Խարդախության մեղադրանքով 5 տարվա ազատազրկման դատապարտված Նշան Հարությունյանի փաստաբանը դիմել է ՀՀ վճռաբեկ դատարան՝ Վերաքննիչ դատարանի որոշումը բեկանելու և առաջին ատյանի դատարանում՝դատավորների այլ կազմով գործը նոր քննության առնելու համար։ Գործն առաջին ատյան հետ բերելով՝ փաստաբանը հույս ունի այս կերպ իր պաշտպանյալին արդարացնել։
Նշան Հարությունյանի գործով արդարացման դատավճիռ կայացնելու պահանջով վերաքննիչ դատարան էր դիմել նաև փաստաբան Սեդա Սաֆարյանը։
Մինչդեռ մեր ունեցած հավաստի տեղեկություններով՝ Արարատի մարզի դատախազությունը  ջանքեր է գործադրում, որպեսզի Վճռաբեկ դատարանը Նշան Հարությունյանի գործը վարույթ չընդունի։
Արարատի և Վայոց Ձորի մարզերի ընդհանուր իրավասության դատարանի(նստավայրը Մասիս), ապա Վերաքննիչ քրեական դատարանի վճիռներով Նշան Հարությունյանը դատապարտվել է իր հորաքույր Մարգարիտայից խարդախությամբ16 հազար դոլար (4 միլիոն 520 հազար դրամ) հափշտակելու համար(խարդախություն, որ կատարվել է առանձնապես խոշոր չափով)։
«Չհամարձակվես որևէ բան գրել, թե չէ հաստատ Արտակիս գործերը կփչանան, էս ամեն ինչը տղայիս շուրջ է պտտվում, քանի Արտակիս գործով նախագահի աշխատակազմի ներման բաժինը որոշում չի կայացրել, թե չէ...»,-իրեն ուղղված մեր հարցերին ի պատասխան սպառնալից տոնով ասում էր Մարգարիտ Մարտիրոսյանը։
Նրա որդին՝  30 ամյա Արտակ Մանասերյանը 12 տարվա ազատազրկման է դատապարտվել միայնակ ապրող մորաքրոջը՝ Ռոզա Մարտիրոսյանին սպանելու համար։ Վերջինիս համոզել էր գրավ դնել բնակարանը, ապա վաճառել։ Ուզում էր փակել բանկում ունեցած խոշոր պարտքերը։ Մորաքույրը չէր համաձայնել և Արտակին զգուշացրել էր, որ բնակարանը կտակելու է ոչ թե նրան, այլ զարմիկներից մեկնումեկին։
Արտակի դատավարության ընթացքում Նշան Հարությունյանը իր կամքով և դատարանի որոշմամբ ճանաչվել է մահացած Ռոզայի իրավահաջորդը։
Վերաքննիչ դատարանում Նշանի գործը քննել է դատարանի նույն կազմը, ով և 12 տարի ազատազրկման է դատապարտել Մարգարիտայի տղային՝ Արտակին։ Նույն դատարանը հետագայում Արտակի դատվածության հոդվածը փոխել և 4 տարով նվազեցրել ազատազրկման ժամկետը՝ այն դարձնելով 8 տարի։
Քանի որ Արտակը հայտնվել էր անազատության մեջ, Նշանն օգնում է հորաքրոջը՝ 1 միլիոն 7 հարյուր հազար դրամով վաճառել տան հարակից ջերմոցն ու այդ գումարով մարել բանկում ունեցած Արտակի վարկերը, ինչպես նաև հանել հարսի անունով գրավադրված ոսկին ու վաճառել։ Ստացված գումարով մայրը պետք է նվազեցներ տղայի դատվածության տարիները։
Մարգարիտայի խոսքով Նշանը ջերմոցի ու ոսկիների վաճառքի հարցում իրեն խաբել է ու տվել գումարի մի մասը։
«Երբ Նշանը հայտարարություն է տվել ոստիկանություն, թե հորաքույրն իրեն շանտաժ է անում, արդյունքում քրեական գործ է հարուցվում ոչ թե հորաքրոջ, այլ Նշանի դեմ։ Քրեական գործը հարուցվում է Մարգարիտայի հայտարարությամբ, թե Նշանն իրենից խարդախությամբ հափշտակել է գումար, որով խոստացել էր պակասեցնել Արտակի տարիները»,- ասում է փաստաբանը,- 6 ամիս շարունակ վկայի կարգավիճակում հարցաքննվող Նշանը տեղյակ չի եղել, որ հարցաքննվում է որպես կասկածյալ։ Իր դեմ հարուցված քրեական գործի մասին նա տեղեկանում է միայն Արտակի դատավճռի հրապարակումից անմիջապես հետո՝ 2009թ. փետրվարի 3-ին»։
