Փարիզ, Երևան, Մարտի 9, 2010թ.
Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիան (FIDH) և Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտ հկ-ն ողջունում են Սաշա Դավթյանի ազատ արձակումը և կոչ են անում անհապաղ քննություն անցկացնել նրան խոշտանգումների ենթարկելու վերաբերյալ։ 2010թ. փետրվարի 26-ին Վերաքննիչ դատարանը 1 տարով նվազեցրեց նրա ազատազրկման ժամկետը՝ թողնելով 3 տարի։ Սաշա Դավթյանի նկատմամբ կիրառվեց 2009թ. հունիսի 19-ին Ազգային ժողովի կողմից ընդունված համաներման մասին որոշումը և նրան անմիջապես ազատ արձակեցին։
2008թ. սեպտեմբերին քրեական գործ էր հարուցվել Արագածոտնի մարզի Կաթնաղբյուր գյուղում բնակվող անչափահաս աղջկան բռնաբարելու փաստի կապակցությամբ։ 2009թ. փետրվարի 6-ին գործը կասեցվել էր՝ հանցագործի անձը պարզված չլինելու հիմքով։ 2009թ. մայիսին դատական այս գործի քննությունը վերսկսվեց այլ քննիչի կողմից։ Սաշա Դավթյանը՝ աղջկա հայրը, մեղադրվում էր իր դուստր Շ.Դ.-ին բռնաբարելու և իր երկու դուստրերին՝ Շ.Դ-ին և Թ.Դ-ին խոշտանգելու մեջ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 138.2 (3) և 119.2 (1) հոդվածներով։
2009թ. օգոստոսին Շ.Դ.-ն և Թ.Դ.-ն հրաժարվեցին իրենց ցուցմունքներից և բողոք ներկայացրեցին Գլխավոր Դատախազություն։ Շ.Դ.-ն, ում 18 տարին լրացել է 2009թ. ապրիլին, դատական նիստերից մեկի ժամանակ հայտնեց, թե ինչպես են այդ ցուցմունքները նրանից կորզել։ Նա հաղորդեց, որ իրեն և իր քրոջը՝ Թ.Դ.-ին Կենտրոն ոստիկանություն են տարել 2009թ.-ի մայիսի 7-ին և չորս օր շարունակ ենթարկել են խոշտանգումների, անմարդկային և արժանապատվությունը նվազացնող վերաբերմունքի, ստիպել են ցուցմունքներ տալ, որ Սաշա Դավթյանն իսկապես խոշտանգել է և բռնաբարել է Շ.Դ.-ին։ Ֆիզիկական բռնությունների արդյունքում կորզված ցուցմունքերը դրվել են մեղադրանքի հիմքում։
Սաշա Դավթյանին նույնպես պարբերաբար ծեծի և խոշտանգումների են ենթարկել։
Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիայի (FIDH) նախագահը՝ Սուեր Բելասենը, ով 2010թ. փետրվարի 5-ին Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտի (ՔՀԻ) նախագահ Արման Դանիելյանի հետ այցելել է քրեակատարողական հիմնարկ նրան հանդիպելու, արձանագրեց, որ Սաշա Դավթյանը ենթարկվել է արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի, և 8 ատամները կոտրվել են ծեծի արդյունքում։ Նրանք նաև հանդիպել են «Նուբարաշենի» քրեակատարողական հիմնարկի ղեկավարի և բժշկի հետ, ով ներկայացրել է բժշկական փաստաթղթերը՝ հաստատելով, որ քրեակատարողական հիմնարկ ընդունելիս պրն. Դավթյանը շատ վատ առողջական վիճակ է ունեցել։
2009թ. դեկտեմբերի 17-ին Արագածոտնի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը արդարացրեց Սաշա Դավթյանին՝ իր դստերը բռնաբարելու մեղադրանքի մասով։ Սակայն չնայած նա և իր դուստրերը ակնհայտորեն ենթարկվել են ֆիզիկական ճնշումներին, նրան մեղավոր են ճանաչել իր դուստրերին խոշտանգելու համար և 4 տարվա ազատազրկման են դատապարտել 119.2 (1) հոդվածի հիման վրա։
FIDH-ը և Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտը, հետևելով այս քրեական գործի զարգացումներին, կոչ են անում Հայաստանի իշխանություններին,
- իրականացնել լիարժեք, արդյունավետ, անկողմնակալ և անկախ քննություն Սաշա Դավթյանի և իր երկու դստրերին խոշտանգումների և անմարդկային վերաբերմունքի ենթարկելու վերաբերյալ,
- բացահայտել Շ.Դ.-ին իրական բռնաբարողներին և պատժի ենթարկել նրանց,
- վերսկսել Սաշա Դավթյանի դեմ հարուցված գործի քննությունը՝ հաշվի չառնելով իր նախկին խոստովանությունը, որը տրվել է հոգեբանական և ֆիզիկական ճնշումների արդյունքում և ապահովել նրա արդար և անկողմնակալ դատավարությունը։

