Վերջին տարիներին քրեակատարողական համակարգում նկատվում է ազատազրկվածների քանակի կտրուկ աճ՝ վերջին 1 տարվա ընթացքում ազատազրկվածների թիվը աճել է ավելի քան 20%-ով։ Քրեակատարողական հիմնարկները չափազանց գերբնակեցված են։ Մասնավորապես քրեակատարողական համակարգում 2010թ.-ի հուլիսի 1 դրությամբ առավելագույնը նախատեսված 4396 ազատազրկվածի փոխարեն պահվում էին 4850 մարդ։
Օրինակ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում 8 հոգու համար նախատեսված խցում ապրում են երկու անգամ ավելի՝ հաճախ նաև մինչև 20 հոգի։ Մահճակալների քանակը չի բավարարում, որի պատճառով ազատազրկվածները քնում են հերթափոխով՝ մի մասը՝ գիշերը, մյուսը՝ ցերեկը։ Յուրաքանչյուր ազատազրկվածի բաժին է հասնում 2քմ-ից պակաս տարածք, մինչդեռ համաձայն ՀՀ օրենսդրության, ինչպես նաև միջազգային չափանիշների պետք է հատկացվի առնվազն 4քմ տարածք։
Գերբնակեցումը առաջացնում է առողջահոգեբանական խնդիրներ, թթվածնային քաղց, առողջության վատթարացում, հոգեկան լարվածություն և կոնֆլիկներ։ Այս պայմանները Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից որակվում են որպես դաժան կամ անմարդկային, արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունք, առանձին դեպքերում նաև խոշտանգում։
Գերբնակեցման հիմքում ընկած են հետևյալ պատճառները՝ հանցագործությունների թվի աճը, դատարանների կողմից կալանավորում խափանման միջոցի չափազանց լայն կիրառումը։ Մինչդեռ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 5-րդ և Քաղաքական և քաղաքացիական իրավունքների մասին դաշնագրի 9-րդ հոդվածները մեկնաբանելիս (անձնական ազատության իրավունք) Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը և Մարդու իրավունքների կոմիտեն նշել են, որ կալանավորում խափանման միջոցը համարվում է ամենախիստ խափանման միջոցը և կարող է կիրառվել միայն որպես ծայրահեղ միջոց, այն դեպքում երբ այլ խափանման միջոցները չեն կարող ապահովել մեղադրյալի պատշաճ վարքագիծը և արդարադատության իրականացման բնականոն ընթացքը։
Այլ պատճառներից կարելի է նշել նաև այլընտրանքային պատիժների ոչ բավարար կիրառումը, ինչպես նաև վաղաժամկետ ազատման սակավ կիրառումը։ 2009թ.-ի տվյալների համաձայն վաղաժամկետ ազատվել են այդպիսի հնարավորություն ունեցող դատապարտյալների 14%-ը։ Ինչը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ չկան մշակված համապատասխան չափորոշիչներ, որոնց հիման վրա վաղաժամկետ ազատման հանձնաժողովները կարող են որոշումներ ընդունել։ Բացի այդ պայմանական վաղաժամկետ ազատման անկախ հանձնաժողովների անդամները, ներկայացնելով գերատեսչություններ, այդ թվում նաև ուժային, առաջնորդվում են գերատեսչական շահով և սուբյեկտիվ գործոններով։
Մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումները քրեակատարողական հիմնարկներում դադարեցնելու նպատակով՝ գտնում ենք, որ անհրաժեշտ է իրականացնել համաներում։
Մենք՝ ներքոստորագրյալներս, արտահայտում ենք մեր խորը մտահոգությունը ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ և կոչ ենք անում իրավասու մարմիններին միջոցներ ձեռնարկել քրեակատարողական հիմնարկներում գերբնակեցման խնդրի լուծման ուղղությամբ։
Կոչ ենք անում քրեական վարույթ իրականցնող մարմիններին, դատական իշխանությանը կալանավորում խափանման միջոցը կիրառել ծայրահեղ դեպքերում՝ նախապատվությունը տալով այլընտրանքային խափանման միջոցներին։
Կոչ ենք անում ՀՀ Վճռաբեկ դատարանին հետևողական լինել կալանավորում խափանման միջոցի վերաբերյալ կատարված մեկնաբանությունների (որոնք տրվել են Ասլան Ավետիսյանի գործով)՝ որպես նախադեպ կիրառությանը։
Կոչ ենք անում դատական իշխանությանը ընդլայնել այլընտրանքային պատիժների կիրառման պրակտիկան։
Կոչ ենք անում ՀՀ նախագահին, ՀՀ Ազգային ժողովին, ՀՀ արդարադատության նախարարությանը բարեփոխել պայմանական վաղաժամկետ ազատման համակարգը։

Statement on the overcrowding of the penitentiary institutions
During the last years increase of the number of the people deprived of liberty was observed; during the last one year the number of the people deprived of liberty was increased by more than 20%. Penitentiary Institutions are overcrowded. In particular, as of July 1, 2010, 4850 people deprived of liberty are kept in the penitentiary institutions designated for 4396 people.
For instance, in "Nubarashen" penitentiary institution in the cell designated for 8 people, twice more even up to 20 people are kept. The beds are not enough, as a result the people deprived of liberty sleep by turns, some of them at night, some of them in the afternoon. Less than 2sq.m area is allocated to every person deprived of liberty, whereas according to RA legislation, as well as international standards at least 4sq.m should be afforded.
Overcrowding causes health and physiological problems, lack of air, deterioration of the health, physiological tension and conflicts. These keeping conditions are interpreted by the European Court of Human Rights as cruel, inhuman or degrading treatment and in certain cases also as torture.
The reasons of the overcrowding are the following; increase of the number of crimes, wide usage of the detention as a measure of restraint by the courts. Whereas when interpreting article 5 of the European Convention of Human Rights as well as article 9 of the Covenant on Civil and Political Rights (right to freedom) European Court of Human rights and Human Rights Committee have pointed out that detention is the most severe measure of restraint and should be used as a measure of last resort and only if less restrictive measures cannot ensure the proper conduct of the defendant and due administration of justice.
The other reasons are limited usage of alternative punishments and conditional release on parole. According to the data of 2009 only 14% of the prisoners who had opportunity to be released on parole were approved for the release. This is conditioned by the factor that there are no relevant criteria on which the committees on conditional release can make their decisions.
Besides, the members of the independent committees on the conditional release on parole represent state bodies, including law enforcement bodies, are led by the interest of their departments and subjective factors.
In order to terminate human rights mass violations in the penitentiary institutions we find that decision on amnesty should be made.
We, the undersigned, express our deep concern about the current situation and call upon the competent authorities to take actions aimed at the solution of the overcrowding of penitentiary institutions.
We call upon the investigative bodies, and the judiciary to use the detention as a measure of restraint only as a last resort, preferring alternative measures of restraints.
We call upon the RA Court of Cassation to follow the usage as a precedent by other courts of its interpretations given about the detention as a measure of restraint (the case of Aslan Avetisyan)
We call upon the judiciary to enhance the usage of alternative punishments. We call upon RA President, RA National Assembly, RA Ministry of Justice to reform the system of the conditional release on parole.