4 ամիս անց՝ հունիսի 25-ին Նշան Հարությունյանը կալանավորվում է։
Ըստ Նշանի գործով կայացված դատավճռի «Արտակ Մանասերյանի առաջադրված մեղադրանքն ավելի թեթև փոխելու և հետագայում քիչ դատապարտելու պատրվակով որոշել է Մարգարիտայից գումար հափշտակել»։
Նշանի գործով փաստաբաններ Սեդա Սաֆարյանն ու Վարդան Նիկողոսյանը անհիմն են համարել նախաքննական մարմնի կողմից ապա դատարանում արդեն քննվող գործով ձեռք բերված ապացույցները և պահանջել են արդարացման դատավճիռ կայացնել իրենց պաշտպանյալի նկատմամբ։ Դատարանը մերժել է պաշտպանական կողմի վկաներին դատարան հրավիրելու բոլոր միջնորդությունները և առաջնորդվել իրավական ուժ չունեցող փաստաթղթերով։
«Դատարանների վճիռներն ապօրինի են և իրականում Նշան Հարությունյանն է դարձել խարդախության զոհ։ Դատարանն անտեսել է փաստացի ապացույցները և առաջնորդվել ենթադրություններով», ասում է փաստաբան Նիկողոսյանը։
Դատարանի վճռում փաստարկված հիմքերից մեկն այն է, որ Մարգարիտան հարսին պատկանող ոսկին վերագրել է իրեն ու  այն գնահատել մեկ գրամի համար 30-33 դոլար։ Փաստաբան Նիկողոսյանի խոսքով՝ սա անընդունելի է, քանի որ տարբեր հարգի (կարատի) ոսկի ունի տարբեր շուկայական արժեք։ Մարգարիտան ասում է, որ երբ դատավորն իրեն հարցրեց, թե ինչ արժե իր ոսկին, ինքը հիշեց հարևան գյուղից մի կնոջ, որն ասել էր՝«դե գրամը մի 30-33 դոլար կլինի էլի»։
Դատարանը հիմք է ընդունել Մարգարիտայի այս ենթադրությունը և մերժել է ոսկու իրական արժեքն իմանալու համար փորձաքննություն նշանակելու պաշտպանական կողմի միջնորդությունը։
Սակայն Նշանը պնդում է, որ ողջ կյանքում հաշվապահ աշխատած հորաքույրը ոչ միայն ներկա  է եղել առքուվաճառքի պայամանավորվածությանը, այլև գումարը վերցնելուն ու  նույն օրը դրանով բանկի պարտքերը մարելուն։ Առքուվաճառքին Մարգարիտայի ներկա լինելու մասին փաստեց նաև գործով վկա Հմայակ Մկրտչյանը, ով գնել էր ջերմոցն ու ոսկյա շղթան։
Գումարները մաս-մաս ստանալու նույն օրը Նշանը դրանցով մարել է հորաքրոջ՝ բանկում ունեցած վարկերը։ Այս մասին վկայում են նաև բանկից ստացված վճարման մասին կտրոները, ինչին դատարանը ուշադրություն չի դարձրել։ Հմայակի մոտ կա նաև Նշանի ստորագրությամբ ստացական, որում գրված է, որ գումարը փոխանցելիս Մարգարիտան ներկա է եղել, սակայն այս փաստաթղթի մասին դատարանը  չի իմացել, քանի որ, վկաներին նորմալ չի հարցաքննել։
Նշանին դատելիս դատարանը հիմք է համարել ներկայում գոյություն չունեցող  Արտաշատի քաղսովետի թիվ 26 թաղային կոմիտեի անվավեր կնիքով կնքված տեղեկանքը, որում գրված է, թե մարգարիտան ունեցել է 56 գլուխ խոշոր եղջերավոր անասուն, 115 խոզ(ընդհանուր 171 գլուխ)։
2002թ. մայիսի 7-ից գործող ՀՀ տեղական ինքնակառավարման մասին օրենքով թաղային լիազորները չեն գործում։ Այսինքն՝ նախկին թաղային լիազորի տված այս տեղեկանքն իրավական որևէ ուժ չի ունեցել, սակայն դատարանը այն դրել է մեղադրանքի հիմքում։
Տեղեկանքին հակասում է նաև 2009թ. սեպտեմբերի 10-ին Արտաշատի քաղաքապետարանի կողմից տրված անասնագլխաքանակի հաշվառման մասին փաստաթուղթը, որում ասվում է, որ Մարգարիտան ունեցել է ընդամենը 18 գլուխ խոշոր եղջերավոր անասուն, 6 հորթ և 26 խոզ (ընդհանուր 50 գլուխ), ինչը հենց անասնաքանակի իրական թիվն է։
