենքի պահանջների խախտմամբ։ Դատարանում հաստատվել է, որ ոստիկանությունը խոշտանգումների արդյունքում է կորզել ցանկալի ցուցմունքները։
Սաշա Դավթյանը նույնպես խոշտանգումների է ենթարկվել Կենտրոնի ոստիկանությունում և դատաքննության ընթացքում հայտնել է, որ իրեն դաժանաբար ծեծի են ենթարկել, կոտրել են ատամներն ու կողոսկրերը և ինքը ստիպված է եղել ստորագրել իրեն ներկայացված փաստաթղթերը։
Սակայն առաջին ատյանի դատարանը արձանագրել է, որ «փաստաթղթերով նման հանգամանքներ չեն հաստատվել և «Նուբարաշեն» ՔԿՀ ընդունվելիս Դավթյանի մարմնական զննության ժամանակ վնասվածքներ չեն հայտնաբերվել։
Բողոքը վերաքննիչ դատարան բերել է ինքը՝ Սաշա Դավթյանը' պահանջելով, որ իր նկատմամբ կայացրած վճիռը պատժի մասով խիստ է և ենթակա է փոփոխության։
Գլխավոր դատախազությունը, ով առաջին ատյանի դատարանում պաշտպանում էր մեղադրանքը, վերաքննիչ բողոք այս գործով չի բերել։

Sasha Davtyan Released
On February 26 the Criminal Court of Appeals started and ended the investigation of the appeal of the Aragatsotn region Katnaghbyur village resident Sasha Davtyan who requested to partially overturn the decision of the Court of First Instance (Article 119 of Criminal Code of Armenia, torture) and mitigate the punishment. The Court of Appeals satisfied the appeal and Sasha Davtyan was released from the courtroom.
The Court of Appeal revised decision of the Court of first instance and replaced 4 years of imprisonment to 3 years and released him basing on the amnesty declared by the RA National Assembly. Before Davtyan emphasized in his speech that he was going to fight to find the real criminals. "Instead of real criminals they arrested me".
Sasha Davtyan's two daughters, who were declared the injured party in the case, were in the courtroom and fell into his arms right in the courtroom. Before that they were asking the court: "Let our father come home."
Last December the Court of General Jurisdiction of Aragatsotn region acquitted Sasha Davtyan charged with raping his minor daughter but condemned to 4 years in prison for torture. He has been under arrest since March 8, 2009 and was charged with torturing his daughters as well as raping one of them making use of her helpless condition.
Judge Ruzanna Davtyan made a decision unique for Armenian justice reality: to consider inadmissible that preliminary investigation evidence from the injured party Tehmine and Shushan Davtyans was obtained by violation of law. It has been confirmed in the court that police had extorted the evidence by torture.
Sasha Davtyan too underwent torture at the Kentron Police Department. He declared at the trial that he was cruelly beaten, his teeth and ribs were broken, and he was obliged to sign the papers presented to him.
However the first instance court had registered that "no such facts were confirmed by documents and when Davtyan was accepted at the Nubarashen detention facility no injuries were found during the physical examination."
Sasha Davtyan appealed the decision himself claiming that the punishment by the verdict is strict and is liable to change. Prosecutor General's office that represented charges at the Court of First Instance did not protest this decision.