Գլխավոր դատախազությունը բողոք է ներկայացրել վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատ՝պահանջելով բեկանել Սաշա Դավթյանի գործով ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի 2010թ․ փետրվարի 26-ի որոշումը և օրինական ուժ տալ Արագածոտնի մարզի 1-ին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի կայացրած վճռին, որով Սաշա Դավթյանի նկատմամբ պատիժ էր նշանակվել 4 տարի ազատազրկումը։
Կաթնաղբյուր գյուղի բնակիչ Սաշա Դավթյանը մեղադրվում էր իր անչափափահաս աղջկան բռնաբարելու և երկու դուստրերին խոշտանգելու մեջ։ Արագածոտնի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը 21.12.2009թ. դատավճռով արդարեցրեց նրան դստերը բռնաբարելու մեղադրանքի մասով՝ հիմք ընդունելով ոստիկանությունում անթույլատրելի ապացույցներով՝ խոշտանգումներով աղջիկներից ձեռք բերված ցուցմունքները ու վերջինիս մեղավոր ճանաչեց դուստրերին խոշտանգելու համար՝ նշանակելով 4 տարի ազատազրկում։
Վերաքննիչ քրեական դատարանը մեղմեց Սաշա Դավթյանի նկատմամբ սահմանած 4 տարվա ազատազրկումը՝ այն դարձնելով 3 տարի, և Դավթյանը համաներում հայտարարելու մասին որոշմամբ ազատ արձակվեց դատարանի դահլիճից։
Ըստ բողոք բերողի՝«ՀՀ Վերաքննիչ քրեական դատարանի կողմից թույլ է տրվել «առերևույթ դատական սխալ, դատարանի հիմնավորումները չեն բխում քրեական գործի նյութերից, ճիշտ չեն գնահատվել գործի փաստական դատական հանգամանքները, ամբաստանյալի անձը բնութագրող հատկանիշները, նրա պատասխանատվությունն ու պատիժը մեղմացնող հանգամանքները, որի արդյունքում ամբաստանյալի նկատմամբ նշանակվել է ակնհայտ մեղմ պատիժ»։
Դատախազը որպես բողոքի հիմնավորում մեջբերել է այն փաստը, որ Սաշա Դավթյանը խոշտանգումների մասով իրեն մեղավոր է ճանաչել միայն նախաքննության ընացքում, որից հետո երկու դատարաններում էլ Դավթյանն իրեն մեղավոր չի ճանաչել և կատարած արարքի համար չի զղջացել։ Ըստ բողոքի՝
«Կարևորելով կոնկրետ հանցանքի առանձնահատուկ հատկանիշները՝ դատարանը չի անդրադարձել այն հանգամանքին, թե ինչով է պայմանավորված եղել, որ 2008թ․ օգոստոսի 11-ին Թեհմինե Դավթյանը (քույրերից ավագը) հոգեմետ հաբեր օգտագործելով ցանկացել է ինքնասպան լինել, իսկ անչափահաս Շուշան Դավթյանը ժամը 23։30-ին սահմաններում հողաթափերով փախել տանից»։
Սաշա Դավթյանի փաստաբան Խանում Մկրտչյանն ասում է, որ դատախազության բերած բողոքում արտաքուստ տպավորություն կա, բայց նշված չէ նյութական և դատավարական իրավունքի կոնկրետ որևէ նորմերի խախտում, հետևաբար «որպես մասնագետ գտնում եմ, որ բողոքը ենթակա է վերադարձման»։։
Փաստաբանի կարծիքով՝ վերաքննիչ դատարանի կայացրած դատավճիռն օբյեկտիվ է։ Նա վերոնշյալ հիմնավորմամբ միջնորդություն է ներկայացրել վճռաբեկ դատարան։
Հ Գ Նշենք, որ Կենտրոնի ոստիկանությունում Սաշա Դավթյանին և նրա դուստրերին խոշտանգումների ենթարկած ոստիկաններից որևէ մեկն առայսօր պատասխանատվության չի ենթարկվել, չնայած այն բանին, որ հայտնի են նրանց անուններն ու աշխատանքի վայրը։ (տես այստեղ՝ http://www.hra.am/am/point-of-view/2010/02/25/arrest)։

Protest to Court of Cassation on Sasha Davtyan’s Case
Prosecutor General's Office lodged a protest to the Criminal Court of Cassation demanding to annul the RA Court of Appeal decision of February 26, 2010 on Sasha Davtyan's case and confirm the decision of the Aragatsotn province first instance court of general jurisdiction which sentenced Sasha Davtyan to 4 years of imprisonment.
Sasha Davtyan, a resident of the Katnaghbyur village, was charged with raping his minor daughter and torturing his two daughters. The Aragatsotn province court of general jurisdiction acquitted him of rape charges basing on the fact that police had obtained evidence by inadmissible means - torturing his daughters. The court recognized Davtyan guilty for torturing his daughters and sentenced him to 4 years of imprisonment.
The Court of Appeal commuted the sentence to 3 years, and Davtyan was released from the court under the amnesty statutes.
According to the protestor "the RA Criminal Court of Appeal made an obvious judicial error, court substantiations do not proceed from the materials of the criminal case, factual judicial circumstances of the case, features characterizing the person of the defendant, circumstances mitigating his responsibility and punishment have not been correctly assessed due to which he was sentenced to obviously mild punishment."
To substantiate his protest the prosecutor has referred to the fact that Sasha Davtyan pleaded guilty for tortures only during pre-investigation after which in two courts Davtyan did not plead guilt and did not repent for his actions. According to the protest,
"though the court considered important special features of the crime, it did not pay adequate attention to the fact why Tehmine Davtyan (older daughter), after taking different psychotropic pills, tried to commit suicide on August 11, 2008, and minor Shushan Davtyan fled from the house in slippers at around 11:30 p.m."
Sasha Davtyan's attorney Khanum Mkrtchyan says that the protest lodged by the prosecutor's office externally bears the impression but does not have any violation of material and concrete norms of judicial law, hence "as a specialist I think that the protest has to be returned."
In attorney's opinion the verdict of the Court of Appeal is objective. She has lodged a solicitation to the Court of Cassation with the above substantiation.
P.S. None of the policemen who put tortures to Sasha Davtyan and his daughters at the Kentron Police Department was brought to account till now despite the fact that their names and place of work are known (see http://www.hra.am/am/point-of-view/2010/02/25/arrest).