Նախկին թաղային լիազոր Գագիկ Պետրոսյանն ասում է, որ ինքը գիտի՝ իր կնիքն անվավեր է, բայց ինչ անի, եթե քաղաքապետարանը իրենից հետ չի վերցրել այն։ Մարդիկ գալիս ու տեղեկանք են ուզում, ինքն էլ մարդկությունից ելնելով՝ տալիս է։ Չի մերժել նաև դրկից Մարգոյին, «հաշվառել էր» նրա կենդանիներին ու համապատասխան տեղեկանք տվել,«եթե Մարգոն համաձայն չէր իր տեղեկանքին, թող քաղաքապետարանից վերցներ»։
Համաձայն Արտաշատի անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի տարածքային ստորաբաժանման տվյալների՝ Մարգարիտային պատկանող անասնագոմի տարածքը 236,4 քմ է։ Ստացվում է՝ նախկին թաղայինի տվյալներով յուրաքանչյուր կենդանու բաժին է ընկնում 1,3 քմ տարածք, այսինքն՝ 171 գլուխ կենդանիներն առնվազն պետք է ձկան պահածողյի սկզբունքով դասավորվեին միմյանց վրա, որպեսզի տեղավորվեին ֆերմայում։
Արտակի դատավճռով երևում է, որ նրա մայրը մինչ իր հարազատ քրոջ սպանությունն ունեցել է 15-17 գլուխ անասուն։ Իսկ Նշանի դատավարությանը Արտակը հայտնել էր, որ Նշանի հետ պարտք ու պահանջ չունի և վերջինս մոր գումարները չի յուրացրել։ Արտակը հայտարարել է նաև, որ քննիչը ճիշտ չի արձանագրել իր ցուցմունքերը և վստահ չէ, որ իր ձեռքով է գրված։
Փաստաբանի խոսքով՝ նախաքննությունն անցել է նաև ընդատության կանոնների խախտմամբ. Քննությունը պետք է կատարվեր Արարտաի մարզի ոստիկանության բաժանմունքում, սակայն մարզի դատախազությունում հայտնվելուց հետո այն հայտնվել է Մասիսի քննչական բաժնում։
Դատարանը մերժել է պաշտպանական կողմի բոլոր այն միջնորդությունները, որոնք կարող էին լույս սփռել գործի իրական հանգամանքները բացահայտելու համար։ Այդ թվում նաև  ականատես վկա, ոստիկանության աշխատակից Գեղամ Սերվազյանին դատարանում որպես վկա հարցաքննելը, ով ականատես է դարձել, թե ինչպես է Մարգարիտան Նշանին շանտաժ անում։
Փաստաբանն ասում է, որ եթե Նշանը խարդախությամբ փորձեր գումար հափշտակել, ապա նվազագույնը կպահանջեր, որ մահացած հորաքրոջ տան մի մասը ժառանգություն թողնվեր իրեն։
Մարգարիտան առանց մյուս հարազատների, այդ թվում գործով իրավահաջորդ ճանաչված Նշանին տեղյակ պահելու, ժառանգություն է ձևակերպում իր անունով ու դառնում իր որդու ձեռքով սպանված քրոջ՝ Ռոզայի բնակարանի տերը։ Այն վաճառում է 3 միլիոն 900 հազար դրամով։ Ընդ որում, Նշանի ձերբակալությունից հետո բնակարանի առքուվաճառքի և հետագայում Արտակի 12 տարին 4 տարով նվազեցնելու ամսաթվերը համընկնում են։
Մեղադրական դատավճռի հիքում է դրվել նաև Մարգարիտայի բարեկամի՝ Սուրիկ Մինասյանի ոչնչով չհիմնավորվող ցուցմունքները, թե նա, իբր, 1 միլիոն դրամ է տվել Մարգարիտային։ Դատարանը վկայի այս ցուցմունքները արժանահավատ է համարել, և 1 միլիոնը գումարվել է ոսկու, կենդանիների ու ջերմոցի վաճառված գումարին։ Արդյունքում ստացվել է, որ Նշանը 4 միլիոն 520 հազար դրամ խաբել է Մարգարիտային։
«Խարդախությունն այն է, երբ խաբեությամբ կամ վստահությունը չարաշահելով տիրանում ես ուրիշի գույքին, իսկ Նշանի դեպքում հիմքերը բացակայում են, այս գործով խարդախությունը չի հիմնավորվել և բացակայում է հանցակազմը», պնդում է փաստաբանը։

The attorney of Nshan Harutyunyan sentenced for 5 years of imprisonment applied to the RA Cassation Court to annul the decision of the Court of Appeal and start a new investigation by another composition of judges in the Court of First Instance. The lawyer hopes to reach acquittal by bringing the case back to the Court of First Instance.