Paris, Yerevan, March 9, 2010 - FIDH and CSI welcome the release of M. Sacha Davtyan and call for an immediate investigation of the alleged use of torture against him. On February 26, 2010, the Court of Appeal shortened his sentence from 4 years of imprisonment to 3 years. Moreover, the Amnesty Act decreed by the Armenian National Assembly on June 19, 2009 was applied to M. Sasha Davtyan and he was immediately released.
In September 2008, a criminal case was opened relating to the rape in Augsut 2008 of an under-age girl, S.D., resident of the village Katnaghbyur, in Aragatsotn region. On February 6, 2009 the case was suspended due to lack of identification of the perpetrator of the crime. In May 2009, the investigation into the case was reopened under another investigator. Sasha Davtyan, the girl's father, was charged with the rape of S.D. and with ill-treatment of his two daughters S.D. and T.D., according to the articles 138. 2(3) and 119.2 (1) of the Republic of Armenia Criminal Code respectively.
In August 2009, S.D. And T.D. refuted their testimonies and submitted a claim to the Chief Prosecutor's office. S.D., who had turned 18 in April 2009, testified during one of the trial sessions as to how these testimonies had been forced from her. She assessed that S.D. and her sister T.D. had been taken to the Kentron Police station in Yerevan on May 7, 2009 and were subjected to torture, inhuman and degrading treatment by the police during four days and forced to testify that Mr. Sasha Davtyan had indeed tortured them and raped S.D. The testimonies received under physical duress served as the basis for the accusation.
As for M. Sasha Davtyan, he was repetedly beaten and was also subjected to torture. Mrs. Souhayr Belhassen, FIDH President who visited him in prison together with Mr. Arman Danielyan, CSI President, on 5 February, 2010, documented his testimony on the ill treatment he was subjected to and certified that he had lost 8 teeth as a result of being beaten. They also met with the head of "Nubarashen" prison and the prison's doctor who presented the documents, certifying Mr Davtyan's very bad state upon his arrival in prison.
On December 17, 2009, the Court of First Instance of Aragatsotn Marz decided to acquit Sasha Davtyan regarding the rape of his daughter. However, despite the obvious physical pressure he and his daughters faced during the custody, he was found guilty by the Court of committing of the crime of ill-treatment against his daughters and was convicted for 4 years of imprisonment based on Article 119.2 (1).
FIDH and CSI, who followed this case closely, call upon the Armenian authorities:
- to launch a thorough, immediate, effective and impartial investigation into acts of torture and inhumane treatment of which both Sasha Davtyan and his daughters were victims;
- to find the real perpetrators of the rape of S.D. and bring them to justice;
- to reopen an investigation on Sasha Davtyan's involvement in the case, not taking into account his previous confessions which were given under psychological and physical duress and insure him a fair and impartial trial.