Այսօր Վերաքննիչ քրեական դատարանում քննվելու է դատախազության միջնորդությունը ճանապարհային ոստիկանության երկու աշխատակիցների նկատմամբ խափանման միջոցը որպես կալանք ընտրելու հարցը։ Հայաստանյան իրականության մեջ սա եզակի դեպք է, երբ դատախազությունը (հատուկ քննչական ծառայության հետ համատեղ) փորձում է սանձել ոստիկաններին՝ ընդհուպ մինչև կալանքի սանկցիա կիրառելը։
Ներկայացնելով վերաքննիչ բողոք դատախազությունը հիմնավորել է ճանապարհային ոստիկանության տեսուչներին կալանավորելու անհրաժեշտությունը: Ինչպիսին է լինելու Վերաքննիչ քրեական դատարանի դիրքորոշումը' կտեղեկանանք այսօր։ Սա այն նույն դատարանն է, որի որոշմամբ նախկինում կալանավորվել էին իրական տուժողները։
«Գործը քննող ոստիկանությունն ամեն կերպ փորձել է պաշտպանության տակ առնել ոստիկանության աշխատակիցներին, անգամ անմեղ մարդկանց մեղադրելու և կալանավորելու գնով», ասում է փաստաբան Լուսինե Սահակյանը, ով պաշտպանում է ոստիկանության աշխատակիցների կողմից բռնության ենթարկվածների շահերը՝ նկատելով, որ «Հատուկ քննչական ծառայությունը օբյեկտիվ քննություն է կատարել»։
Անցած տարվա հունիսի 27-ին Պարոնյան փողոցում ճանապարհային ոստիկանության երկու աշխատակիցներ՝ Հ. Ջանյանն ու Ա.Չուխաջյանը մոտենում են իր ավտոմեքենայով այստեղ կայանած Արթուր Հակոբյանին (ում նախկինում ճանաչել են) ու զրույցի բռնվում նրա հետ։ Քիչ հետո նրանց է մոտեցել նաև Արթուր Հակոբյանի ընկերը՝ Արտակ Մուսայելյանը, ում և ՃՈ աշխատակիցները ընտրել են որպես թիրախ՝ սկզբում վեճի բռնվելով նրա հետ, ապա ռադիոկապով դեպքի վայր հրավիրելով մի քանի այլ աշխատակիցների և հայհոյանքներ ու սպառնալիքներ տեղալով սկսել ծեծի ենթարկել նրան։
Սակայն ՃՈ աշխատակիցները սրանով չեն բավարարվել և բռնություն գործադրելով' Մուսայելյանին տեղափոխել են ոստիկանության Կենտրոնական բաժին և դաժան ծեծի ենթարկել նրան։ Դաժան ծեծի է ենթարկվում նաև Արթուր Հակոբյանը, ով շտապում է բաժին գալ ընկերոջ հետևից։
Վիճակն այնպիսին է եղել, որ ոստիկանության բաժանմունքից Մուսայելյանին ու Հակոբյանին շտապ օգնության մեքենայով տեղափոխել են Արմենիա բժշկական կենտրոն, որտեղ բժիշկները պահանջել են, որպեսզի վերջիններս բուժում ստանան հիվանդանոցային պայմաններում։ Բժիշկներն անգամ հասցրել են նրանց ստացած վնասվածքներն ու վիճակն արձանագրել հիվանդության պատմագրերում, սակայն ոստիկանները դա թույլ չեն տվել և վերջիններիս հարկադրաբար տարել են հիվանդանոցից։
Եվ չնայած Հակոբյանն ու Մուսայելյանը քրեական գործով եղել են տուժողներ, այսուհանդերձ, ձերբակալվել են ոչ թե ոստիկանները, այլ նրանց կողմից բռնության ենթարկվածները (ձերբակալման պահման վայրում երկու անգամ շտապ օգնության մեքենա է կանչվել, քանի որ վերջիններիս վիճակը ծանր է եղել)։
Նույն օրը ՀՀ ոստիկանության ՔԳՎ Կենտրոնի քննչականում հարուցվել է քրեական գործ՝ 316 հոդվածի 1-ին մասով՝ Հակոբյանի և Մուսայելյանի կողմից ոստիկանների կյանքի և առողջության համար ոչ վտանգավոր բռնություն կատարելու դեպքի կապակցությամբ։ Ընդ որում, սույն ոստիկանները քրեական գործով զեկուցագրեր են ներկայացրել իրենց նկատմամբ կիրառված բռնությունների մասին։ Արդյունքում Հակոբյանն ու Մուսայելյանը կալանավորվել են։
Ստացվել է այնպես, որ ոստիկաններին դիմադրություն ցույց տալու հետևանքով վերջիններս ստացել են բազմաթիվ մարմնական վնասվածքներ, այդ թվում Հակոբյանը քթոսկրի երկու կոտրվածք, իսկ Մուսայելյանը' գլխուղեղի ցնցում։
Այժմ արդեն Մուսայելյանն ու Հակոբյանը ազատ են արձակվել կալանքից, իսկ ճանապարհային ոստիկանության աշխատակիցներ Չուխաջյանին ու Ջանյանին, ինչպես նաև վերջիններիս կանչով «օգնության հասած» ևս երկու ոստիկանների մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309 հոդվածի 2-րդ մասով՝ պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու համար։
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը միջնորդել է Չուխաջյանի ու Ջանյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրել կալանքը, սակայն Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը մերժել է։
Նշենք նաև, որ ոստիկանությունում ծառայության ոչ այնքան երկար փորձ ունեցող սույն ոստիկանների «կարիերայի» ընթացքում սա առաջին դեպքը չէ։
Անցած տարի հունվարին այս նույն ոստիկաններին դուր չէր եկել, որ իրենց կողմից տուգանվող վարորդը հեռախոսով նկարահանում է իրենց։ Դա բավարար է եղել, որպեսզի նրանք հարձակվեն ու բռնությունների ենթարկեն նկարահանող վարրորդին և ուղևորին։
Այս փաստով ևս ոստիկանությունը քրեական գործ էր հարուցել և դարձյալ ոստիկանները ճանաչվել էին տուժող։ Ի վերջո, քրեական այս գործը կարճվել է, սակայն ճանապարհային ոստիկանության այս աշխատակիցները մնացել են անպատիժ, ինչը և հուշել է նրանց առավել սանձարձակ պահվածք դրսևորել։
«Վաղուց է հասունացել ոստիկանի նկատմամբ առանց այն էլ չփայլող վարկն ու համազգեստի պատիվն արատավորող ստահակներին սանձելու ժամանակը։ Առաջին քայլը կատարված է, սակայն ինչ ապագա կունենա այս գործը' դեռևս հայտնի չէ», մտահոգված ասում է փաստաբանը։