Another lawyer, Seda Safaryan also applied to the Court of Appeal requesting acquittal for Nshan Haroutyunyan.
We have reliable information that the Prosecutor's office of the Ararat marz makes efforts to influence the Court of Cassation to decline the request on Nshan Haroutyunyan case.
According to the decisions of the Court of First Instance of Ararat and Vayots Dzor marzes (placed in town Masis), and then Court of Appeal on Criminal Cases, Nshan Haroutyunyan is convicted for machination of gross scale in regards to obtaining illegally 16000USD (4 million 520 thousand AMD) from his aunt Margarite.
Margartie Martirosyan to all our questions replied in a threatening manner: "Don't dare to write anything, until Artak, my son, it is all about him, does not receive decision on amnesty from the Presidential office, otherwise you'll spoil everything".
Her son, Artak Manaseryan, 30 year old, is imprisoned for 12 years for killing his lonely aunt Rosa Martisoryan. He tried to convince her to mortgage her apartment and then sell it. He wanted to take the money to close his debt at bank. The auntie did not agree and told him that she would bequeath the apartment to one of her other nephews.
Nshan Haroutyunyan upon his will and by the court decision was acknowledged as Rosa's after her death.
In the Court of Appeals the case of Nshan was investigated by the same composition of judges, which sentenced Artak, Margarite's son, for 12 years. The same court later changed the sentence of Artak, diminishing it by 4 years and making a decision for imprisonment of 8 years.
As Artak was imprisoned, Nshan was helping his aunt Margarite to sell the greenhouse near her home for 1 million 700 thousand Drams to pay the money for Artak's debt to the bank, also he helped her to take back the pledged at her daughter-in law's name jewels and to sell it. With this money the mother wanted to decrease the sentence of her son.
According to Margarite, Nshan swindled her, passing only part of the money to her. " When Nshan applied to the police declaring that his aunt blackmails him, a criminal case was opened not against his auntie but him. The criminal case was opened at the application of Margarite that her nephew used machination to take her money, which was promised to help in decreasing the sentence of her son. Thus, Nshan who was interrogated as witness for 6 years, did not know that he was interrogated as a suspect. About the criminal case against him he learnt only just after announcement of the verdict on Artak's case, on February 3, 2009", says the lawyer.
On June 25, 4 months later, Nshan Haroutyunyan was arrested.
According to the court decision on Nshan's case, Nshan "with the purpose to diminish the sentence of Artak Manaseryan, decided to steal money from Margarite".
