Անուշը 22 տարեկան է: Նա ունի լսողության խնդիրներ: Նա այլևս հեռուստացույց չի դիտում, քանի որ չկան ժեստերի լեզվով զուգորդվող հաղորդումներ: Սուրդոթարգմանությամբ ուղեկցվող հաղորդում ունեցող միակ ալիքը՝ ԱԼՄ-ն հունվարի 20-ից եթերում չէ:
«Ես անգրագետ չեմ: Ես կարող եմ կարդալ և՛ հայերեն, և՛ անգլերեն: Բայց լուսագրերը շատ մանր են, արագ են գնում և չեն համապատասխանում պատկերին: Ես փորձում եմ և՛ կարդալ, և՛ նայել պատկերին ու ավելի եմ խճճվում»,- ասում է Անուշը: Նա, փաստորեն, զրկված է մայրենի լեզվով հաղորդումներ դիտելու հնարավորությունից:
Անուշը սովորում է Մխիթար Սեբաստացի կրթահամալիրի գեղարվեստի բաժնում: «Բոլորի մոտ այն կարծիքն է, որ եթե խուլ են, ուրեմն համր են, բայց դա սխալ կարծիք է: Ես խուլ եմ, բայց համր չեմ: Ես լիարժեք մարդ եմ, աստված ինձ տվել է շնորհներ: Ես նկարում եմ, ասեղնագործում եմ... Ամեն ինչ կարող եմ անել»,- ասում է աղջիկը՝ ավելացնելով, որ խուլերի և մյուս մարդկանց տարբերությունն այն է, որ խուլերը լսում են ոչ թե ականջներով, այլ՝ աչքերով: Նա նաև ցավ է հայտնում, որ Հայաստանում հաշմանդամներին հիշում են տարին մեկ անգամ՝ դեկտեմբերի 3-ին: «Այդ օրը բոլոր լրատվամիջոցները աղաղակում են, որ հաշմանդամները մեր հասարակության լիիրավ անդամ են: Օրը վերջանում է, և բոլորը մոռանում են մեր մասին: Ո՞ւր է իմ իրավունքը»,- հարցնում է աղջիկը:
Անուշի տարերքը լուսանկարվելն է: Նա ունի մեծ ֆոտոալբոմ և նույնիսկ մի ժամանակ երազել է ֆոտոմոդել դառնալ: Այժմ Անուշի տեղեկատվության միակ աղբյուրը ինտերնետն է: Նա գրանցված է սոցիալական կայքերում, որտեղ շփվում է իր հասակակիցների հետ: Բայց, նրա խոսքերով, ոչ բոլորն ունեն ինտերնետից օգտվելու հնարավորություն:
«Ես գրագետ եմ, իմ ընտանիքը ինձ օգնում է զարգանալ, բայց ինձ նման 3500 մարդ կա, ովքեր ուզում են ունենալ զարգանալու հնարավորություն: Գոնե մեկ լրատվական հաղորդում լինի մեր մայրենի լեզվով՝ ժեստերի լեզվով,- ասում է Անուշը և դիմում Հեռուստատեսության և ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի նախագահին, - Հարգելի՛ Գրիգոր Ամալյան, բացե՛ք ձեր ականջները, որ լսեք մեր անձայն ձայնը»:

“Dear Grigor Amalyan, Listen to Our Silent Voices!”
Anush is 22 years old. She has listening problems. She doesn't watch TV any more, as there are no programs that are accompanied with language of gestures. The only channel that had programs with surdo-interpreting was ALM, but it isn't running starting from 20th of January, 2011.
"I'm not illiterate; I can read in Armenian, Russian and English languages. But the subtitles are too small; they run too fast and don't correspond to the picture. I try to read and to look at the same time, and it makes me more confused",-said Anush. In fact, she has no opportunities to watch programs in her native language.
Anush studies at Mkhitar Sebastaci educational center, in department of arts. "Everybody thinks that if one is deaf, then one is also mute. But that is a false opinion. I'm deaf, but I'm not mute. I'm a normal person, and God has given me graces. I am making drawings, embroidery. I can do everything",-says the girl and adds that the difference between the deaf and the other people is that the deaf listen not with ears, but with eyes. She mentions with pain, that the disabled people in Armenia are remembered only once a year- on 3rd of December. "On that day all the media cry out loud, that the disabled people are full members of our society. At the end of the day everybody forgets us... Where is my right?"-she asked.
Anush is fond of photographing. She has a big photo album and has once dreamed to become a model. Now the only information source for her is internet. She is registered in social networks, where she spends time with people of her age. But, as she says, not everyone has the opportunity to use internet.
"I'm literate; my family helps me to develop, but there are 3500 people like me, who also wants to have a chance to develop. Would be good if there was at least one program in our language, in language of gestures",- says Anush, and refers her speech to the leader of  Media and Radio Association,-"Dear Grigor Amalyan, open your ears and listen to our quiet voices!"