Լրացում.դատախազություն–դատարան հակամարտությունն ավարտվեց դատարանի հաղթանակով։ Վերաքննիչ դատարանը մերժել է Հատուկ քննչական ծառայության ճանապարհային ոստիկանության աշխատակիցների նկատմամբ խափանման միջոց կալանք ընտրելու միջնորդությունը։ Ի դեպ այդ նույն դատավորն իր որոշումով կալանավորել էր սույն ոստիկանների կողմից դաժան ծեծի ենթարկված քաղաքացիներին։

On March 5, 2010, Criminal Court of Appeals will discuss the motion of the Prosecutor's office to select detention as a preventive measure towards two employees of the road police. This is a unique case in Armenian reality, when the Prosecutor's office (together with Special Investigatory Service) tries to curb the policemen, even to enforce the sanction of detention.
Filing a complaint in the Court of Appeal, the Prosecutor's office has substantiated the necessity to detain agents of road police. What position Criminal Court of Appeals will take upon, we will be informed today. This is the same court upon the decision of which the real victims have been detained before.
"The police investigating the case have tried to protect police employees by all means, even with the price of condemning and detaining innocent people", says the attorney Lusine Sahakyan, who protects the interests of the policemen who have undergone violence, pointing out that "Special Investigatory Service has implemented objective investigation".
On June 27 last year, on Paronyan street two Police employees H. Janyan and A. Chukhajyan approached the place where Arthur Hakobyan had parked his car (whom they knew) and started to talk to him. Shortly afterwards Arthur Hakobyan's friend Artak Musayelyan joined them, who was chosen as a target by Road Police employees. At first they started to quarrel then they called other employees through radio communication, swore, threatened and beat him.
But employees of road police were not satisfied with it and through violence took Musayelyan to the Central Department of Police and beat him brutally. Arthur Hakobyan, who came to the police department following his friend, also underwent cruel beatings.
The situation was such that Musayelyan and Hakobyan were taken to "Armenia" Medical Centre by the ambulance, where the doctors insisted that they received treatment in hospital. The doctors even managed to register information about the received injuries, as well as describe the health state in the recording book on the history of the illness, but the policemen did not allow it, and took Musayelyan and Hakobyan from hospital forcefully.
And even though Hakobyan and Musayelyan were victims in the criminal case, they were arrested instead of the policemen, who exerted violence towards them (in the pre-trial arrest centre two times ambulance was called, as the latter's state was very serious).
On the same day in the Central Investigatory Service of Investigatory Main Department of RA police a criminal case was brought forward under 1st part of Article 316 about the case of violence, not dangerous for life and health against the policemen by Hakobyan and Musayelyan. These policemen had presented reports on criminal cases about the violence exerted towards them. As a result Hakobyan and Musayelyan were detained.
It turned out that as a result of a resistance towards the policemen the latter had got a number of corporal injuries. Hakobyan had received two fractures of nose bones, and Musayelyan concussion of a brain.
Today Musayelyan and Hakobyan have already been released, and an accusation was brought against road policemen Chukhajyan and Janyan, as well as two other policemen who "had come to help" by the latter's call for exceeding official authorities under 2nd part of Article 309 of RA Criminal code.
RA Special Investigatory service submitted a motion to select detention as a preventive measure towards Chukhajyan and Janyan, but the court of general jurisdiction of Kentron and Nork Marash administrative districts declined.
We should also mention that this is not the first case in the "career" of these policemen who do not have a long work experience.
Last year in January these same policemen did not like that the driver fined by them was shooting them on phone. It was enough for them to attack and beat the driver who was shooting and the passenger.
The police have brought a criminal case regarding this issue again and the policemen were recognized as victims. Finally this criminal case was closed, and these employees of the police were unpunished which made them feel impelled to exhibit unbridled behavior.
"It is already the time to curb the policemen who blemish the prestige and reputation of the policeman's uniform. The first step has already been taken but yet it's unknown what future this case will have".