Nshan's lawyers Seda Safaryan and Vardan Nikoghosyan regarded the evidence brought up by the preliminary investigation and then the court as baseless and demanded approval for their client. The court declined the lawyers' all solicitations to invite witnesses of defence and guided by documents which had no legal status.
"The decisions of the courts are illegal and in reality Nshan became a victim of machination. The court disregarded real evidence and guided by allegations," says lawyer Nikoghosyan.
One of the arguments used in the court decision is that Margarite took the golden jewels of her daughter-in-law and appraised it as 30-33 USD for a gram. The lawyer Nikoghosyan says that this is unacceptable, as gold of different standard has different market price. Margarite says that when the judge asked her how much her gold costed she remembered that one of her acquaintances from a neighbouring village said to her "it is about 30-33 dollars."
The court took this assumption as a base and refused the solicitation of the defence to investigate the matter with official technical expertise.
Nshan asserts that his auntie, who worked as bookkeeper for her whole life was always present in all the talks about sales and at the moment of taking the money and paying for the bank debt on the same day. Also, Hmayak Mkrtchyan who bought the greenhouse and a golden chain from Margarite witnesses that she was present at the process of buying and selling.
The money which Nshan was receiving part by part, he was taking to the bank to pay for the credit his aunt had. This is evidenced by the checks of receipts from the bank, which were disregarded by the court. Hmayak also has a receipt signed by Nshan, which states that Margarite was present at the act of buying and selling, about which the court had no information, because it did not interrogate the witnesses appropriately.
The court took as evidence a paper signed and sealed by currently not acting Artashat's City Soviet 26th Committee, which says that Margarite had 56 heads of cattle and 115 pigs (total 171 heads).
Since May 7, 2002, according to the Law on Local Self-Government, the district officers are no longer in force. Therefore, the signed paper by the former district officer has no official force, nevertheless the court regarded this paper as legal basis from the prosecution.
This certificate is also in contradiction with the document on statistics on cattle produced by Artashat city council on September 10, 2009, which says that Margarite had 18 heads of cattle, 6 heads of calf and 26 pigs (total 50 heads), which is the real number of the cattle possessed by her.
The former district officer Gagik Petrosyan says that he knows that his seal is no longer official, but what he can do if the city council did not take it back from him. People come and ask for certificates, and he gives it to them. Thus, he did not refuse Margarite's request and "if she is not satisfied with his certificate she could take it from the city council", says he.
According to data of the State committee on real estate of Artashat, the cattle-house of Margarite is of 236,4 sq.m, which means that based on the certificate given by the former district officer, each farm animal has 1.3 sq m. -impossibly small amount to fit in- of space.
In the decision on Artak's case it is stated that his mother until her sister was killed possessed only 15-17 heads of cattle. During the court hearings of Nshan, Artak stated that he has no claims regarding Nshan and that Nshan did not steal money of his mother. Artak also announced that the investigator did not record his statements correctly.
According to the lawyer, there were also procedural violations. The case should be investigated in the police of Ararat marz. However, when it appeared in the marz prosecutor's office, the case was investigated by Masis criminal department.
The court refused all appeals of the defence, which could shed light on real circumstances of the case. For example, a witness of the case, policeman Gegham Servazyan, who witnesses how Margarite blackmailed Nshan was not called to the court.
The lawyer says that if Nshan tried to machinate with the money, he would demand that at least a part of the heritage from his dead aunt pass to him.
Margarite, without informing other relatives, declares herself as a heir of her sister, killed by her own son, and became the owner of Rosa's apartment. She sold it for 3900000 Drams. By the way, the date of selling the apartment and the date of diminishing Artak's sentence from 12 to 8 years are the same.
The court decision also accepted as a base a statement of the relative of Margerite, which had no ground, that he gave 1 million dram to Margarite. The court accepted it and added this million to the sum composed of gold, cattle and sum of the greenhouse. As a result it appeared that Nshan cheated on her aunt by 4 million 520 thousand drams.
"Machination is when by cheating or misusing the confidence one obtains somebody's else property, and in the case of Nshan there is no basis to claim machination, and corpus delicti is absent," affirms the lawyer.